آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۳۵

 • اثر دومینویی «عوارض» بر بخش معدن

  دنیای اقتصاد: طرح وضع عوارض صادراتی سنگ‌آهن به صورت پلکانی و رسیدن این رقم به عدد ۱۵ درصد در سال ۹۸ نقد و نظرهای فراوانی را میان فعالان این بازار ایجاد کرده است. جعفر سرقینی، معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت چندی پیش با اعلام این خبر که عوارض در حال حاضر ۱۰ درصد بوده و در سال ۹۷ نیز با این نرخ پیش خواهد رفت، از نرخ ۱۵ درصدی عوارض در سال ۹۸ خبر داد و گفت: این تصمیم در راستای جلوگیری از خام‌فروشی و تامین نیازهای تولیدکنندگان داخلی فولاد است.
 • دو تغییر جهت برای بازارهای پایه

  دنیای اقتصاد: یک هفته از آغاز سال ۲۰۱۸ می‌گذرد و بازارهای کالایی در این مدت روندهای متفاوتی را پشت سر گذاشتند، اما برآیند رفتار بازارها در این مدت مثبت ارزیابی می‌شود که نشان می‌دهد بازارهای کالایی در روزهای ابتدایی سال متغیرهای تحریک‌کننده‌ای را مدنظر قرار داده‌اند و ضدمحرک‌ها ضعیف‌تر بوده‌اند.
 • رشد ۲۵ درصدی حجم معامله پلیمرها

  بازار پلیمرها در هفته گذشت توانست حدود ۲۵ درصد رشد حجم معاملات را تجربه کند و این رخداد به معنی آن است که فاز معاملاتی در بورس کالا تغییر کرده است.
 • طرح قیمت تضمینی از کشاورزان حمایت می‌کند

  جایگزینی طرح «قیمت تضمینی» به‌جای «خرید تضمینی» محصولات کشاورزی که هم‌اکنون روی دو محصول جو و ذرت و به‌صورت آزمایشی روی گندم اجرایی می‌شود، راهکاری است برای پشتیبانی از تولیدکننده و کشاورز تا بتوان از این طریق با مشکلات ساختاری این حوزه مقابله کرد.
 • تداوم مذاکره با شرکت‌های صاحب نام اروپایی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران

  تفاهم‌نامه‌های امضا شده از سوی شرکت‌های پتروشیمی با شرکت‌های اروپایی به‌زودی منجر به انعقاد قراردادهای نهایی خواهد شد. عباسعلی قصاعی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان درگفت‌وگو با خبرنگار «نیپنا»، درباره جذابیت‌های سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی برای شرکت‌های اروپایی به ویژه شرکت‌های آلمانی اظهار کرد:‌ اتاق‌های مشترک و به ویژه اتاق ایران و آلمان نقش مهمی در پیوند سرمایه‌گذاران داشته است و سال گذشته ۵۰ هیات از آلمان به ایران سفرکردند که درمیان آنها صاحبان صنایع، اعضای اتاق‌های بازرگانی آلمان و برخی مقامات دولتی حضور داشتند. قصاعی عنوان کرد: ‌در برخی ازهیات‌های تجاری حدود ۳۰ نفر حضور داشتند و چشم انداز مثبتی از بهبود روابط تجاری ایران و آلمان داشتند و خوشبختانه این روابط اکنون در بالاترین سطح تداوم دارد.
 • افزایش تولید فولاد خام خاورمیانه در سال ۲۰۱۷

  انجمن جهانی فولاد (Worldsteel) اعلام کرد که در ۱۰ماه سال ۲۰۱۷ میزان تولید فولاد خام خاورمیانه با رشد ۲۹/ ۱۳ درصدی به ۱۷/ ۲۷ میلیون تن رسید. به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»بر اساس این گزارش ایران در طول این مدت ۹۰/ ۱۷ میلیون تن تولید (۹۲/ ۲۰ درصد افزایش) قطر ۲۴/ ۲ میلیون تن تولید (۸۷/ ۴ درصد افزایش) و امارات متحده عربی ۷۴/ ۲ میلیون تن تولید (۵۷/ ۸ درصد افزایش)داشته‌اند. اما تولید عربستان سعودی در ماه ژانویه- اکتبر ۲۰۱۷ با ۰۹/ ۵ درصد کاهش به ۲۹/ ۴ میلیون تن رسیده است. به اعتقاد فعالان بازار، فولاد سازان و دولت‌ها باید اقدامات محافظتی در برابر واردات بی‌حد انجام دهند، زیرا با توجه به تقاضای فولاد در منطقه، تقریبا نیمی از فولاد منطقه با واردات کم‌قیمت از چین، ترکیه، کشورهای CIS و اروپا، که دارای ظرفیت مازاد هستند تامین می‌شود.
 • رشد قیمت آهن

  گروه بنگاه‌ها: با شدت گرفتن فروش‌های صادراتی فولادسازان بزرگ و افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی، نرخ انواع آهن‌آلات در بازار افزایشی شد. در این روز شرکت مجتمع فولاد خراسان، مجتمع فولاد آلیاژی کیمیا، شرکت فولاد اصفهان در و شرکت ذوب بریس نرخ محصولات را با رشد اعلام کردند.
 • خوش‌بینی به تقویت حجم معاملات

  بازارهای مختلف مصنوعات فولادی و مواد اولیه آن در هفته گذشته از وضعیت نسبتا مطلوبی برخوردار بود. جرقه‌های رشد قیمت سنگ‌آهن، خوش‌بینی به رشد بهای قراضه، فراز و فرود بهای ورق، بیلت و مقاطع ساختمانی و حتی میلگرد در بازارهای جهانی در روزهای پایانی سال گذشته میلادی را می‌توان از ویژگی‌های اصلی این بازار به شمار آورد. با توجه به تعطیلات پایان سال میلادی و همچنین نیمه‌تعطیل بودن برخی بازارها به نظر می‌رسد در روزهای پیش رو بتوان واقعیت‌های این بازار را با دقت بالاتری رصد کرد. پایگاه خبری فولاد ایران در گزارشی به این موارد اشاره کرده که بخش‌هایی از آن را ملاحظه می‌کنید.
 • افزایش ۸۰ درصدی ارزش معاملات هفتگی بورس انرژی

  منبع: بورس انرژی ایران: رشد ۸۰ درصدی ارزش معاملات هفتگی در بازار فیزیکی بورس انرژی نشان‌دهنده بازگشت این بازار به روند افزایشی پیشین بود اگرچه تقویت تعداد کالاهای پذیرش‌شده نیز به معنی ایجاد بسترهایی جدید برای رشد بیشتر معاملات در این بازار است. با توجه به قیمت‌های بالای نفت خام در بازارهای جهانی و جرقه‌های رشد قیمت دلار می‌توان به تقویت تقاضا در هفته پیش‌رو خوش‌بین بود.

بیشتر

بیشتر