آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • کاهش آستانه تحمل بازارهای رسمی

  دنیای اقتصاد: التهاب قیمتی هنوز در بازارهای کالایی به‌چشم می‌خورد آن‌هم در شرایطی که می‌توان موج سوم حرکت نقدینگی را مشاهده کرد. در این وضعیت که همگام با نوسان قیمت دلار سیگنال‌های مثبت و منفی بسیاری به بازار تزریق شده هیچ نشانه‌ای از آرامش قیمتی نیست و نیاز به استفاده حداکثری از ساز و کارهای بازارهای رسمی به صراحت حس می‌شود. در این میان جایگاه بورس کالا برجسته‌تر از تمامی بازارهای مشابه است و می‌تواند کلید تزریق آرامش در بازارهای داخلی باشد به شرطی که این ساز و کار را پذیرفته، از این ابزار به خوبی استفاده کرده و آزادی عمل مورد نیاز را به آن ارائه کرد. در این‌خصوص در گفت‌وگویی با مدیرعامل بورس کالا به بررسی واقعیت‌های این بازار پرداختیم.
 • آژیر خطر در بازار پلی‌اتیلن دنیا

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: بازار جهانی نفت هرچند طی هفته گذشته بیش از ۲ درصد رشد قیمتی را به نام خود ثبت کرد اما در مجموع در روند ماهانه خود حدود ۵ درصد افت قیمت را تجربه کرده که این موضوع از شرایط نوسانی بازار حکایت دارد. این موضوع در بازار محصولات پتروشیمی اما به همین شدت اثرگذار نبود به‌طوری‌که در یک ماه گذشته میزان کاهش قیمت نفتا به‌عنوان یکی از مواد اولیه تولید محصولات پتروشیمی حدود نیم درصد بوده است.
 • بی‌ثباتی در بازار بوتادین آسیا گریبانگیر قاره سبز

  نبود شفافیت پیرامون تحولات بازار بوتادین آسیا بی‌ثباتی در بازار این محصول در اروپا را به دنبال داشته است. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، در حال حاضر تقاضای مطلوب برای بوتادین در سطح قاره سبز به تقویت قیمت‌های اسپات (نقدی) این محصول در اروپا کمک می‌کند. رونق در بازار داخلی اروپا سبب شده است تا قیمت‌های صادراتی نیز همراستا با قیمت‌های داخلی افزایش یابد تا سودی معادل درآمد حاصل از محموله‌های عرضه شده در بازار اروپا حاصل شود. بر‌اساس داده‌های منتشر شده از سوی موسسه اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس (S&P Global Platts)، قیمت اسپات بوتادین در تاریخ پنج‌شنبه چهارم تیر بر مبنای FD شمال غرب اروپا هزار و۲۵۰ یورو و بر مبنای FOB روتردام هزار و ۴۵۰ دلار در هر تن تعیین شد. با این وجود، در حالی که فعالان بازار پتروشیمی اروپا قیمت کرایه محموله‌های بوتادین ارسالی به آسیا را حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در هر تن در نظر گرفته اند؛ روز جمعه پنجم تیرماه قیمت اسپات این محصول بر مبنای CFR چین هزار و ۶۲۰ دلار تعیین شد که ۱۰ دلار نسبت به روز پیش از آن ارزان‌تر بود.
 • مشکل مواد اولیه در واحدهای فولادسازی

  گروه بنگاه‌ها: به گفته رئیس هیات مدیره ذوب‌آهن البرز غرب، کمبود مواد اولیه به یکی از چالش‌های مهم بر سر راه تولیدکنندگان محصولات فولادی تبدیل شده است.امین سعدی، رئیس هیات مدیره ذوب‌آهن البرز غرب با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: ما برای تولیدات خود از ۳۵ درصد آهن اسفنجی و ۶۵ درصد قراضه در خطوط تولید شمش فولاد استفاده می‌کنیم که در تامین آنها با مشکل جدی مواجهیم.
 • تاثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد ایران وجهان

  فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان
  سال‌جاری با تردیدهای ناشی از تحریم‌های مجدد و تهدیدهای بین‌المللی بر صنایع داخلی و نیز چالش‌هایی در بازارهای ارز و طلا آغاز شد و خروج دولت آمریکا از برجام به‌رغم مخالفت سایر متعهدانش تا حدودی معادلات بین‌المللی را به‌هم زد و دولت را برای حل این مساله به تکاپو واداشت.هرچند سیاست‌های سختگیرانه دولت آمریکا، کشورهای دیگری را نیز مورد هدف قرار داده و محدود به کشور ایران نیست، اما اینکه این تحولات تا چه میزان بر صنعت فولاد ایران تاثیر‌گذار خواهد بود در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما در ابتدا شرایط بین‌المللی صنعت فولاد را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.
 • تولید بومی پشم معدنی با کاربرد صرفه‌جویی در مصرف انرژی

  گروه بنگاه‌ها: استفاده بهینه از انرژی و ممانعت از هدر رفتن آن در شرایط فعلی کشور اهمیت بسزایی دارد، از این رو اتخاذ سیاست‌ها و روش‌هایی به منظور صرفه‌جویی مانند عایق‌کاری باید سرلوحه فعالیت‌ها به ویژه در عرصه ساخت‌و‌ساز قرار گیرد. به گزارش روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان، مدیر‌عامل شرکت تارابگین ذوب‌آهن اصفهان در معرفی محصولی که این شرکت تولید کرده و باعث صرفه‌جویی انرژی شده است، گفت: با بهره‌گیری از دانش بومی، محصولی استراتژیک تحت عنوان پشم معدنی با قابلیت و ضخامت‌های مختلف و متفاوت تولید کرده‌ایم که در زمینه کاهش مصرف انرژی نقش موثری داشته است.
 • قیمت‌ها در بازار فولاد کاهشی بود

  گروه بنگاه‌ها: در واکنش به سیگنال مثبت مبنی بر پیشنهاد رئیس‌جمهوری آمریکا برای مذاکره با ایران و کاهش ارز در بازار داخل، بازار غیر‌رسمی آهن شاهد افت قیمت‌ها از سوی ذوبی‌ها بود. در مبادلات روز سه‌شنبه ۹ مرداد ماه جاری، شمش فولاد کیمیا با کاهش قیمت ۲۰ تومانی در بازار غیر‌رسمی مواجه شد.

بیشتر

بیشتر