آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • ورود آرام تقاضا به بازار

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: بازار فولاد در هفته گذشته ثبات نسبی در قیمت را حفظ کرد که این ثبات قیمتی بیشتر ناشی از تلاش بازار برای حرکت به سمت تعادل میان عرضه و تقاضا بود.‌ هرچند همچنان ضعف تقاضای واقعی در بازار فولاد از موضوعات قابل‌بحث و مهم محسوب می‌شود اما به‌نظر می‌رسد متغیرهای اساسی تلاش می‌کنند تا روند رو به بهبودی را رقم بزنند و باید دید آیا این اتفاق در طول هفته رخ خواهد داد یا خیر.
 • رفتار کامودیتی‌ها در برابر تندباد ونزوئلا

  حمزه بهادیوند چگینی
  بازارهای کالایی دنیا وارد فاز جدیدی از ریسک‌های اقتصادی - سیاسی- تجاری شده‌اند و ریسک جدید اتفاقات ونزوئلا و اثرات آن بر دو متغیر یعنی ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای معتبر و همچنین قیمت نفت در بازارهای جهانی است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نگاهی به وضعیت شاخص دلار نشان می‌دهد که روز جمعه با انتشار اخبار مرتبط با ونزوئلا این شاخص در حدود یک درصد افت را تجربه کرد و بالاخره بعد از مدت‌ها حمایت ۹۶ واحدی خود را از دست داد و به ۸۲/ ۹۵ واحد رسید. با آنکه شاخص هنوز در مقایسه با سال گذشته در حدود ۸ درصد بالاتر است اما اتفاقات ونزوئلا از یکسو و واقعیت‌های اقتصادی از سوی دیگر نشان داد که این شاخص مسیر نزولی را در پیش گرفته است. افت ۸۱/ ۰ درصدی در روز جمعه رقم بالایی است که این نکته را گوشزد می‌کند که دلار در برابر این اتفاقات از شکنندگی نسبتا بالایی برخوردار است.
 • لزوم رفع موانع صادراتی قیر

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: سال ۹۷ برای صنایع مختلف کشور با دشواری‌های زیادی همراه بود؛ از یک‌طرف از سرگیری تحریم‌ها از سوی آمریکا و از طرف دیگر نوسانات نرخ ارز و مشکلات اقتصادی ناشی از آن چالش‌هایی بود که صنایع و تولیدکنندگان را با سردرگمی مواجه کرد. در همین حال الزامات و دستورالعمل‌هایی که به‌ویژه برای صادرکنندگان طی ۱۰ ماه گذشته به کرات صادر شد، موانع پیش‌روی صنایع را دوچندان کرد.
 • استمرار عرضه نفت بورسی ضروری است

  سخنگوی کمیسیون انرژی گفت: در حال حاضر قدرت مانورمان برای فروش نفت پایین است، بخش خصوصی ریسک بالا را تحمل نمی‌کند، چون در شرایط عادی نیستیم، به لحاظ بیمه و نقل و انتقال ارز مشکل داریم‌، اینها مسائلی است که ممکن است جرات و جسارت را از بخش خصوصی بگیرد اما در کل باید گفت بورس نفت فتح باب خوبی است و باید به‌تدریج موانع را برطرف و شرایط کار را تسهیل کرد. به گزارش «ایلنا» اسداله قره‌خانی درباره فروش نرفتن نفت در سومین عرضه در بورس اظهار کرد: انتظار نداشتیم در ابتدای کار عرضه، در بورس نفت توفیقات کاملی داشته باشیم دو فروش قبلی به‌صورت نسبی در ابتدای کار خوب است. اما ملاحظاتی وجود دارد که کار را سخت کرده است، ما در شرایط تحریم هستیم، پالایشگاه‌هایی که نفت ما را می‌خرند به دنبال عرضه مستمر هستند، قیمت‌ها نیز باید مناسب باشد، خریداران نفت نمی‌خواهند رصد شوند، انتقال ارز هم مزید بر علت است، زیرساخت‌های عرضه هم هنوز تکمیل نشده است.
 • شمش فولاد رشد قیمت داشت

  درمبادلات روز شنبه ۶ بهمن‌ماه جاری، شمش فولاد خصوصی‌ها با افزایش قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه شد. در این روز، انواع میلگرد جهان فولاد سیرجان نیز با افزایش نرخ اندکی مورد مبادله قرار گرفت.
 • تغییر محسوس در تار و پود بازار پتروشیمی

  برای دومین هفته در بورس کالا شاهد رونق معاملاتی در بازار محصولات پتروشیمی هستیم که از تغییر فاز جدی بازار حکایت دارد.
 • حمایت‌از صنایع پایین دست پتروشیمی ضروری است

  عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: حمایت از صنایع پایین دست پتروشیمی به دلیل ایجاد ارزش افزوده بیشتر و اشتغال بالاتر و حضور پررنگ بخش‌خصوصی یک ضرورت است.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر