آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • چرا «بورس ارز» نداریم؟

  ساراجنگروی
  دنیای اقتصاد: شکل‌گیری و ایجاد «بورس ارز» از سال‌ها قبل محل بحث و نظر کارشناسان ، مسوولان دولتی و فعالان اقتصادی بوده است، ایجاد چنین بستری به‌زعم آنها نیازمند امکان‌سنجی‌های دقیق است، با این حال در شرایط کنونی که هرگونه انحراف از مسیر شفافیت می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی در بازار ارز و منابع ارزی کشور شود، همان‌طور که در سال ۹۷ تجربه شد، صحبت از ایجاد بورس ارز می‌تواند به یک مطالبه که در بستر زمان و با ایجاد زیرساخت‌های لازم شکل می‌گیرد بدل شود؛ این در حالی است که انحراف از مسیر بازار در بخش‌هایی که اقتصاد زیرزمینی یا بازار سیاه وجود ندارد بسیار کمتر مشاهده می‌شود. به‌عنوان مثال بازار سرمایه (بورس کالا، فرابورس، بورس انرژی،‌ بورس اوراق) که از شفافیت‌های لازم برخوردار هستند کمترین انحراف‌ها را در اقتصاد دارند.
 • عرضه یک میلیون بشکه نفت سنگین برای اولین بار

  دنیای اقتصاد: توقف معافیت صادرات نفت ایران به کشورهای طرف تجاری ایران که اخبار آن در روزهای اخیر به مهم‌ترین‌ موضوعات بازار جهانی نفت تبدیل شده و باعث افزایش قیمت در این بازار شده است، بار دیگر بر اهمیت استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای فروش نفت افزوده است. کارشناسان معتقدند با توجه به مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، اکنون بخش خصوصی می‌تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند اما تجربه کشور در سال ۹۷ نشان داد که هنوز نمی‌توان روی ظرفیت بورس انرژی به‌طور کامل حساب کرد زیرا عرضه‌های صورت گرفته در این بازار در سال گذشته چندان چنگی به دل نمی‌زند. با این حال طبق قانون بودجه قرار است در سال‌جاری ۵ میلیون بشکه نفت خام سبک، سنگین و میعانات در بورس انرژی عرضه شود اما آیا این مهم محقق خواهد شد؟ بررسی بازار جهانی نفت نشان می‌دهد قطع معافیت‌ها برای خریداران نفت ایران قیمت را افزایش داده و این مساله نگرانی‌هایی را در برابر اقتصاد جهان قرار می‌دهد اما آیا بخش خصوصی می‌تواند در این شرایط نفت را در بازارهای جهانی به فروش برساند؟
 • ثبات نسبی قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با عرضه شمش و سبد مخلوط میلگرد و رقابت بر سر خرید و افزایش قیمت آن در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار آهن متوقف شد. روز گذشته اغلب واحد‌های فولادی در نرخ‌‌های پیشنهادی فروش بازار غیر‌رسمی تغییری اعلام نکردند.
 • بورس کالا بستری برای تحقق منافع تولیدکنندگان

  مدیر‌عامل بورس کالای ایران گفت: عرضه کالا در بورس کالا بدون واسطه صورت می‌گیرد و قیمت‌ها از طریق عرضه‌کننده و خریدار که در تعامل با یکدیگر هستند کشف می‌شود. این ساز و کار، منافع تولیدکنندگان را نیز در پی دارد. حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با «ایرنا» به برنامه‌های پیش روی بورس کالا جهت تامین مالی تولیدکنندگان اشاره و بیان کرد: اکنون روش تامین مالی از طریق اوراق سلف موازی در دستور کار است؛ در این ارتباط، سال گذشته بازار سلف موازی رشد بسیار خوبی را تجربه کرد و به بیش از هفت هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان رسید. وی با بیان اینکه این ابزار قابلیت رشد بیشتر را دارد، گفت: صنایعی مانند صنایع غذایی، پتروشیمی و فولاد از طریق این اوراق تامین مالی کردند که این روش برای تمام صنایع و فعالیت‌ها قابل توسعه است.
 • پیشرفت عملیات اجرایی انتقال آب به لامرد فارس

  گروه بنگاه‌ها: مجری طرح‌های صنایع انرژی بر لامرد وپارسیان گفت: با هدف تامین آب صنایع در مناطق ویژه اقتصادی لامرد و پارسیان و همچنین آب شرب شهرهای لامرد و مهر عملیات اجرایی بدون وقفه در حال انجام است. به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، فریدون فدایی دولت در نشستی با کارشناسان این منطقه با محوریت تکمیل زیر ساخت‌های مورد نیاز افزود: این پروژه که اواخر سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شده در دو بخش آب شیرین کن و خط لوله توسط شرکت فرا آبرسان سرزمین در حال انجام است و هم‌اکنون ۲۰ کیلومتر از خاکبرداری خط انتقال مسیر به اجرا در آمده و عملیات خاکبرداری در سایت نیز آغاز شده است.

بیشتر

بیشتر