آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۵۶

 • پوشش ریسک بازارهای کالایی با ابزار جدید

  دنیای اقتصاد: بازار مشتقه بورس کالای ایران پس از پشت سر نهادن فراز و نشیب‌های بسیار و تجربه نوسانات شدید ناشی از بازار ارز داخلی و طلای جهانی، در سال‌های اخیر به بلوغ و توسعه‌یافتگی نسبی دست یافته است. این بازار در سال ۱۳۸۷ با راه‌اندازی قرارداد آتی شمش طلا آغاز شده و سپس با افزوده شدن قراردادهای آتی روی سکه طلای بهار آزادی گسترش یافت.
 • جهت یابی آتی در بازار آتی سکه

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: پس از رکوردشکنی‌های پیشین بازار آتی این بار باید گفت رکورد بر رکورد در بازار ثبت شده تا جایی که سه سررسید از سررسیدهای موجود در این بازار به قیمت‌هایی بالاتر از ۳ میلیون تومان دست پیدا کرده‌اند. این رقم اگرچه در گذشته یک سقف غیرقابل دسترس به شمار می‌رفت ولی این بار در سه سررسید شهریور، آبان و دی‌ماه امسال ثبت شده است. این در حالی بود که سررسید آبان‌ ماه در قیمت پایانی بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آرام گرفته است. این سیگنال اگرچه در ضعف نسبی بهای جهانی طلا و رشد پراکنده قیمت دلار در کشورهای همسایه خودنمایی کرده ولی نشان می‌دهد هنوز بازار التهاب پیشین را رها نکرده و به سطوحی رسیده که در گذشته غیرممکن تلقی می‌شد.
 • اوراق گواهی سپرده سکه در بورس کالا ثبات آفرین است

  اوراق گواهی سپرده سکه قابل معامله در بورس کالا، حکم سکه فیزیکی را دارد و مردم به راحتی می‌توانند آن را بدون محدودیت خرید و فروش کنند. به نظر می‌رسد که بانک مرکزی به کمک عرضه این اوراق در بورس می‌خواهد به‌صورت بلندمدت و مستمر در بازار حضور پیدا کند و تعادل موجود در روند معاملات و میزان عرضه و تقاضا را حفظ کند.
 • جذابیت بالای معاملات آتی زعفران برای صادرکنندگان

  عضو شورای ملی زعفران گفت: از جنبه‌های مثبت معاملات آتی امکان پوشش ریسک نوسانات قیمت زعفران برای ماه‌های آینده است که به این ترتیب صادرکننده‌ها از طریق این ابزار میزان آسیب‌پذیری خود را در برابر تغییرات قیمتی در بازار کاهش می‌دهند. علی شریعتی مقدم، عضو شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مزایای راه‌اندازی معاملات آتی زعفران در بورس کالا اظهار کرد: به‌طور طبیعی معاملات آتی زعفران در کوتاه مدت جنبه عمومی ندارد اما این ابزار مالی در میان و بلندمدت با مشارکت مناسب فعالان بخش خصوصی می‌تواند اثرات مناسبی بر بازار زعفران بگذارد.
 • لزوم عرضه کالاهای وارداتی در بورس کالا

  معاون سابق سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است در کشور نیاز به مقرراتی داریم که واردات را نیز ملزم به ورود از طریق بورس کالا کند تا شفافیت به وجود آید و مشخص شود که هر کالا با چه قیمتی وارد کشور شده و با چه قیمتی در بورس کالا عرضه می‌شود.

بیشتر

بیشتر