آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • صنایع پایین دستی در تله مواد اولیه

  مریم خورشیدی
  دنیای‌اقتصاد: تغییرات ناهمگونی در اقتصاد کشور در حال رخ دادن است اما ذی‌نفعان این تغییرات که صنایع پایین‌دست هستند نه در تصمیم‌گیری‌ها دخالت دارند و نه تریبون‌هایی را به‌صورت متمرکز در اختیار دارند که بتوانند از آن به‌صورت بهینه استفاده و مطالباتشان را پیگیری کنند. فعالان حوزه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در این زمینه معتقدند کمبود مواد اولیه به شدت دامان این صنایع را گرفته و قیمت‌ها به سرعت روند افزایشی دارند. به عقیده آنها با اینکه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای قیمت‌گذاری کالاهای پتروشیمی در نظر گرفته شده، اما همین موضوع نیز به جای آنکه چالش‌های حوزه این صنعت را برطرف کند بیشتر باعث شده تا شکاف‌های قیمتی عمیقی بین بورس کالا و بازار آزاد ایجاد شود که بیشتر جیب دلالان را پر می‌کند و منفعتی برای تولیدکنندگان به همراه ندارد.
 • ۳ مشخصه کنونی بازار

  سارا جنگروی
  دنیای اقتصاد: سوال غالبی که این روزها میان عرضه‌کننده‌ها و متقاضیان بازار فولاد بیش از قبل شنیده و تکرار می‌شود این است که آیا قیمت‌های موجود در این بازار واقعی‌اند یا کاذب و قابل برگشت هستند؟ در واقع جوی که در شرایط کنونی در بازار فولاد می‌گذرد تجربه و لمس یک شرایط روانی است غلبه جو روانی در بازار فولاد نیز منجر به شکل‌گیری همان «نابازار فولاد» شده است که پیش از این و در گزارش قبلی «دنیای اقتصاد» به آن اشاره شد.
 • لزوم «کشف» به جای «تعیین» قیمت کالاها

  بورس کالا سازوکار شفاف و مناسبی برای کشف واقعی قیمت‌ها دارد به‌طوری‌که برای حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده به جای رویکرد دستوری و قیمت‌گذاری دولتی باید از کارکردهای این بورس و مکانیزم بازار بهره برد. به گزارش «ایبنا» احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی ایران به اثرات قیمت‌گذاری دستوری بر اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: هر پدیده‌ای که به حالت دستوری باشد دارای یکسری مفاسد است که در کوتاه و میان مدت ظاهر و تاثیر دیگر کنترل‌ها را از بین خواهد برد. او با بیان اینکه امروز دنیا به این نتیجه رسیده است که اقتصاد دستوری و نیز تعیین تکلیف برای فعالیت‌ها کاملا مردود شده است، افزود: در حال حاضر دنیا به دنبال اقتصاد بازار است که این امر باعث ایجاد تداوم بخشی به فعالیت سالم از طریق عرضه و تقاضا می‌شود.
 • یک ابزار تحلیل در بازارهای کالایی

  شرایط اقتصادی روزهای اخیر از نگرانی‌های خاصی حکایت دارد تا جایی که بسیاری از صنایع، نوسان قیمت ارز را یکی از تهدیدات بالقوه خود به شمار می‌آورند. به‌عنوان مثال با رشد قیمت دلار شاهد افزایش بهای بسیاری از مواد اولیه در بازار آزاد هستیم که خود به معنی رشد قیمت تمام شده تولیدات خواهد بود. این در حالی است که صنایع تکمیلی پلیمری بیشترین تاثیر را از شرایط فعلی می‌پذیرند زیرا بیش از نیمی از قیمت تمام شده محصول آنها مستقیما بهای مواد اولیه است. همین داده مهم نشان‌دهنده مورد تهدید بودن این صنعت در قیمت‌های بالای فعلی است ولی این ادعا تمام ماجرا نیست. نگاهی به حجم معاملات در بورس کالا و البته حجم تولید در واحدهای صنعتی در صنایع پایین‌دستی نشان می‌دهد که اوضاع تولید به بدی تاثیرگذاری رشد قیمت‌های مواد اولیه نیست یعنی گام به گام حتی به سمت افزایش حجم تولید نیز حرکت می‌کنیم هرچند در مقایسه با حجم تقاضا شرایط قابل قبول نیست.
 • تداوم سردرگمی در بازار فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات روز دوشنبه ۸ مرداد ماه جاری، شمش و مقاطع فولاد برای سومین روز متوالی شاهد رشد قیمت بودند.در این روز، شمش فولاد کیمیا با افزایش نرخ ۳۰ تومانی در هر کیلو مواجه شد.

بیشتر

بیشتر