آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • سه چالش مهم در حوزه فولاد

  دنیای اقتصاد: تحرکات ارزی ماه‌های اخیر را بی‌شک باید یکی از مهم‌تریم عوامل در جهت تاثیرگذاری قیمتی و تحرکات مثبت و منفی در بازارهای کالایی، به‌ویژه در بازار فولاد برشمرد، در واقع نوسان یکباره نرخ ارز و در ادامه تسری این شوک به بازار فولاد در شرایطی رخ داد که کلیدواژه‌های اصلی این بازار، «رکود» و «نبود تقاضای موثر» است.
 • آدرس غلط دلالان و سوداگران درباره بورس کالا

  «رضا ویسه» معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با «ایرنا» با تشریح کارکردهای بورس کالای ایران در اقتصاد کشور گفت: راه‌اندازی بورس کالا، تلاشی برای مقابله با سوداگری و رانت خواری در بازارهای کالایی بود. وی با یادآوری دلایل راه‌اندازی بورس کالا در کشور که با تشکیل بورس فلزات در سال ۱۳۸۲ آغاز به‌کار کرد، گفت: بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ به دلیل اجرای پروژه‌های جدید در کشور به یکباره با افزایش حجم تقاضای محصولات فولادی و فلزی و سرمایه‌گذاری در این حوزه روبه‌رو شدیم.
 • سرمایه‌گذاری ۲۵۸ میلیون دلاری روسیه برای تولید پلی‌پروپیلن

  جزئیات طرح پتروشیمی تایتن-پلیمر روسیه به ارزش ۲۵۸ میلیون یورو اعلام شد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاستیک نیوز یوروپ، میخائیل ساتیاگینسکی، رئیس و بنیان‌گذار گروه تایتن (Titan group) به تازگی جزئیات طرح بزرگ پتروشیمی این شرکت موسوم به تایتن-پلیمر را منتشر کرد. این پروژه با هدف ساخت یک مجموعه تولید رزین پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) و پلی‌اتیلن ترفتالات دو محوره جهت‌دار (BOPET) در منطقه بالتیک غربی روسیه اجرایی می‌شود. طرح یادشده به ارزش ۲۵۸ میلیون یورو، توسط گروه پیشگام تولید پلیمر جی‌سی تایتن جی‌اس‌سی روسیه برنامه‌ریزی شد و قرار است تا سال ۲۰۲۲ میلادی در چهار فاز در منطقه ویژه اقتصادی Moglino واقع در منطقه پسکوف این کشور به بهره‌برداری برسد. در قلب این مجموعه یک مجتمع تولید پلی‌اتیلن ترفتالات قرار دارد و در کنار آن یک مجتمع پایلوت تولید کو-پلی‌استرهایی (co-polyesters) با خواص ویژه و دو خط تولید فیلم پلی‌اتیلن ترفتالات دو‌محوره جهت‌دار به بهره‌برداری می‌رسد.
 • سیر صعودی نرخ شمش فولاد

  گروه بنگاه‌ها: برای سومین روز متوالی شمش فولاد شاهد افزایش قیمت از سوی ذوبی‌ها بود.در این روز، مقاطع هم رشد نرخ را در بازار غیر‌رسمی تجربه کردند؛ اما از اعلام قیمت خودداری کردند.

بیشتر

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر