آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۶۱

 • رشد بازارهای پایه با دو متغیر

  محمدحسین بابالو: افزایش قیمت ارز اگرچه در نگاه اول برای بسیاری از بازارها یک تهدید تلقی می‌شود، ولی در دل آن فرصت‌های بسیاری وجود دارد که با توجه به برخی ملاحظات می‌تواند فرصتی بسیار مهم در مسیر افزایش توان رقابت‌پذیری در بازارهای داخلی و صادراتی تلقی شود. توجه به نوسان قیمت مواد اولیه شاید شاه‌بیت فرصت‌های ایجاد شده باشد؛ یعنی در صورتی که قیمت مواد اولیه با ملایمت بیشتری نوسان کند قطعا به کاهش هزینه تولید در مقایسه با سایر کشورهای جهان مخصوصا در صنایع تکمیلی و پایین‌دستی بدل خواهد شد و در این چارچوب به کمک رشد قیمت ارز هم بازار داخلی از بسیاری از محصولات وارداتی تهی شده و هم فضا برای توسعه صادرات بهبود می‌یابد که در نهایت منافع بسیاری از صنایع را تامین می‌کند. با چند رفتار قیمتی کوچک در بورس کالا می‌توان از این شرایط به‌عنوان یک فرصت مهم استفاده کرد.
 • حلقه مفقوده توسعه صنعت پتروشیمی

  عارفه مشایخی
  بحث تکراری تامین مواد اولیه به یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های امروز تولیدکنندگان و تصمیم‌گیران صنعت پتروشیمی تبدیل شده است. این در حالی است که وحدت و یکپارچگی در این زمینه دیده نمی‌شود و نتیجه این به هم‌ریختگی‌ها و گام برنداشتن در مسیر مشخص برای دستیابی به هدف واحد چیزی جز تعطیل کردن واحدهای پایین‌دست این صنعت نیست. از طرفی چشم‌انداز رشد صادرات محصولات نهایی و زنجیره تامین صنعت پتروشیمی برای کشور متصور است اما شاهد پسرفت این صنایع هستیم. در این میان این سوال پیش می‌آید به راستی راهکار فعلی ما را به این هدف می‌رساند؟ در کنار این موضوع توجه به اشتغال به‌عنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی از جمله مسائل دیگری است که توجه به زنجیره تامین همه صنایع از جمله صنعت پتروشیمی را یادآور می‌شود. از جمله دلایل این موضوع تعداد چیزی در حدود ۸ هزار واحد پلاستیکی است که در بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی مشغول به کارند که با توجه به شرایط فعلی هر روز خبر تعطیلی یا نیمه تعطیلی یکی از آنها به گوش می‌رسد که این موضوع به معنای بیکار شدن تعداد افرادی است که در این مجموعه‌ها مشغول به کار بوده‌اند.
 • تولید به روش کوره‌های قوس الکتریکی افزایش می‌یابد

  گروه بنگاه‌ها: افزایش رغبت تولید‌کنندگان به روش کوره‌های قوس الکتریکی که از نظر محیط زیستی هم سالم‌تر است مصرف سنگ‌آهن را به مرور کاهش می‌دهد.
 • ابزارهای مالی برای مرجع قیمتی ایران

  بورس کالای ایران دهمین سالگرد خود را پشت‌سر می‌گذارد و این در حالی است که طی این سال‌ها توانسته نقش پررنگی نه‌تنها در بازار سرمایه، بلکه درسیاست‌گذاری‌های کلان اقتصادی داشته باشد.به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، از جمله این نقش‌آفرینی‌ها می‌توان به بحث کشاورزی و تحول طرح‌های دولتی اشاره کرد که پس از ورود بورس کالا سروسامانی گرفت و بار مالی دولت به میزان قابل توجهی کاهش یافت. از سوی دیگر، کشاورزان نیز از مزایای طرح‌ قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی بورس کالا بهره‌مند شدند و بسیار سریع‌تر به مطالبات خود رسیدند. از این رو، با حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران مصاحبه‌ای درخصوص کارنامه عملکرد این بورس در ۱۰ سال اخیر انجام داده‌ایم که در ادامه آن را می‌خوانید.
 • امضای تفاهم‌نامه بانک انصار و شرکت بورس کالای ایران

  گروه بنگاه‌ها: دکتر ابراهیمی، مدیرعامل بانک‌انصار و دکترحامدسلطانی‌نژاد مدیرعامل شرکت‌ بورس‌کالای ایران، در راستای ایجاد شفافیت و زمینه پوشش ریسک فعالان تجاری در حوزه کالاها و قراردادهای قابل معامله در بورس کالای ایران و توافق برای توسعه معاملات بورس کالای ایران به‌عنوان بستر شفاف و رقابتی معامله کالاها و قراردادهای مبتنی بر کالا، تفاهم نامه‌ای ۵ ماده‌ای را در محل شرکت مذکور به امضا رساندند.
 • تاسیس تعاونی صادراتی نورد‌کاران

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: در جلسات هم‌اندیشی شرکت‌های نوردی با توجه به رشد صادرات بخش خصوصی در حوزه نورد، پیشنهاد تاسیس شرکتی در حوزه صادرات شد که اعضا بتوانند از منافع آن به‌صورت مشترک استفاده کرده و بهره ببرند و این پیشنهاد مورد قبول اعضا قرار گرفت.عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره موضوعات مطرح‌شده در هم‌اندیشی «رسته نورد» گفت: در این جلسه درباره مدیریت بازار داخلی و نظام عرضه و تقاضا و هماهنگی بین قیمت‌های زنجیره فولاد، نظام کیفیت و همچنین صادرات مقاطع طویل فولادی مواردی مطرح شد.احمد خوروش افزود: با تاکید بر تولیدات صادراتی، پیشنهادی مطرح و با موافقت کلیه حاضران تصمیم‌گیری شد که شرکتی درقالب کنسرسیوم یا تعاونی با محوریت صادرات بخش خصوصی ذوب و نورد تاسیس شده و با همکاری و مشارکت واحدهای تولیدی موجب ارتقای کیفیت و همچنین افزایش حجم صادرات محصولات فولادی شوند.
 • بازار دچار سر‌در‌گمی شد

  گروه بنگاه‌ها: تداوم رشد نرخ ارز از یکسو و کمبود تقاضا از سوی دیگر باعث سردرگمی معامله‌گران شد‌. در این روز اغلب فولاد‌سازان در نرخ‌های پیشنهادی تغییری اعلام نکردند. به گفته فعالان، عرضه‌های بورس کالا در این روز می‌تواند در تعیین مسیر قیمت‌ها موثر باشد.
 • اعلام دیرهنگام قیمت تضمینی گندم برای کشاورز سودی ندارد

  اعلام قیمت تضمینی گندم با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، تاثیر یا بهبودی بر وضعیت کشاورز یا کشاورزی داخلی ندارد. به گزارش «ایانا» رحیم شوشتری، رئیس هیات اجرایی بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران در لرستان معتقد است ایرادی که به دولت برای اعلام تضمینی می‌گیرند درست است اما موضوع به همین اعلام نرخ و... مربوط نمی‌شود. او در گفت‌وگو با «ایانا» توضیح می‌دهد: اعلام نرخ تضمینی به خصوص در شرایطی که قیمت جهانی گندم خیلی پایین‌تر از قیمت تضمینی است، شاید مورد اعتراض خیلی از کارشناسان و مسوولان باشد، اما کمتر کارشناسی به هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی به خصوص گندم اشاره‌ای می‌کند یا از آن اطلاع دارد. او اضافه می‌کند: در همه دنیا به تولید یارانه می‌دهند. یارانه‌ای که به‌طور مشخص و مستقیم تولید محصولات کشاورزی را حمایت کند. در حال حاضر چنین یارانه‌ای به تولید کشاورزی داده نمی‌شود.
 • بازار ورق صعودی شد

  ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته با رشد بازارهای فیوچرز و داخلی بهبودهایی داشت. قیمت پیشنهادی صادراتی ۵ دلار بالا رفت و ۵۸۵ تا ۵۹۰ دلار هر تن فوب شد. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای‌ایران»، در بازار داخلی نیز ورق گرم ۳ دلار رشد داشت و ۶۳۱ تا ۶۵۵ دلار هر تن با مالیات بر ارزش افزوده شد.در بازار صادرات معاملاتی در ۵۸۵ دلار هر تن فوب در ویتنام و آمریکای جنوبی نهایی شده است.
 • تولید غلات رکورد جهانی را شکست

  تازه‌ترین برآوردهای فائو نشان می‌دهند که تولید جهانی غلات در سال۲۰۱۷ بالغ بر ۲هزار و ۶۴۰ میلیون تن بوده که نسبت به سال ۲۰۱۶ به میزان ۳/ ۱ درصد رشد داشته و یک رکورد تاریخی جدید را ثبت کرده است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر