آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۸۳

 • تهدیدهای روشن علیه شفافیت

  محمدحسین بابالو
  دنیای‌اقتصاد: فاصله قیمتی بین بازارهای رسمی و غیررسمی به معنی افزایش قیمت خرید محصولات برای مردم است؛ اگرچه دولت با احتساب دلار مبادله‌ای تلاش کرد قیمت مواد اولیه را پایین نگه ‌دارد ولی این رویکرد با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی نداشته و ندارد. انتظارات تورمی در شرایطی که در بازارهای مشتقه قدرتمند جذب نشود در نهایت با رشد تقاضا به رشد نرخ منتهی می‌شود حتی اگر حجم عرضه نیز افزایش یابد. در این شرایط حمایت از بازارهای رسمی می‌تواند بخش مهمی از التهاب تصنعی قیمت‌ها را خنثی کند ولی گویا درست عکس این رویکرد در پیش گرفته شده است. به عقیده مدیر عامل بورس کالا بهتر است بیش از اینکه نگران نوسان قیمت‌ها باشیم نگران حیات بازارهای رسمی باشیم زیرا از دست رفتن بازارهای رسمی در بحران‌ها و تلاطم‌های اقتصادی به معنی هرج و مرج کامل قیمتی خواهد بود. هجمه به بازارهای رسمی به معنی گام برداشتن در مسیر ونزوئلایی شدن اقتصاد است.
 • «ترس از مواخذه» در بازار فولاد

  دنیای اقتصاد: بازار فولاد طی روز گذشته افزایش ۲ تا ۱۰ درصدی قیمت را از سرگذراند تا نشان دهد التهابات در این بازار هنوز نیاز به واکاوی و تحلیل‌های ریشه‌ای قوی‌تری دارد. هفته‌های اخیر در بازار فولاد را باید جزو روزهای نوسانی بازار این کالا یاد کرد؛ روزهایی که تا قبل از تحرکات دوباره ارز راکد و بی‌تحرک بود. با این حال روز گذشته شاهد جهش‌های بسیار شدید و بی‌سابقه در بازار محصولات فولادی بودیم. در این رابطه بازاریان آهن در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» موضوع جدیدی را تحت عنوان «ترس فروشندگان از مواخذه» مطرح می‌کنند.
 • معامله بیش از ۶۹ هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران

  تالارهای مختلف بورس کالای ایران طی تیر ماه سال ۹۷ شاهد معامله بیش از ۲ میلیون و ۵۲۱ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۶۹ هزار میلیارد ریال بود.
 • افزایش ۲۰درصدی تولید کنسانتره سنگ‌آهن شرکت‌های بزرگ

  میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن شرکت‌های بزرگ معدنی طی ۳ ماه نخست امسال، ۲۰ درصد افزایش یافت. در این مدت تولید دانه‌بندی سنگ‌آهن نیز ۲۲درصد افزایش پیدا کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تولیدکنندگان بزرگ سنگ‌آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان خرداد، ۱۱ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۵۱۲ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۹ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۷۴۶ تن بود که حاکی از افزایش ۲۰ درصدی تولید این محصول است. از این میزان، شرکت‌های «گل‌گهر» ۴ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۰۶ تن، «چادرملو» ۲ میلیون و ۲۰۲ هزار و ۶۵۰ تن، «سنگ‌آهن مرکزی» یک میلیون و ۳۷۷ هزار و ۳۴۷ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» یک میلیون و ۳۱۵ هزار و ۶۰۸ تن، «گهر‌زمین» یک میلیون و ۱۰۸ هزار و ۲۳۷ تن، «اُپال پارسیان سنگان» ۶۵۹ هزار و ۳۹۲ تن و «جلال آباد» ۱۶۸ هزار و ۱۷۲ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کردند.
 • عبور صادرات سنگ‌آهن از مرز پنج میلیارد دلار

  ارزش صادرات سنگ‌آهن ایران در دوره پنج‌ساله ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ به پنج میلیارد و ۷۳ میلیون دلار رسید که متوسط سالانه آن بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار می‌شود.به گزارش «ایرنا» جدول‌های آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد پارسال ارزش صادرات سنگ‌آهن به یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار رسید و در مقایسه با سال ۱۳۹۵ که ۸۱۷ میلیون دلار بود، رشد بیش از ۳۱ درصدی داشت.آمارها نشان می‌دهد در سال‌های ۹۴- ۱۳۹۳ ارزش صادرات سنگ‌آهن کشور به ترتیب یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار و ۵۲۲ میلیون دلار ثبت شد.ارزش صادرات سنگ‌آهن در سال ۱۳۹۲ بیش از یک میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار بود و نسبت به سال ۱۳۹۱ که ۹۱۷ میلیون دلار ثبت شده بود، رشد ۶۹ درصدی را از آن خود ساخت.بنابر داده‌های مورد بررسی، بیشترین رشد صادرات در دوره یادشده مربوط به سال ۱۳۹۲ نسبت به عملکرد سال ۹۱ است که ۶۹ درصد رشد تحقق یافت و بیشترین کاهش نیز در سال ۱۳۹۴ در مقایسه با ۱۳۹۳ رخ داد که افت ۵۳ درصدی را نشان می‌دهد.در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ درصد کل صادرات پنج ساله صورت گرفت.
 • اما و اگرهای عرضه نفت خام در بورس

  بعد از اینکه معاون رئیس‌جمهوری اعلام کرد که نفت خام قرار است در بورس عرضه شود، مسوولان بورسی می‌گویند ساز‌و‌کار عرضه نفت خام در بورس فراهم است اما تردید‌هایی هم در این مورد وجود دارد.
 • استارت دوباره رشد قیمت

  دنیای اقتصاد: بازار پتروشیمی با افزایش قیمت دلار سوخت‌گیری مجددی داشت تا جایی که باز هم روند صعودی قیمت‌ها در پیش‌گرفته شده و البته ادامه یافت. این وضعیت عمومی البته در اواخر معاملات روز گذشته تا حدودی آرام شد ولی باز هم نمی‌توان گفت که بازار به یک روال عمومی کاهشی وارد شده است. این هفته شاید دوره پیچیده و عجیبی در فرآیند معاملات در بازار آزاد محصولات پتروشیمی باشد زیرا قیمت‌ها به سطوحی رسیده که شاید تاکنون هیچ‌گاه تجربه نشده بود؛ اگرچه حجم معاملات نیز به نسبت کاهش یافته است. این در حالی بود که بهای برخی از گریدهای خاص پلیمری همچون گریدهای پلی‌اتیلن ترفتالات بطری در دو روز اخیر سر به فلک کشیده البته گریدهای سنگین اکستروژن نیز همین وضعیت را تجربه می‌کنند.
 • آمار تولید چین بازار جهانی زغال سنگ را سردرگم کرده است

  پایگاه خبری فولاد ایران: آمار رسمی تولید زغال‌سنگ چین کارشناسان را برای پیش‌بینی‌ روند آینده قیمت‌ها سردرگم کرده است. آمار رسمی اداره آمار چین از افزایش ۹/ ۳ درصدی تولید در نیمه نخست سال خبر می‌دهد ولی در واقعیت میزان تولید کاهش داشته است. تحلیلگران اظهار داشته‌اند که چنین تناقضاتی در سایر صنایع چین نیز مشاهده شده است.
 • پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه احداث بویلر بازیافت حرارت فولاد مبارکه

  گروه بنگاه‌ها: پروژه احداث بویلر بازیافت حرارت (HRSG) که به منظور صرفه جویی در مصرف گاز در کنار نیروگاه گازی فولاد مبارکه در دست اجرا است، با پایان یافتن عملیات نصب تجهیزات و پیشرفت ۹۰ درصدی، آماده راه‌اندازی کامل شد.
 • تداوم رشد قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: قیمت فولاد در مبادلات روز گذشته نیز صعودی بود. تداوم رشد نرخ ارز و نگرانی بابت ادامه یافتن رشد قیمت فولاد باعث شده تا تقاضا همچنان صعودی باشد. از این رو قیمت‌ها نیز در هفته جاری افزایشی بود.

بیشتر

بیشتر