آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۵۹

 • تحلیل دو پیش‌بینی در بازار سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: با ورود به سال جدید میلادی، پیش‌بینی‌ها هم حول قیمت سنگ‌آهن جهانی بیشتر می‌شود.
 • افزایش توجه تولید‌کنندگان به صادرات

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: رکود نسبی بازارداخلی از یکسو و رونق بازارهای جهانی از سوی دیگر بسیاری از تولید‌کنندگان را به سمت صادرات کشانده و اکنون به‌نظر می‌رسد کفه معادلات به سمت آنهایی است که در بازارهای خارجی حضوری چشمگیر دارند.
 • سه‌گانه معاملات پلیمرها و محصولات شیمیایی

  عقب‌نشینی حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی در بورس کالا و نیز افت حجم معاملات در بازار آزاد محصولات پتروشیمی را می‌توان سه‌گانه بازار در هفته گذشته به شمار آورد.
 • بازار آهن در انتظار عرضه‌های بورس

  گروه بنگاه‌ها: با وجود جو مثبت بازار آهن، تولید‌کنندگان اغلب در انتظار عرضه‌های امروز بورس کالا هستند. بازار آهن روز گذشته را با نوسان قیمت سپری کرد؛ برخی از تولید‌کنندگان در انتظار عرضه‌های بورس کالا بوده و برخی دیگر قیمت‌ها را با رشد اعلام کردند.
 • چالش‌ طرح قیمت تضمینی و اجرای یک قانون مترقی

  فارس: مدیر مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در مورد طرح قیمت تضمینی در بورس کالا به جای خرید تضمینی گفت: قیمت تضمینی بهتر از خرید تضمینی است و در بد‌ترین حالت تبدیل به خرید تضمینی می‌شود، کشاورز در قیمت تضمینی زودتر به پول محصول خود می‌رسد. از دو سال اخیر دولت به دنبال راهکاری بود تا بتواند خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله گندم، جو و ذرت را با روش قیمت تضمینی و عرضه در بورس جایگزین کند.
 • رشد ۱۲ درصدی حجم معاملات بورس کالای ایران

  طی هفته منتهی به ۱۲ بهمن ماه، در حالی که حدود ۵۵۳ هزار و ۱۷۰ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که حجم و ارزش معاملات به ترتیب رشد ۱۲ و ۵ درصدی را نسبت به هفته ما قبل آن تجربه کرد. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، طی هفته قبل، در تالار محصولات صنعتی و معدنی، ۱۹۴ هزار و ۷۶۷ تن انواع کالا به ارزش ۵ هزار و ۸۴۳ میلیارد ریال معامله شد.
 • از بین رفتن رانت قیمت دستوری در بورس کالا

  در بورس کالا چیزی تحت عنوان قیمت‌گذاری دستوری سالانه وجود ندارد. قیمت‌ها به‌صورت هفتگی و روزانه متغیر است زیرا میزان تقاضا ونیاز در فصول مختلف به‌صورت هفتگی و روزانه تغییر می‌کند و در نوسان است. به گزارش «ایلنا» حافظه تاریخی فعالان اقتصادی از یاد نبرده است که پیش از تاسیس بورس کالا و پیش از جدی شدن این نهاد در اقتصاد ایران، قیمت‌گذاری محصولات فلزی در چنبره اقتصاد دولتی قرار داشت و به‌صورت دستوری تعیین می‌شد. این موضوع مانند تمام موارد مشابه در قیمت‌گذاری دستوری دولت، به منشا رانت تبدیل شده بود.

بیشتر

بیشتر