آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۳۵۷

 • فولاد جهان در انتظار

  حمزه بهادیوند چگینی
  دنیای اقتصاد: تشدید تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا در ماه‌های اخیر باعث شده بازارهای فلزات با تنش‌های متعددی روبه‌رو‌ شوند به‌طوری‌که طبق بررسی‌های بلومبرگ قیمت فولاد و سنگ‌آهن از ماه مارس تاکنون با نوسانات متعددی روبه‌رو‌ شده که در ادامه این گزارش به بررسی اجمالی آنها خواهیم پرداخت. در این بین قیمت آتی محصول فولاد در بورس شانگهای در روزهای اخیر بیشترین افت‌‌ها را از ۲۹ مارس تاکنون به میزان ۳/ ۴ درصد تجربه کرده و این در حالی است که قیمت سنگ‌آهن در بورس دالیان از ۲۳ مارس با افت ۴/ ۶ درصدی روبه‌رو‌ شده است.
 • چشم انداز رکود اجباری برای بخش معدن

  دنیای اقتصاد: «بازگشت تحریم‌ها» در دو مقطع تاریخی پیش‌روی ما اتفاق خواهد افتاد؛ یعنی بخشی از تحریم‌ها ششم آگوست (مطابق با ۱۵ مرداد) بازخواهند گشت که به بحث فروش حواله‌های ارزی و دلاری ایران، تجارت فلزات گرانبها، تجارت فلزات (آلومینیوم و فولاد) و معاملات مهم مرتبط با خرید ریال ایران، یا دارایی‌ها و سرمایه‌هایی که ایران در خارج از کشور نگهداری می‌کند، خرید بدهی‌های ایران در خارج از کشور و بخش خودرویی مربوط می‌شود.
 • استارت ردیابی دلالان

  مدیرعامل بورس کالا از لزوم مقابله با دلالان و سوداگرانی می‌گوید که با پوشیدن لباس تولیدکنندگان، باعث افزایش تقاضای کاذب محصولات پتروشیمی و فلزی در بازار و کمبود مواد اولیه برای تولیدکنندگان واقعی می‌شوند. به گزارش «ایرنا» نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر، از یکسو به معاملات محصولات فلزی و پتروشیمی در بورس کالا رونق داده و از سوی دیگر انتقادهایی را مبنی بر افزایش قیمت‌ها و کمبود عرضه به دنبال داشته است.
 • «آتی» به بازار نقدی فرمان نمی‌دهد

  محمدحسین بابالو
  دنیای اقتصاد: ادعای جهت‌دهی بازار آتی به بازار نقدی باز‌هم در برخی از اظهارنظرها مورد توجه قرار گرفته ولی گویا واقعیت‌های پنهان و آشکار در بازار نقدی سکه و وجود جذابیت خرید در نگاه برخی افراد مغفول مانده است. در شرایطی که بازار به دلایل مختلف با التهابی جدی روبه‌روست، شاید ارائه آدرس نادرست و مقصر جلوه‌دادن دیگر بازارها ساده‌ترین راه برای قانع‌کردن خودمان باشد.
 • رشد قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات دیروز بازار آهن متاثر از رشد قیمت ارز در بازار غیر‌رسمی با رشد همراه بود. به گفته فعالان، شرایط بازار حاکی از بی‌ثباتی بوده و به‌رغم اعلام قیمت با رشد نسبت به مبادلات قبلی اغلب واحد‌های تولیدی فروش‌های خود را برای رسیدن بازار به ثبات بسته‌اند.
 • ضرورت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش

  نیپنا: صنایع تکمیلی پتروشیمی یکی از ارکان اساسی توسعه کشور به شمار می‌آید و نیازمند حمایت در مسیر تکمیل زنجیره ارزش است.
 • عزم شرکت فولاد هرمزگان در بهبود مستمر و تحقق ظرفیت اسمی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت فولاد هرمزگان در خرداد ماه توانست سه رکورد در واحدهای فولاد‌سازی، احیا مستقیم و‌ ریخته گری برجای گذارد و سه ماهه اول سال ۹۷ را با امید به تحقق ظرفیت اسمی این شرکت در پایان سال ۹۷ به پایان برساند.

بیشتر

بیشتر