آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۳۰

 • بازنگری در اجرای طرح‌های فولادی سال‌های گذشته

  آزاده حسینی - زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: نشست خبری روز گذشته انجمن فولاد ایران فرصتی مناسب برای فعالان این حوزه بود که به بیان مشکلات تولیدکنندگان در شرایط کنونی بپردازند. در این جلسه محمود اسلامیان، رئیس و احمد خوروش، رضا شهرستانی و بهادر احرامیان به‌عنوان اعضای هیات‌مدیره انجمن فولاد ایران از کمبود مواد اولیه به دلیل ورود معدن‌داران به عرصه تولید فولاد و صدور مجوز‌های بی‌رویه در دولت‌های قبلی گفتند و خواستار بازنگری در مجوز‌های طرح‌های فولادی شدند.
 • بازار روی خط ثبات

  عارفه مشایخی: روز گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری در شرایطی اعلام شد که همه محصولات متفق‌القول روندی با ثبات با افزایش ناچیز ۱/ ۰ درصدی را دنبال کردند. رصد این بازارها حاکی از آن است که رشد بازار محصولات پلیمری دقیقا به اندازه رشد ۱/ ۰ درصدی افزایش بهای ارز مورد محاسبه در این مدت بوده است. به عبارتی تغییرات چندانی را در قیمت‌ها مشاهده نمی‌کنیم و بهای این محصولات تقریبا ثابت اعلام شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد» یکشنبه هفته گذشته بهای دلار ۴۱ هزار و ۷۲۵ ریال بود و این رقم در روز گذشته به ۴۱ هزار و ۷۷۰ ریال برای محاسبه قیمت محصولات پلیمری اعلام شد. به گفته تحلیلگران این بازارها چشم‌انداز کاهش تقاضای ارز تجاری و احتمال فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها موجب تغییرات اندک در محاسبه بهای این ارز شده است.
 • بازگشت بازار آتی بعد از ۴ هفته

  رشد قیمت‌ها در بازار آتی سکه باز هم از سر گرفته شد و این واقعیت به معنی آن است که بازار آتی پس از ۴ هفته وارد یک فاز جدید از نوسان قیمت‌ها شده است. رخدادی که می‌تواند چهره جدیدی از این بازار را در روزهای آینده رقم بزند. قیمت سکه آتی در روز ابتدایی هفته جاری با یک رشد محسوس رو به رو شد تا جایی که تنها در خلال یک روز شاهد بودیم که قراردادهای تحویل اسفندماه نزدیک به ۵/ ۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. شرایطی که مدت‌ها بود با واقعیت‌های بازار آتی همخوانی نداشته ولی از روز شنبه شاهد هستیم که یک روند صعودی جدید در بازار آتی آغاز شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز هم این روند صعودی ادامه دارد. به نظر می‌رسد می‌توان درخصوص این روند جدید قیمتی با صراحت بیشتری سخن گفت زیرا اغلب شواهد از رشد ممتد قیمت‌ها خبر می‌دهد آن هم در وضعیتی که داده‌های مهمی در این بازار خودنمایی کرده و البته در ذهن تحلیلگران از این سو به آن سو حرکت می‌کند.
 • کاهش قیمت‌ها در بازار آهن

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز گذشته شمش فولاد بریس و کیمیا به ترتیب کاهش قیمت ۲۰ و۵۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کردند. در این مدت، مقاطع فولاد خراسان نیز افت نرخ ۲۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.
 • رشد ۱۴ درصدی تولید آهن اسفنجی ۱۰ شرکت بزرگ داخلی

  ایرنا: بررسی عملکرد تولید هشت ماه ۱۰ شرکت بزرگ تولیدکننده آهن اسفنجی کشور حاکی از تولید ۱۲ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۷۴۳ تن از این محصول است که در همسنجی با پارسال ۱۴ درصد رشد نشان می‌دهد. بررسی‌ها از عملکرد تولید شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران نشان می‌دهد در این مدت شرکت‌های فولادمبارکه با ۴ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۳۶۳ تن و رشد ۱۰ درصدی، فولادخوزستان با ۲ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۶۸۰ تن تولید و رشد ۹ درصدی و فولادهرمزگان با یک میلیون و ۳۴ هزار و ۹۱۴ تن تولید و رشد ۲۲ درصدی به ترتیب در رتبه‌های نخست تا سوم تولید کشور قرار گرفتند.
 • سنگ‌آهن ممنوع‌الخروج شود یا نشود؟

  ایسنا: در حالی‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت از توقف صادرات سنگ‌آهن برای تغذیه بازار داخلی خبر داده است، تولیدکنندگان معتقدند با توجه به اینکه همچنان مازاد تولید وجود دارد، نباید سد تعرفه‌ای جلوی صادرات را بگیرد.

بیشتر

بیشتر