آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۶۰

 • دورنمای فلزات پایه در راند اول

  دنیای اقتصاد: متال بولتن روز پنج‌شنبه در گزارشی به بررسی وضعیت بازار فلزات پایه در ماه ژانویه پرداخت و انتظارات برای سه ماهه پیش رو را برای اغلب این کالاها صعودی با شیب ملایم پیش‌بینی کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» به نقل از متال بولتن، بر خلاف رشد ذخایر انواع فلزات پایه و بر خلاف کاهش تقاضا در فصل زمستان اما قیمت اغلب این محصولات با رشد روبه‌رو‌ شده است.
 • سنت‌شکنی قیمتی به نفع مصرف‌کننده نهایی

  محمدحسین بابالو
  نوسان قیمت ورق فولادی در هفته گذشته در بورس کالا موجب شد تا قیمت این کالا حتی از نرخ‌های پایه نیز کمتر به ثبت برسد که یک سیگنال بسیار مهم برای دورنمای این بازار محسوب خواهد شد. این داده مهم یعنی پذیرش قیمتی کمتر از نرخ‌های پایه از سوی تولیدکننده در بورس کالا نشان می‌دهد که مکانیزم بازار در بستر بورس کالا در نهایت راهگشای فعالیت تجار، خریدار و فروشنده بوده اگرچه حمایت عرضه‌کننده اصلی از خریدار نهایی را هم می‌توان در این رویکرد قیمتی مشاهده کرد. آرامش نسبی در بازار و فاصله گرفتن از تکانه‌های شدید قیمتی و همچنین حمایت تولیدکنندگان در صنایع بالادستی از مصرف‌کنندگان در صنایع پایین دستی نیز در این شیوه معاملاتی مستتر است. با توجه به این رویکرد جدید می‌توان حفظ بازار داخلی و ثابت نگه‌داشتن سهم بازار را از این پس یک اصل مهم در معاملات بورس کالا لحاظ کرد و امید است که این رویکرد مورد توجه سایر عرضه‌کنندگان نیز قرار بگیرد. توجه به جایگاه بورس کالا در تعیین و کشف قیمت‌ها دیگر ویژگی مهم رخدادهای قیمتی اخیر در این بازار است.
 • شروط لازم برای توفیق طرح قیمت تضمینی

  فارس: مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالای ایران موارد الزام آور را برای موفقیت‌آمیز بودن اجرای طرح قیمت تضمینی احصا کرده است که در صورت برقرار بودن این الزامات ما امیدوار به موفقیت این طرح و حمایت شایسته از کشاورزان هستیم، اخذ تصویب‌ نامه هیأت وزیران و شورای اقتصاد درخصوص اجرای مدل را به‌عنوان یکی از این شروط نام برد و گفت: تصویب و ابلاغ مدل اجرایی حداقل ۲ ماه پیش از آغاز فصل برداشت در قالب الزام وزارت جهاد کشاورزی به اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم در کل کشور بسیار حیاتی است، چراکه تصویب این موضوع بعد از شروع فصل برداشت می‌تواند موجب اجرای ناموفق طرح شود.
 • تعریف ۳۰ طرح جدید پتروشیمی برای اجرا تا سال ۱۴۰۰

  ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران با ۵۶ طرح در دست اجرا و ۳۰ طرح پیشنهادی جهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه خواهد کرد. به گزارش «نیپنا» طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی براساس تعداد ۵۶ طرح در دست اجرا و ۳۰ طرح پیشنهادی برای اجرا تا سال ۱۴۰۰ تعریف شده‌اند و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تعداد ۲۲ طرح از ۳۰ طرح برنامه ششم درسال انتهایی برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰) وارد مدار تولید خواهند شد.
 • رشد قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا

  دنیای اقتصاد: رشد قیمت‌های پایه جدید محصولات پتروشیمی در بورس کالا در روز گذشته به‌ثبت رسید، آن هم در شرایطی که قیمت‌های مورد‌معامله در بازار آزاد نیز با یک روند افزایشی همراه شده است. این وضعیت نشان می‌دهد که روند افزایشی قیمت‌ها در هفته‌های اخیر باز‌هم تداوم یافته و می‌تواند با فرض رقابت در بورس کالا نرخ‌های جدیدی را ثبت کند. این رشد قیمت‌های بورس و بازار پس از کاهش حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته احتمال رشد حجم معاملات هفته‌جاری در بورس کالا را تقویت می‌کند، اگرچه قیمت‌های بالای فعلی نکته جذابی برای حجم تولید در صنایع تکمیلی محسوب نخواهد شد. البته رشد قیمت‌های جهانی دلیل اصلی افزایش نرخ‌های پایه در هفته‌جاری به‌شمار می‌آید آن‌هم در شرایطی که به دلیل تعطیلی هفته آینده، این نرخ برای دو هفته پیش‌رو معتبر خواهد بود.
 • رشد قیمت ها در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: رشد قیمت شمش در بورس کالا و تداوم رشد قیمت دلار در بازار آهن باعث افزایش قیمت در بازار شد.قیمت انواع آهن‌آلات در مبادلات هفته جاری با رشد قیمت همراه شد و فعالان بازار تداوم رشد نرخ ارز و دادو‌‌ستد‌های قبل از سال نو و پر کردن موجودی انبار‌ها را دلیل این افزایش می‌دانند.

بیشتر

بیشتر