آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۳۴

 • توسعه صادرات را مجددا در دستور کار قرار می‌دهیم

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل فولاد مبارکه معتقد است قبل از آنکه مقررات و مشکلات داخلی بتواند روی صادرات فولاد این شرکت تاثیر بگذارد، تحریم‌های حمل‌و‌نقلی و بیمه‌ای صدمه اصلی را روی صادرات گذاشته است.حمیدرضا عظیمیان می‌افزاید: شرکت‌های بزرگی نظیر مبارکه خود نیازهای ارزی فراوانی دارند و خوشبختانه بانک مرکزی به‌دنبال تسهیل مقررات در این زمینه است.وی نسبت به قوانین و مقررات سیستم‌های نظارتی خوش‌بین و معتقد است، شرایط کنونی ایجاب می‌کند که دولت و صنعتگران به یکدیگر کمک کنند. مشروح گفت‌وگو با مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی کشور را در ادامه می‌خوانید.
 • پیش‌بینی سنگ‌آهن با ۳ دوربین

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز قیمتی در بازار سنگ‌آهن جهانی در شرایطی تغییر کرده است که پیش از این تحلیل‌ها در این بازار نگرانی از کاهش قیمت‌ها را هشدار می‌داد؛ اما حادثه تخریب ناگهانی سد باطله معدن سنگ‌آهن Mina Feijao در ایالت Minas Gerais متعلق به شرکت واله برزیل در شرایطی که تعداد کشته‌ها نیز بالا گزارش شده، سمت و سوی متفاوتی برای بازار جهانی سنگ‌آهن ایجاد کرده است و چشم‌انداز افزایشی قیمت‌ها در این بازار را بیش از گذشته تقویت می‌کند، موضوعی که «دنیای‌اقتصاد» با استناد به سه روش «تحلیل تکنیکال»، «فاندامنتال» و «روش تحلیل رفتاری در علم اقتصاد» در گزارش پیش‌رو به آن پرداخته است.
 • فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با حمایت از توان بخش خصوصی

  سید‌رضا عظیمی مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس
  توسعه و راه‌اندازی معادن کوچک جز با نگاه اجرایی به مشارکت بخش خصوصی قابل انجام نخواهد بود. بوروکراسی اداری و مسائلی که موجب شده معادن به‌صورت غیر‌فعال باقی بمانند. با ایجاد زیرساخت‌های جدید، مدیریت جهادی صحیح و جهت‌دهی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی قابل انجام خواهد بود.
 • فولاد مبارکه برنده تندیس مسوولیت‌های اجتماعی

  گروه بنگاه‌ها: به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، این شرکت در سومین دوره جایزه مسوولیت اجتماعی مدیریت برای دومین بار، جایزه و تندیس مسوولیت‌های اجتماعی را به خود اختصاص داد.
 • کسب تندیس جایزه مسوولیت اجتماعی توسط میدکو

  گروه بنگاه‌ها: شرکت میدکو تندیس برنز سومین کنفرانس ملی فرهنگ‌ سازمانی با حمایت از تولیدملی را از آن خود کرد.
 • افت قیمت برای اغلب محصولات پلیمری

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: قیمت‌های پایه روز گذشته توسط دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسما اعلام شد که شاید مهم‌ترین‌ ویژگی این اعلام نرخ، افت قیمت پیشنهادی برای اغلب گریدهای پلیمری و ترکیبات شیمیایی در بورس کالا بوده است. این داده البته از مسیر افت محسوس قیمت دلار نیمایی رقم خورده آن هم در شرایطی که بهای دلار در این نرخ‌های مورد محاسبه ۸ هزار و ۲۶۰ تومان در نظر گرفته شده که به معنی کاهش ۵ درصدی این نرخ به شمار می‌رود. همین داده موجب شده تا بازار محصولات پتروشیمیایی برای آغاز به کار خود با یک داده کاهشی جدی همراه شود آن هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی هم نتوانست در برابر این حجم از افت قیمت دلار مقاومت کند و در نهایت لیستی کاهشی از قیمت‌های پایه در روز گذشته به ثبت رسید. این شرایط در نگاه اول گویی فرش قرمز افت قیمت‌ها خواهد بود ولی این همه ماجرا نیست.
 • خداحافظی آلمان با زغال سنگ تا ۱۰ سال دیگر

  یک کمیسیون دولت آلمان خواستار تعطیلی همه نیروگاه‌های زغال‌سوز این کشور تا سال ۲۰۳۸ شد.
 • تداوم رشد قیمت فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز یکشنبه ۷ بهمن‌ماه جاری، شمش و مقاطع فولادی اغلب شرکت‌های خصوصی شاهد رشد نرخ در بازار غیر‌رسمی بود.

بیشتر

بیشتر