آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۹۴

 • دو اتفاق مهم در بازار انرژی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بورس انرژی روزهای پیچیده‌ای را سپری می‌کند. از یکسو خبری از موفقیت عرضه‌های بسیار مهم در این بازار نیست و از سوی دیگر شرایط بین‌المللی چندان هم به کام بورس انرژی نیست. بهای نفت خام هم گویی سرگیجه گرفته است و بعد از یک رشد قیمتی بزرگ، یک فاز نزولی جدید را آغاز کرده اما مشخص نیست این روند از چه پتانسیلی برخوردار است. دشواری‌های جدید در مسیر صادرات نفت خام به مشکلات بورس انرژی افزوده است ولی باز هم ارزش معاملات از یک آرامش نسبی حکایت دارد گویی بورس انرژی با جان و دل برای حفظ ارزش معاملات فعالیت می‌کند.
 • آماده ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران هستیم

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: منطقه ویژه اقتصادی لامرد به علت نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دسترسی به محورهای مواصلاتی، از ظرفیت سرمایه‌گذاری بالایی در زمینه صادرات محصول برخوردار است. فریدون فدایی دولت مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد با توجه به ظرفیت‌های موجود باید به کانون صنعت کشور تبدیل شود. وضعیت این منطقه از نظر استقرار صنایع پیش بینی شده در برنامه توسعه با توجه به مزیت‌های موجود برای ایجاد اشتغال پایدار بسیار مناسب است.به گفته وی، به منظور رونق تولید برای افزایش تولید، برنامه‌هایی در این منطقه پیش‌بینی شده که مستلزم حمایت‌های ویژه است.
 • قیمت شمش فولاد رشد داشت

  گروه بنگاه‌ها: در پی افزایش نرخ دلار در بازار در معاملات روز یکشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه جاری شمش فولاد نیز شاهد رشد قیمت از سوی خصوصی‌ها بود. در این روز، شمش فولاد در بازار غیر‌رسمی با رشد قیمتی بین ۲۰ تا ۱۰۰ تومان در هر کیلو از مرز ۴‌هزار تومان عبور کرد.
 • نیاز بخش معدن به افزایش چهار برابری ظرفیت خط ریلی کشور

  گروه بنگاه‌ها: از آنجا که بخش بزرگی از حمل بار ریلی در کشور به حمل مواد معدنی و محصولات فولادی اختصاص دارد، از این‌رو با توجه به چشم‌انداز سند جامع فولاد، افزایش چهار برابری ظرفیت خط ریلی در افق ۱۴۰۴ برای رقابت‌پذیری از ضروریات این صنعت است.
 • لزوم توسعه صنعت تولید کاغذ از سنگ

  گروه بنگاه‌ها: مجری طرح تولید کاغذ کربنات کلسیم الیگودرز بر ضرورت توسعه صنعت تولید کاغذ از سنگ در کشور تاکید کرد. غلامرضا هاشمی مرند ضمن اشاره به طرح احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شهرستان الیگودرزاستان لرستان افزود: این طرح در کاهش قطع درختان بسیار نقش‌آفرین بوده و بالطبع در زمره دوستداران محیط‌زیست قرار می‌گیرد. وی همچنین اظهار کرد: تولید کاغذ از سنگ مصارف عمده‌ای دارد، چرا‌که ضد‌حریق آب و اشتعال است. مجری طرح تولید کاغذ کربنات کلسیم الیگودرز گفت: ظرفیت اولیه این طرح ۱۰ هزار تن پیش‌بینی شده اما تا ۳۰ هزار تن قابل افزایش است.

بیشتر

بیشتر