آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۶۲

 • مختصات جهانی فولاد ایران در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: حجم تقاضای سنگ‌آهن چین در منطقه و در سال پیش رو چه وضعیتی خواهد داشت؟ تاثیرپذیری و به گونه‌ای وابسته بودن اقتصاد فولاد ایران به بازار مهم چین همواره مورد بحث فعالان فولاد بوده است،‌ به‌طوری‌که در این زمینه انتشار هر گزارشی درخصوص بازار فولاد ایران باید با نیم‌نگاهی به بازارهای بین‌المللی از جمله چین همراه باشد؛ در این باره «رشد ۲۰ درصدی افزایش صادرات» در زمینه فولاد ایران، سیگنال روند فزاینده حضور در بازارهای بین‌المللی را به وضوح شناسایی کرده و ایران را در مسیر تجربه این مهم قرار داده است. کیوان پورشب فعال و کارشناس بازار فولاد و مقاطع فولادی درخصوص پیش‌بینی‌ها در بازار مقاطع فولادی در سال ۲۰۱۸ بر این باور است که بازار مقاطع فولادی ایران در سال جاری همچنان کاهش تقاضای داخلی را از سر خواهد گذراند. در این باره با استناد به منابع معتبری مانند «پلتس» پیش‌بینی می‌شود همچنان رکودی که در حوزه ساخت و ساز و به‌طور کلی عمران بر فضای کشور حاکم است ادامه پیدا کند و سال ۲۰۱۸ همچنان با کاهش تقاضای داخلی روبه‌رو‌ باشیم.
 • سیگنال‌های اختلال در صنعت پلاستیک

  عارفه مشایخی: بررسی و رصد بازارهای پلیمری هفته هاست حاکی از افزایش قیمت محصولات پلیمری و عرضه‌های نامناسب پتروشیمی‌ها در بازارهای داخلی است که سبب شده تا برخی از تولیدکنندگان داخلی توان ماندن در این شرایط را نداشته باشند و به ناچار مجبور به تعطیل کردن واحدهای تولیدی خود باشند.
 • شرایط برد– برد تولیدکننده و مصرف‌کننده در بورس کالا

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ارائه محصولات فلزی در بورس کالا شرایط برد- برد را برای فروشنده و خریدار فراهم کرده است، گفت: ارائه محصولات فلزی در بازار آزاد که سال‌ها در اقتصاد ایران تجربه شد، موجب افزایش غیرمنطقی قیمت ها، ایجاد رانت و توسعه واسطه‌گری می‌شد که با راه‌اندازی بورس کالا شاهد رشد صنایع بالادست و پایین دست به همراه هم هستیم.
 • نقش ۱۴ ساله بورس فلزات و کالا در بازار فولاد

  به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد درخصوص نقش ۱۴ ساله راه‌اندازی بورس فلزات و در ادامه بورس کالا در بازار فولاد کشور گفت: نقش بورس کالا در حذف رانت‌های کلان و ایجاد شفافیت در بازار فولاد غیر‌قابل انکار است.
 • امید به بهبود، بازار سنگ‌آهن را تقویت کرد

  پایگاه خبری فولاد ایران: قیمت سنگ‌آهن وارداتی در چین بهبود داشت چرا که امید به بهبود تقاضا در ماه مارس از بازار حمایت کرد. به گزارش platts، آخرین شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین ۱۵/ ۲ دلار نسبت به جمعه بالا رفته و ۹۵/ ۷۵ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شد. قرارداد سوآپ فوریه نیز ۴/ ۱ دلار رشد داشته و ۳/ ۷۴ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر شد. این هفته نزدیکی تعطیلات سال نوی چینی تاثیری بر تقاضا نداشت و امید به رشد تقاضا در ماه مارس خرید‌ها را افزایش داد.
 • رشد قیمت آهن در بورس و انعکاس آن در بازار

  گروه بنگاه‌ها: با رقابت برای خرید شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و رشد نرخ این محصول، قیمت‌ها در بازار نیز صعودی شد. دیروز به‌دنبال افزایش قیمت‌ها در بورس کالا تولید‌کنندگان بخش خصوصی نیز نرخ‌ها را با رشد اعلام کردند. شرکت فولادسازان جم، مجتمع فولاد بناب، شرکت ذوب بریس و مجتمع فولاد‌‌‌‌‌ آلیاژی کیمیا قیمت‌ها را با رشد اعلام کردند.
 • خودکفایی گندم تحت الشعاع قیمت‌های تضمینی

  کارشناسان معتقدند تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و مباحث مطرح شده مبنی بر عدم افزایش قیمت، خودکفایی این محصول را تهدید می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر، تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم رخداد جالبی نیست؛ اخبار ضد و نقیضی هم که هر از گاهی در این زمینه منتشر می‌شود مبنی بر آنکه دولت قصد افزایش نرخ خرید این محصول را در سال زراعی جاری ندارد، بیشتر زمینه دلهره و نگرانی کشاورزان را فراهم کرده است.
 • برنامه ریزی آمریکا برای افزایش صادرات محصولات پتروشیمی

  تولیدکنندگان پتروشیمی ایالت هیوستون آمریکا به دنبال افزایش صادرات محصولات خود هستند. به گزارش«نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی کرون (Chron)، تحلیلگران به تازگی در سمینار چشم‌انداز موسسه‌ آی‌سی‌آی‌اس (ICIS Outlook Seminar) در هیوستون ایالت تگزاس اعلام کردند: بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان پتروشیمی و محصولات پلاستیکی این منطقه، در پی اشباع فزاینده بازار داخلی، به دنبال یافتن مقاصد صادراتی جدید برای عرضه محصولات خود هستند.
 • تامین منابع مالی پتروشیمی با استفاده از ابزارهای موجود در بورس

  پتروشیمی‌ها می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های موجود در بازار سرمایه تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای خود را محقق کنند. رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران درگفت‌وگو با «نیپنا» با تاکید بر ضرورت استفاده ازابزارهای تامین مالی در بورس اظهارکرد: انتشار اوراق در بازار سرمایه برای طرح‌های پتروشیمی از جمله ابزارهایی است که می‌تواند برای کمک به تامین منابع مالی دراین طرح‌ها یا توسعه واحدهایی که از گذشته ایجاد شده و نیازمند توسعه هستند، موثر باشد.
 • بازار میلگرد چین نزولی شد

  کاهش فعالیت بازارهای جهانی قیمت میلگرد صادراتی چین را هفته گذشته کاهش داد.به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، قیمت پیشنهادی فعلی ۵۵۰ دلار هر تن فوب است و قیمت‌های درخواستی خریداران پایین است. برخی در ۵۵۰ تا ۵۵۵ دلار هر تن فوب قیمت‌های درخواستی خریداران را اعلام کرده‌اند.البته برخی انتظار دارند قیمت میلگرد صادراتی چین افزایش یابد، زیرا پس از تعطیلات سال نو چینی میزان خرید‌ها افزایش خواهد یافت.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر