آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • بازگشت «آتی» با محدودیت‌های سخت

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: بازار آتی پس از مدت‌ها در حال بازگشت به روال عادی خود است؛ اگرچه در هفته‌های اخیر می‌توان گفت که این بازار دچار هجمه‌های مختلفی شده و دشواری‌های بسیاری را تحمل کرده است. این وضعیت عمومی قطعا به زیان این بازار تمام شده، ولی در شرایطی که چنین روندی برای بازار تعیین تکلیف می‌شود راهی جز تمکین وجود ندارد.
 • انقلاب جدید در حوزه پتروشیمی دنیا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: صنعت پتروشیمی جهان در سال‌های آینده با تغییرات جدی روبه‌رو‌ خواهد شد که یکی از دلایل این تغییرات ایجاد ابرپروژه‌هایی همچون COTC (تبدیل نفت به محصولات شیمیایی) در آسیا و به‌طور خاص در عربستان سعودی است. بررسی‌ها نشان می‌دهند ظرفیت پردازش پالایشگاه‌ها تقریبا ۱۰ برابر بیش از طرح‌های پتروشیمی سنتی است، بنابراین پیکربندی پالایشگاه‌ها برای تولید مواد شیمیایی می‌تواند تحولی جدی در صنعت پتروشیمی محسوب شود بنابراین به عقیده کارشناسان COTC می‌تواند به میزان بی‌سابقه‌ای تولید محصولات پتروشیمی را در مقیاس پالایشگاهی افزایش دهد. این سیستم همچنین قادر است میزان بهره‌برداری از ماده اولیه را تا دو برابر افزایش دهد؛ به عبارتی قادر است با توجه به یکپارچه بودن، پیشرفته‌بودن و منسجم‌بودن تولید پالایشگاهی از یک بشکه نفت حداقل دوبرابر میزان فعلی محصول شیمیایی تحویل دهد.
 • خریداران را از بورس کالا فراری ندهید

  ایسنا: در شرایطی که سازمان‌ها و ارگان‌های ناظر همچون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر معاملات و اسامی خریداران مواد اولیه از بورس کالا نظارت کامل دارند، مطرح شدن افشای عمومی اسامی خریداران مواد از بورس کالا با تعجب فعالان و مسوولان بازار سرمایه همراه شده است.قاسم محسنی، عضو شورای عالی بورس، در این مورد گفت: نظارت بر اسامی خریداران مواد اولیه و کلیه معاملات تجاری بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) است؛ به‌طوری‌که فهرست افرادی که می‌توانند به‌عنوان خریدار معامله کنند را این وزارتخانه تعیین و به بورس کالا اعلام می‌کند.وی افزود: همچنین ناظر بر اینکه کالای خریداری شده در بخش واقعی تولید به کار برده می‌شود یا خیر نیز بر عهده وزارت صمت است و در این میان بورس کالا وظیفه ایجاد فضای رقابتی برای خریداران و فروشندگان و نظارت بر اجرای صحیح قواعد معاملات را برعهده دارد.
 • ورود مجلس به ماجرای قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نمایندگان مجلس به سرعت وارد بررسی مقوله قیمت‌گذاری فولاد در بازار رسمی کالا می‌شوند و در صورت لزوم از طریق شورای عالی هماهنگی اقتصادی موضوع را مطرح و احتمال بازنگری و تغییر مصوبات قیمت‌گذاری در سطوح عالی وجود دارد.
 • سرمایه‌گذاری تایلندی‌ها در صنعت پتروشیمی آمریکا

  مجموعه بزرگ تولید پلی اتیلن ترفتالات تگزاس تا اوایل ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد.
 • بی‌‌اعتمادی به بورس کالا ایجاد نکنیم

  ایلنا: درحالی که چند روزی از انتشار نامه وزیر صمت به سازمان بورس برای اعلام اسامی خریداران مواد اولیه از بورس کالا نمی‌گذرد، این موضوع واکنش برخی کارشناسان و صاحب‌نظران را در پی داشته است؛ به‌طوری‌که کارشناسان معتقدند انتشار عمومی اسامی خریداران کالا از بورس نه‌تنها اقدام درستی نبوده و دردی را از مشکلات رشد کاذب تقاضا در بازار دوا نمی‌کند، بلکه می‌تواند موجب ایجاد جنجال جدید و بی‌اعتمادی نسبت به بورس شود.
 • افزایش صادرات آهن و فولاد برزیل

  پایگاه خبری فولاد ایران: ارزش سنگ‌آهن صادر شده از برزیل در ماه جولای معادل ۸/ ۱ میلیارد دلار بود که ۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهبود داشت. میزان سنگ‌آهن صادر شده ۳۶ میلیون تن بود که ۱۵ درصد رشد سالانه داشت. برزیل در ماه گذشته ۱۳۸ هزار تن ورق فولادی صادر کرد که ۵/ ۳۳ درصد رشد داشته و صادرات محصولات میانی فولاد نیز ۳ درصد بالا رفته و ۷۲۰ هزار تن بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر