آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • ناکامی عرضه هشتم

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: هشتمین عرضه نفت خام صادراتی به معامله ختم نشد تا کابوس عدم داد و ستد نفت خام صادراتی در این بازار وارد دومین ماه پیاپی خود شود. این بار هم یک میلیون بشکه نفت خام سبک صادراتی بدون سفارش خرید باقی ماند تا باز هم انتظار برای معاملات صادراتی به درازا کشیده شود. قیمت پایه عرضه در روز گذشته ۶۳ دلار و ۳۶ سنت بود آن‌هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی حتی تا نزدیکی ۷۱ دلار در هر بشکه هم برای نفت خام برنت نوسان کرده بود. باز هم؛ همچون دو عرضه پیشین هیچ تقاضای خریدی برای معامله نفت خام در تابلو معاملات بورس انرژی درج نشد تا برای پنجمین بار در ۸ عرضه اخیر، تابلوی بورس انرژی بدون سفارش خرید باقی بماند. البته شرایط خرید در روز گذشته وضعیت منعطفی داشت، ولی باز هم جریان عمومی در این بازار با معامله همراه نشد. امکان خرید ۱۰۰ درصد ارزی یا ۱۰۰ درصد ریالی از ویژگی‌های مهم این عرضه بود، ولی باز هم این موارد به جذابیت خرید ختم نشد.
 • پیش‌بینی رشد جذابیت خرید

  دنیای اقتصاد: جرقه‌های رشد قیمتی در بازار پلیمرها هم در بازارهای رسمی و غیررسمی به افزایش جذابیت خرید در بورس کالا منتهی شده است و این شرایط می‌تواند به تداوم جذابیت خرید در بورس منتهی شود که خود معرفی از روزهای خوب در صنعت پلیمرها خواهد بود. هفته جاری را می‌توان اولین هفته مهم در بازار پلیمرها در سال جاری به شمار آورد که اغلب فعالان بازار فعالیت خود را یا آغاز کرده یا در ابتدای فعالیت‌های خود هستند. برای هفته جاری شاهد بالابودن نسبی حجم عرضه‌ها هستیم که خود بستر اصلی برای حمایت از بازار و بالابودن حجم معاملات را فراهم کرده است. این در حالی است که در هفته پایانی سال گذشته و دو هفته ابتدایی سال جاری حجم معاملات چنگی به دل نمی‌زد و در نمودارها این عقبگرد نسبی قابل مشاهده است، ولی معاملات این روزها نشان داد که بازار هنوز هم از جذابیت‌های پیشین برخوردار است اگرچه واقعیت‌های مهم این بازار در پایان هفته جاری قابل رهگیری و رصد خواهد بود.
 • دادوستد ۵۲ هزار تن مواد پلیمری در بورس کالای ایران

  تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین میزبان دادوستد ۵۲ هزار و ۶۳۹ تن انواع مواد پلیمری شامل گریدهای مختلف پلی‌اتیلن، اکریلونیتریل، پلی‌استایرن و پلی‌پروپیلن بود.
 • رشد حدود ۲۰۰ تومانی آهن در یک روز

  گروه بنگاه‌ها: قیمت انواع آهن‌آلات روز گذشته به تبعیت از جو بازار با رشد حدود ۲۰۰ تومانی در هر کیلو مواجه شد. اغلب فعالان با توجه به معاملات بورس کالا و جو بازار در انتظار رشد قیمت‌ها بودند؛ اما این رشد قیمت ناشی از انعکاس اخبار و بیش از انتظار فعالان بازار بود.
 • تنوع قراردادها و ابزارهای معاملاتی در دستورکار بورس کالا

  مدیرعامل بورس‌کالای ایران در رابطه با مهم‌ترین برنامه‌های این بورس در سال ۹۸ گفت: تنوع بیشتر قراردادها و ابزارهای معاملاتی در دستور کار بورس کالا در سال‌ جدید قرار دارد به‌طوری‌که در بازار فیزیکی، بازار آتی و اختیار معامله، در حوزه صندوق‌های کالایی و معاملات گواهی سپرده کالایی و معرفی ابزارهای نوین مالی، رویدادهای جدیدی رقم خواهد خورد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر