آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۹۳

 • ایست معاملات روی کف ۷۰ هزار تنی

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: پیچیدگی بازار پلیمرها در نزدیکی ماه رمضان جدی‌تر شده است آن‌هم در شرایطی که نزدیک به ۳ هفته حجم معامله پلیمرها در بورس کالا نسبتا ثابت بوده ولی التهاب خرید هنوز هم پابرجاست. در بازار داخلی اما شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها بودیم تا جایی که یک بازار به نسبت متعادل با میل به کاهش قیمت‌ها تجربه شد. البته برخی از جرقه‌های رشد نرخ هم یادآوری می‌کرد که هنوز بازار از پتانسیل تکانه‌های قیمتی برخوردار است اگرچه نزدیکی به ماه رمضان بسیاری از داده‌های افزایشی را محدود کرده است. انتظار برای اعلام قیمت‌های پایه هم موجب شده تا بخشی از داده‌های واقعی در بازار مغفول باقی بماند، اگرچه قدرت تاثیرگذاری این سیگنال نه‌تنها پابرجاست بلکه تقویت هم شده است. در نهایت بازار هنوز از هشدار برای کاهش حجم تولید فاصله نگرفته و اگر این هشدار با تهدیدات قیمتی نیز همراه شود نگرانی‌های جدید و قوی‌تری را به همراه خواهد داشت.
 • ثبات قیمت‌ها در بازار فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات نخستین روز از هفته جاری، شمش و مقاطع فولاد از سوی خصوصی‌ها با‌ثبات نرخ در بازار غیر‌رسمی پیشنهاد شد. به گفته فعالان، به‌رغم تقاضای بازار برای آهن اما نوسانات سیاسی بر این بازار بیشتر تاثیرگذار است.
 • معدن نخلک دوباره احیا شده است

  گروه بنگاه‌ها: در سال‌های اخیر با توجه به مبحث اکتشاف در کشور از جمله در معدن سرب نخلک که پیش از این ذخیره قابل برداشتی نداشت این معدن به اصطلاح پیر با شناسایی ذخایر جدید معدنی به نخلک جوان تبدیل شد. به گزارش روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، بهروز برنا عضو هیات مدیره شرکت تهیه و تولید با اعلام این مطلب افزود: هم اکنون موج مهاجرت معکوس در منطقه نخلک شکل گرفته و نیروهای فعال این مجتمع از ۱۵۰ نفر به ۳۰۰ نفر رسیده است.
 • افزایش ۲۵ میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد کشور در ۴ سال آینده

  معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: ۲۵ میلیون تن در چهار سال آینده به ظرفیت تولید فولاد کشور اضافه می‌شود تا شرایط برای تامین خوراک کارخانه‌ها فراهم شود.
 • اسپانیایی‌ها به دنبال روشی نوین برای بازیافت پلی اورتان

  محققان اسپانیایی در پی توسعه روشی نوین برای بازیافت پلی اورتان هستند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ، کنسرسیومی از شرکت‌های اسپانیایی با هدایت تایتن ریسایکلینگ سولوشنز، مستقر در والنسیا اسپانیا، با هدف توسعه یک فرآیند نوین بازیافت ضایعات پلی اورتان تشکیل یافته است. پروژه یادشده موسوم به فوم۲فوم به دنبال بررسی تجزیه این محصول به کمک حرارت، مواد شیمیایی یا کاتالیزور، در فرآیندی موسوم به گلیکولیز کاتالیستی است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر