آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۸۰

 • تحلیل متغیرهای برون‌زا برای کامودیتی‌ها

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: همواره بررسی این موضوع که عوامل جهانی چه خط ‌مشی‌ای را پیش پای بازارهای داخلی در آینده خواهند گذاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و این زمانی مهم‌تر‌ می‌شود که فرمول قیمتی بسیاری از کالاها مبنای جهانی دارد. حال با یک نگاه گذرا به وضعیت بازارهای کالایی درمی‌یابیم این بازارها نه تنها با اهرم جهانی که با اتفاقات داخلی به شدت تحریک شده‌اند. بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد نفت که گران شد بسیاری از کالاها را با خود همراه ساخت اما در طرف دیگر رشد شاخص دلار از سرعت رشد در دیگر بازارها کاست. به عبارت ساده‌تر مولفه‌های موثر بر کامودیتی‌ها در دوره مورد بررسی (مارس ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹) طیف وسیعی از مولفه‌ها را در بر می‌گرفت که این موضوع به اثرگذاری‌های کوتاه و موقتی و تغییر مسیرهای آنی در بازار منتهی می‌شد.
 • رقابت برای خرید در بازار آلومینیوم

  دنیای اقتصاد: بازار آلومینیوم مدتی است که با کم‌رمقی نسبی در بورس کالا روبه رو شده است اگرچه نیمه‌تعطیل بودن دو هفته ابتدایی سال ۹۸ اجازه نمی‌دهد که انتقاد جدی به این بازار وارد شود. به عنوان یک نمونه مشخص از سه عرضه ثبت شده در سال جاری دو عرضه اصلی با رشد قیمت‌ها و رقابت همراه شد ولی یکی از عرضه‌ها نه تنها به معامله ختم نشد، بلکه هیچ تقاضای خریدی هم برای این کالا به ثبت نرسید.
 • رشد قیمت آهن متوقف شد

  گروه بنگاه‌ها: با کاهش قیمت ارز در مبادلات روز گذشته نسبت به روز قبل رشد قیمت آهن‌آلات نیز متوقف شد. قیمت انواع آهن‌آلات که از ابتدای هفته با رشد همراه شده بود، در مبادلات دیروز آرام گرفت.

بیشتر

بیشتر