آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۴۰۶

 • بلاتکلیفی بازار

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: به رغم بازگشت عرضه‌ها به بورس کالا هنوز دورنمای روشنی از آینده بازار و شیوه نرخ‌گذاری و نوسان قیمت‌ها و حجم عرضه‌ها در بورس کالا به چشم نمی‌خورد اگرچه در گذشته عنوان شده بود که در مدیریت بخشنامه‌ای بازار تمامی ابهامات مورد توجه قرار گرفته است! اختلاف بین شورای عالی بورس و وزارت صمت هم‌اکنون شفاف‌ترین خروجی شکست مکانیزم مدیریت دستوری در بازار است و ادامه آن می‌تواند نگرانی‌های بزرگ‌تری را ایجاد کند. بلاتکلیفی ساده‌ترین واژه برای توصیف شرایط فعلی است ولی در شیوه بخشنامه‌نویسی شاهد بی‌تکلیفی بسیاری از ارگان‌هایی هستیم که با ارائه یک بخشنامه خود را از تبعات آن مصون نگه می‌دارند. در زمانی که بخشنامه‌نویسی مسیر اصلی مدیریت بازار باشد هم بلاتکلیفی برای بازارهای رسمی و بازارهای داخلی ایجاد شده و هم شاهد بی‌تکلیفی برای ارگان‌های دولتی خواهیم بود زیرا با نوشتن یک بخشنامه تکلیف خود را انجام داده‌اند. به‌صورت دقیق‌تر شاهد بلاتکلیفی و بی‌تکلیفی هستیم ولی هر کدام داستان‌ خاص خود را دارند.
 • دو چهره از بازار مواد اولیه صنعت فولاد

  دنیای اقتصاد: هر ساله با نزدیک شدن به برگزاری کنفرانس انجمن سنگ‌آهن و فولاد چین(سیسا) بازار سنگ‌آهن چین با قرار گرفتن در یک جو انتظاری، در بازه قبل و بعد از این کنفرانس با رکودی محسوس دست و پنجه نرم می‌کند. شرایط نیمه رکودی در بازار سنگ‌آهن چین در بازه زمانی کنونی به موضوع اورهال کارخانه‌ها بازمی‌گردد؛ ماه جاری میلادی (آگوست) ماهی است که خیلی از کارخانه‌های فولادسازی چین در اورهال ( فاز تعمیر و نگهداری) سالانه قرار دارند، در ماه آگوست تغییرات قیمتی زیادی مشاهده نشده و وضعیت قیمت بازار حداقل در روند دو ماه گذشته شدید نبوده است.
 • آخرین‌گمانه زنی‌ها از فرمول‌های قیمتی در بورس کالا

  دنیای‌اقتصاد: از امروز عرضه‌ محصولات مختلف همچون فولاد، فلزات و محصولات پتروشیمی در بورس کالا از سر‌گرفته می‌شود که همین امر به معنی انتظار برای بازگشت آرامش نسبی به بازارهاست. در روز گذشته ستاد تنظیم بازار در جلساتی به بررسی رخدادهای موجود و سناریوهای قیمتی متفاوت پرداخت؛ ولی تا لحظه تنظیم این گزارش، خروجی آن به‌صورت مستند و رسمی اعلام نشده است.
 • واردات و صادرات مس چین زیر سایه مناقشه با آمریکا

  کالا‌خبر: لیست اخیر تعرفه‌های پیشنهادی ایالات متحده آمریکا، بیش از ۲۰۰میلیارد دلار از کالاهای چینی شامل محصولات مسی را پوشش می‌دهد. در مقابل، چین نیز در اقدامی متقابل تعرفه ۲۵‌ درصدی بر محصولات گوناگون مسی آمریکا ازجمله قراضه مس اعمال کرده است.به گزارش مس پرس پس از تصمیم ایالات متحده آمریکا در زمینه وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای ۵۰ میلیارد دلار از محصولات صادراتی چین در ماه ژوئن، دولت چین نیز در اقدامی متقابل، بر محصولات صادراتی ایالات متحده به ارزش ۵۰ میلیارد دلار، تعرفه ۲۵ درصدی اعمال کرد. نخستین تعرفه بر دسته‌ای از محصولات به ارزش ۳۴ میلیارد دلار از تاریخ ۶ جولای اعمال شد و اعمال تعرفه‌های بیشتر در انتظار واکنش آمریکاست.
 • روند کاهشی قیمت شمش روی در بورس لندن

  طی هفته‌ای(میلادی) که گذشت قیمت شمش روی در بورس فلزات لندن روند نزولی به خود گرفت و به کمترین قیمت پس از ۲۲ ماه گذشته، یعنی پس از اکتبر ۲۰۱۶ رسید. به گزارش «کالاخبر» به نقل از فلزات آنلاین، در حالی قیمت شمش روی در این هفته به سطح قیمتی اکتبر ۲۰۱۶ رسید که میانگین موجودی شمش روی بورس فلزات لندن در ماه اکتبر برابر ۴۵۳ هزار تن بود اما در حال حاضر موجودی شمش روی در بورس فلزات لندن در سطح ۲۵۰ هزار تن قرار دارد. تغییر شرایط اقتصادی و جنگ‌های تجاری درحال حاضر مهم‌ترین عاملی است که بر قیمت کامودیتی‌ها اثرگذار شده و هر‌گونه پیش‌بینی را غیر‌قابل اعتماد کرده است.
 • عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها : عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد تیرآهن ۱۴ شرکت ذوب‌آهن اصفهان (سهامی عام) در نماد «عذوب ۳» به تعداد ۸۱۷ هزار و ۶۹۴ قرارداد و با قیمت ۲ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۹۰۰ ریال انجام می‌شود.
 • آفریقای جنوبی پیشتاز بازیافت محصولات پلاستیکی

  نرخ بازیافت ورودی آفریقای جنوبی ۷/ ۴۳ درصد گزارش شده است که بسیار بالاتر از نرخ بازیافت ۱/ ۳۱ درصدی اروپا به‌شمار می‌رود.
 • برچیدن سفره رانت از بازار کالا

  ايسنا: دبیر کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار معتقد است، تصمیم شورای عالی بورس و برچیدن سفره رانت از بازار کالا، یک تصمیم منطقی و مناسب در پرونده عملکرد اقتصادی دولت درج می‌کند؛ به عبارت دیگر با توقف عرضه محصولات با ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار رسمی کالا و انجام این معاملات بر اساس ارز بازار ثانویه، فرمان ثبات بازار با حضور مصرف‌کنندگان واقعی در بازار صادر می‌شود.
 • طرح فروش مستقیم محصولات پتروشیمی روی میز وزارت صنعت

  ایرنا: دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت سازوکاری برای فروش مستقیم برخی کالاهای حساس به تولیدکنندگان در دست تهیه دارد که بر اساس آن، مواد اولیه پتروشیمی بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شود. احمد مهدوی ابهری در این باره افزود: تولیدکنندگان پس از دریافت مواد اولیه پتروشیمی بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی متعهد خواهند شد که کالاهای نهایی تولید شده را بر مبنای این نرخ ارز، به بازار عرضه کنند. وی درباره فروش مستقیم به تعاونی‌ها و انجمن‌های صنفی یا واحدهای تولیدی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید چگونگی آن را مشخص کند که هنوز رایزنی‌ها در این باره ادامه دارد.
 • بازار قراضه آسیا تحت تاثیر رکود ترکیه

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت قراضه کانتینری وارداتی در تایوان رو به پایین است، چرا‌که بازار قراضه ترکیه در ابهام به سر می‌برد. آخرین متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ کانتینری در تایوان یک دلار افت هفتگی داشته ۳۲۲ دلار هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد. قراضه آمریکا در ۳۲۳ تا ۳۳۳ دلار هر تن سی‌اف‌آر تایوان خریداری شده، البته آخرین معاملات در ۳۲۲ دلار بود. وضعیت بازار ترکیه اصلا خوب نیست، ولی عرضه‌کننده‌های آمریکایی قیمت‌ها را بالا نگه داشته‌اند و علاقه‌ای به کاهش قیمت‌ها ندارند. خریداران تایوانی نیز منتظر افت قیمت‌ها هستند و اغلب با احتیاط حرکت می‌کنند.
 • بازار داخلی قراضه آمریکا رو به پایین

  افت قیمت شدید در بازار واردات قراضه ترکیه بر بازار داخلی قراضه آمریکا نیز تاثیر منفی گذاشته است. آخرین معاملات قراضه آمریکا در ترکیه برای قراضه سنگین ۳۰۰ دلار و قراضه خرد شده ۳۰۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر شنیده شده است که نسبت به اوایل ماه جاری میلادی تا ۲۸ دلار افت را تجربه کرده است. با توجه به قیمت قراضه خرد شده صادراتی آمریکا، قیمت در بازار داخلی آن باید به حدود ۳۱۵ دلار هر لانگ تن تحویل کارخانه برسد که یعنی ۳۰ تا ۴۵ دلار ارزان‌تر از قیمت قراردادهای آگوست. باید دید قیمت قراضه در معاملات جدید ماه سپتامبر بازار داخلی آمریکا به چه سطحی خواهد رسید.
 • افزایش صادرات قراضه روسیه

  روسیه که چهارمین صادرکننده قراضه جهان پس از حوزه یورو، آمریکا و ژاپن است در نیمه نخست سال جاری ۳۰ درصد افزایش در صادرات قراضه نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت. آمار نشان می‌دهد، این کشور در ۶ ماه نخست سال جاری ۵۹/ ۲ میلیون تن قراضه صادر کرده است. ضمنا دولت روسیه از جولای سال جاری تا ژانویه سال ۲۰۱۹ صادرات قراضه از ۹ بندر خاور دور را به دلیل کمبود تجهیزات ممنوع کرد. همچنین صادرات از بنادر دریای سیاه را نیز ممنوع کرد تا عرضه داخلی بهبود یابد. در نیمه نخست سال ترکیه بزرگ‌ترین‌ خریدار قراضه روسیه بود.
 • بازار میلگرد چین در ثبات

  قیمت میلگرد در بازار داخلی چین هفته گذشته بهبودهایی داشت ولی قیمت‌های صادراتی در ثبات نسبی بود. بازار صادرات در رکود است و خرید زیادی انجام نگرفته و پیشنهاد‌ها ۵۵۵ تا ۵۶۰ دلار هر تن فوب شنیده شده است. از طرفی قیمت درخواستی مورد‌نظر خریداران نیز ۵۳۵ تا ۵۴۵ دلار هر تن فوب است. از طرفی در بازار داخلی قیمت میلگرد بهبودهایی داشته بین ۶۱۶ تا ۶۴۲ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شده است.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: وضعیت مبادلات در بازار آهن همچنان با ثبات همراه بود. در این روز همچنین تولید‌کنندگان نیز از نوسان قیمت خودداری کرده واغلب در قیمت‌های پیشنهادی تغییری اعلام نکردند. معاملات آهن در بورس کالا نیز همچنان به‌دلیل مشخص شدن وضعیت قیمت‌ها متوقف بوده است.

بیشتر

بیشتر