آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۵۶

 • ریل‌گذاری قیمتی برای فولاد

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازارهای کالایی در آرامشی شکننده به سر می‌برند؛ اگرچه شاهد تکانه‌های قیمتی محدودی در این بازارها هستیم. تجمیع حداکثری معاملات در بورس کالا یکی از مهم‌ترین رویکردهایی است که به آرامش بیشتر در بازارها و منطقی‌تر شدن نوسان قیمت‌ها کمک می‌کند. آرامش در بازارها چیزی است که در آینده به آن نیاز داریم و این آرامش باید از مسیر بورس کالای ایران عبور کند. در گفت‌وگویی با مدیرعامل بورس کالای ایران به بررسی برخی از رخدادهای مهم در بازارها پرداختیم.
 • کانال‌سازی جدید دو محصول معدنی

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بهای هر تن سنگ‌آهن ۶۲ درصد، روز گذشته در بازارهای جهانی از ۷۳ دلار گذشت و به این ترتیب یکی از بالاترین قیمت‌ها از ماه مارس تا‌کنون به ثبت رسید. رشد قیمت سنگ‌آهن جهانی در شرایطی است که اخبار و داده‌های متفاوتی از بازارهای جهانی فولاد و سنگ‌آهن به گوش می‌رسد. گاهی اوقات این داده‌ها حتی در تناقض با یکدیگر قرار دارند. به‌عنوان نمونه کاهش میزان تولید فولاد چین در یک هفته گذشته در برخی استان‌ها مثل استان هبی، بزرگ‌ترین استان تولیدکننده فولاد این کشور به دلیل مسائل زیست محیطی یک داده مهم برای بازار سنگ‌آهن محسوب می‌شود اما نتوانست قیمت را با افت روبه‌رو‌ سازد. در عوض استان تانگشان دیگر استان مهم فولادی چین در مدت اخیر به رغم سیاست‌هایی که در زمینه کاهش تولید مطرح شده تولید خود را با تغییر قابل توجهی روبه‌رو‌ نکرده که به تحلیل کارشناسان معدنی این داده باعث شده قیمت سنگ‌آهن همچنان صعودی باشد.
 • ارزش بازار از ۴۰ تریلیون ریال گذشت

  ایران با تولید بیش از ۹۱ درصد از زعفران جهان، تولیدکننده برتر این محصول است.با کاهش شدید قیمت جهانی زعفران در دهه ۱۳۱۰، تولید زعفران در کشورهای اروپایی با توجه به بالا بودن هزینه‌های نیروی کار در این کشورها و همچنین پایین بودن سطح عملکرد زعفران، توجیه اقتصادی خود را از دست داد و در نتیجه میزان تولید کشورهای اروپایی، از جمله اسپانیا به شدت کاهش یافت. در همین حال مناسب بودن شرایط کشت زعفران در ایران و پایین بودن دستمزد نیروی کار، به شکل‌گیری تقاضای جهانی برای تولید زعفران ایران کمک کرد و به مرور زمان ایران به تولیدکننده اصلی این محصول تبدیل شد.به گزارش «کالاخبر»، در ابتدای سال جاری بورس کالای ایران در راستای کمک به اقتصاد ملی تصمیم گرفت با استفاده از پتانسیل‌های خود گامی عملی در جهت کمک به حل برخی مشکلات موجود و گسترش بازار این محصول استراتژیک بردارد؛ این اقدام، راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی بر پایه دارایی زعفران نگین بود که به‌عنوان یکی از اقدامات مثبت و موثر برای بهبود بازار زعفران و کمک به جهانی‌سازی این محصول مطرح است. در این گزارش به معرفی ساختار این بازار پرداخته و در پایان آماری کلی از معاملات طلای سرخ در قالب قراردادهای آتی زعفران ارائه شده است.
 • صادرات ۹۸ تن زعفران از ابتدای سال

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به «ایرنا» گفت: امسال تاکنون ۹۸ تن زعفران به ارزش ۱۲۴ میلیون دلار از کشور صادر شده است.۸۷ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی زیر کشت زعفران قرار دارد و حدود ۹۰ درصد زعفران تولیدی ایران محصول مزارع استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.با این همه ساختاری که به شکل ویژه و اختصاصی پیگیر افزایش کیفیت این محصول مفید و راهبردی باشد در ایران تعریف نشده و این در حالی است که زعفران با آب و هوا و اقلیم خراسان رضوی و ایران مانوس و همراه است و در اصطلاح کاشت آن جواب داده است.
 • ثبت رکورد‌های جدید در آهن و فولاد ارفع طی نیمه نخست امسال

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم تحریم‌ها و همچنین اتخاذ تصمیم‌های کنترلی در بازار فولاد در نیمه نخست امسال و نوسان شدید نرخ ارز، شرکت آهن و فولاد ارفع موفق به کسب رکورد‌های جدید در واحد فولاد‌سازی و احیای مستقیم شد و همچنین در این مدت ۹۷ درصد از بودجه بر مبنای فروش محقق شد.
 • معیارهای تعیین صادرکننده نمونه کشوری به درستی رعایت نشد

  گروه بنگاه‌ها: به‌نظر می‌رسد برای اعطای تقدیرنامه‌های صادراتی، معیارهایی وجود دارد که به‌درستی رعایت نشده؛ زیرا فولاد خوزستان بر‌اساس اصول پایه به جهت رشد صادرات مستحق دریافت تقدیرنامه بود، اما این امکان از این شرکت بزرگ سلب شده است.
 • تکمیل زنجیره تولید فولاد در میدکو

  گروه بنگاه‌ها: با راه‌اندازی خط ریخته‌گری مداوم کارخانه فولادسازی بردسیر که با حضور مدیرعامل شرکت میدکو و جمعی از مدیران و دست‌اندرکاران این مجموعه انجام شد، زنجیره تولید فولاد میدکو تکمیل و اولین شمش فولاد تولید شد. به گزارش روابط‌عمومی میدکو،اولین شمش فولاد کارخانه فولادسازی مجتمع فولاد بردسیر روز دو‌شنبه ۳۰ مهر ماه با حضورپورمند و پس از تماس تلفنی وی با قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیات‌مدیره میدکو تولید و بهره‌برداری از این کارخانه آغاز شد.
 • بازار در انتظار تغییر قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم خرید مواد اولیه از سوی فولاد‌سازان با قیمت‌های بالاتر و انتظار برای رشد قیمت فولاد روز گذشته مبادلات با حجم محدود و با ثبات قیمت انجام شد. در این روز فولاد آلیاژی کیمیا نرخ محصولات را با رشد ۲۰ تومانی در هر کیلو اعلام کرد و مابقی تولید‌کنندگان در نرخ‌های پیشنهادی فروش تغییری ندادند.

بیشتر

بیشتر