آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۹۸

 • تجهیز توپخانه تعرفه‌ای

  دنیای اقتصاد: ساعت ۵ عصر جمعه به وقت ایران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا توییتی با مضمون دقیق این جملات روی صفحه توییتر خود قرار داد: «تعرفه آلومینیوم و فولاد ترکیه را دو‌برابر خواهم کرد، لیر ترکیه در برابر دلار قوی ما‌ به ‌سرعت در حال سقوط است، تعرفه گمرکی واردات آلومینیوم از ترکیه به ٢٠ درصد و فولاد به ٥٠ درصد افزایش می‌یابد. روابط ما با ترکیه در حال‌حاضر اصلا خوب نیست.» جمله آخر این توییت در واقع به مسائل زیادی اشاره دارد، مسائلی که در دل خود به موضوعات و چالش‌های سیاسی و اقتصادی بین این دو کشور می‌پردازد.
 • آنکارا؛ مرکز فرماندهی بازارهای کالایی

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای‌اقتصاد: بازارهای کالایی دنیا هفته گذشته را در شرایطی پشت سر گذاشتند که در کنار بحران‌های تجاری و مالی که در چند ماه اخیر به واسطه سیاست‌های ترامپ، دنیا درگیر آنها شده تحریم ترکیه و افزایش نرخ‌های تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم از این کشور نیز مزید بر علت شده است. روز پنج‌شنبه ترامپ در توییتی اعلام کرد تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه به ترتیب ۵۰ و ۲۰ درصد خواهد بود و این خبر روز جمعه باعث شد ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا حدود ۱۷ درصد افت را تجربه کند. به این ترتیب هر دلار آمریکا روز جمعه در برابر ۶ لیر ترکیه مبادله شد که یکی از بدترین رکوردهای ارز در این کشور محسوب می‌شود. ارزش لیر در طول تابستان جاری به‌طور مرتب کاهش یافته اما ریزش روز جمعه بسیار شدید بود به‌طوری‌که در کل تابستان لیر ۲۸ درصد از ارزش خود را از دست داده بود اما ریزش ۸/ ۱۶ درصدی روز جمعه اتفاق عجیب و نادری برای این کشور بود که باعث نگرانی اروپا شده است.
 • کاهش وجه تضمین سکه آتی؛ از امروز

  بورس کالا اعلام کرد: از پایان معاملات روز یکشنبه ۲۱ مرداد، وجه تضمین اولیه معاملات سکه آتی به همراه وجه تضمین اضافی در مجموع ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعیین می‌شود. به گزارش خبرگزاری صداو سیما، بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد مطابق با بند ۱۱ مشخصات قرارداد آتی سکه بهار آزادی طرح امام (ره) درباره تعیین وجه تضمین اولیه قرارداد آتی سکه طلا و با توجه به کاهش قیمت تسویه روزانه قراردادهای فعال طی روزهای اخیر، از روز یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷ پس از اتمام روز معاملاتی، وجه تضمین اولیه برابر با مبلغ ۷۶ میلیون ریال (هفتاد و شش میلیون ریال) به همراه وجه تضمین اضافی، در مجموع ۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال (نود و چهار میلیون و پانصد هزار ریال) تعیین می‌شود.
 • تولید ریل مورد‌نیاز مترو اصفهان در ذوب‌آهن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن به‌عنوان یکی از سخنرانان ویژه افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد و ریخته‌گری اصفهان به تشریح دستاوردها، اهداف و برنامه‌های ذوب‌آهن پرداخت.منصور یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان، تولید ریل ملی را افتخار بزرگی برای کشور و ذوب‌آهن دانست و گفت: ریل مورد نیاز راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بر اساس استانداردهای اروپا توسط ذوب‌آهن تولید می‌شود و تا کنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن از این نوع محصول تولید شده است.وی از توانایی تولید هر نوع محصول مورد نیاز ناوگان ریلی کشور در ذوب‌آهن خبر داد و افزود: با دستیابی به تکنولوژی و تکنیک‌های فنی در ذوب‌آهن تولید سایر مقاطع ریلی را در دستور کار قرار دادیم.
 • رشد ۱۹۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: دیروز شمش فولاد افزایش قیمت را در بازار غیر‌رسمی تجربه کرد؛ به‌گونه‌ای‌که شمش فولاد اصفهان درو ذوب بریس با رشد ۱۹۰ و ۱۸۰ تومانی در هر کیلو روبه‌رو شدند. نورد‌کاران برای مقاطع تولیدی خود همچنان از اعلام قیمت خودداری کردند.
 • تداوم تکانه‌های مثبت در بازار جهانی فولاد

  بازار فولاد در جهان در هفته گذشته به نسبت بازارهای فلزی مشابه شرایط بهتری داشت و شاهد تکانه‌های مثبت معاملاتی و جرقه‌های افزایش نرخ مخصوصا از سمت چین بودیم. این وضعیت نشان می‌دهد که اوضاع این بازار در مسیر بهبود جدیدی قرار گرفته و البته کاهش حجم تولید فولاد چین را می‌توان موتور محرک رشد قیمت‌ها در این حوزه به شمار آورد. از سوی دیگر تضعیف ارزی لیر ترکیه موجب شده تا بازار در این حوزه مهم اقتصادی با کاهش حجم معاملات و تضعیف قیمت‌ها همراه شود.
 • توافق با سندیکای لوله و پروفیل عملیاتی نیست

  گروه بنگاه‌ها: سندیکای لوله و پروفیل در حالی با انتشار نامه‌ای از توافق تولیدکنندگان لوله و پروفیل و فولاد مبارکه درخصوص ارتقای سطح همکاری‌ها و بررسی شرایط بازار محصولات فولادی خبر داد که معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه، موارد مطرح شده را غیرعملیاتی دانست.

بیشتر

بیشتر