آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۵۵

 • رشد ۲۰۰ درصدی در ۶ ماه

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای ۶ ماهه بورس کالا نشان می‌دهد این بازار در این مدت ۲۰۰ درصد رشد را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده و ارزش معاملات در این بازار به ۳۶ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان رسیده است. این در شرایطی است که در همین مدت مشکلاتی در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله ارز، تامین مواد اولیه، مشکلات ناشی از عرضه و تقاضا و فشارهای دولتی از جمله توقف معاملات آتی سکه در برابر مبادلات این بازار مشاهده شد. در این بین موضوعاتی همچون تشدید فشارها بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا یا فشارهای وزارت صمت بر قیمت‌ها در این بازار که به بروز رانت‌های گسترده منجر شد دو موضوعی بودند که معاملات بازار را تحت‌الشعاع خود قرار دادند با این حال مشاهده می‌کنیم که بازار مذکور با رشد قابل توجهی روبه‌رو‌ بوده که از پتانسیل‌های بالای این بازار برای تسلط بر مبادلات کالایی کشور خبر می‌دهد.
 • موانع صادراتی محصولات پایه در دو بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: آمارها حکایت از رشد ۴۵ درصدی صادرات به عراق و افزایش ۳۱ درصدی صادرات به افغانستان در نیمه نخست امسال دارد ولی آخرین برآوردهای میدانی و گفت‌وگو با صاحب‌نظران از افت صادرات در هفته‌های اخیر به این کشورها حکایت دارد. این در شرایطی است که سهم مواد پایه از کالاهای صادراتی به این کشورها به خصوص عراق رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بازار فولاد جهانی در لاک کاهشی

  پایگاه خبری فولاد ایران: رصد خبرها در بازار مقاطع فولادی و محصول میانی(تولید ورق) جهانی نشان می‌دهد که این بازار سمت و سوی کاهشی در زمینه‌های تقاضا و قیمت را در پیش گرفته است، این در حالی است که این روند کاهشی به همان میزان باعث رشد تقاضا شده است. چشم‌انداز تقاضا در بازار چین نیز نشان می‌دهد که این شاخص در سال آینده نیز رشد نخواهد داشت.
 • شرطی برای ادامه معاملات سکه آتی

  ایسنا: رئیس سازمان بورس اعلام کرد اگر فضای بازار ارز به نحوی شود که روی معاملات سکه مدیریت مناسبی صورت گیرد، معاملات سکه آتی ادامه می‌یابد. از اوایل سال ۱۳۹۷ قیمت دلار در بازار آزاد از حدود ۴۵۰۰ تومان تا حدود ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرد و این موضوع سبب شد بازار طلا نیز با افزایش قیمت روبه‌رو شود.
 • طرح احیای معادن کوچک و متوسط در انتظار گزارش از استان‌ها

  گروه بنگاه‌ها: برای طرح احیای معادن کوچک و متوسط در استان‌ها منتظر ارائه گزارش‌های نمایندگان کمیسیون در همه استان‌ها هستیم.
 • پرداخت کل طلب گندمکاران از دولت

  سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: کل مطالبات گندمکاران در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار گرفته است و حداکثر تا ساعت ۲۴ دوشنبه به حساب گندمکاران واریز می‌شود.
 • اجازه صادرات آلومینیوم نداریم

  گروه بنگاه‌ها: کمبود مواد اولیه در داخل کشور و عدم تخصیص به موقع ارز برای واردات آلومینیوم باعث شده در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای مواجه شویم. میثم مهدوی رئیس هیات مدیره شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان، با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: پس از مذاکرات فراوان و چالش‌های فراوانی که پیش پای صادرات بوده توانستیم نخستین صادر‌کننده شمش آلیاژی آلومینیوم در کشور باشیم، اما اکنون اجازه صادرات نداریم.
 • خیز برای رشد قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: با جو مثبت بازار و غیبت معاملات در بورس‌کالا در هفته جاری، فشار‌ها برای افزایش قیمت فولاد در مبادلات دیروز شدت یافت. فعالان بازار رشد قیمت قراضه را عامل اصلی فشار بر تولیدکنندگان فولاد می‌دانند و معتقدند آنها قادر به کاهش قیمت محصولات نیستند. از این‌رو با‌وجود رکود بازار امکان کاهش قیمت فولاد نیست.

بیشتر

بیشتر