آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۲۹

 • تغییر مسیر تجاری در حوزه سنگ‌آهن؟

  دنیای اقتصاد: سال ۲۰۱۷ امروز به پایان می‌رسد. پیش‌بینی‌هایی که «دنیای اقتصاد» در گزارش‌های پیشین خود درباره قیمت سنگ‌آهن به آن پرداخته بود به قیمت ۶۰ تا ۷۰ دلار برای سنگ‌آهن تا پایان سال میلادی اشاره داشت که این اتفاق کم و بیش رقم خورد. در حال‌حاضر با توجه به اینکه بازار سنگ‌آهن در حوزه «مارجینال سود» در حال حرکت است، به همین دلیل حتی کاهش یا افزایش ۵ دلاری قیمت اثر جدی روی بازار این کامودیتی برای تولیدکنندگان، صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌گذارد، موضوعی که باعث می‌شود پیش‌بینی بازار سخت شود، اما اینکه سنگ‌آهن در یک کانال تعادلی در حدود قیمت ۶۰ تا ۷۰ دلار باشد تخمین بیشتر فعالان بازار و کارشناسان است، این در حالی است که احتمال ریباند قیمت و افزایش یا کاهش شدید قیمت در بازار دیده نمی‌شود.
 • امیدها و تهدیدها برای کامودیتی‌ها

  دنیای اقتصاد: فردا سال ۲۰۱۸ آغاز می‌شود و بازارها به شرایط استراحت می‌روند. این در حالی است که آخرین روز سال ۲۰۱۷ میلادی با تعطیلات پایان هفته همراه شده و تغییرات قیمتی را در بازارهای کالایی شاهد نیستیم. با این حال مطالعه روند سالانه در بازارهای کالایی سیگنال‌های مهمی را برای بازار به همراه دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در بازار فلزات پایه در یک سال گذشته قیمت مس با بیش از ۳۱ درصد رشد همراه بود و این رشد در مورد آلومینیوم ۳۵ درصد گزارش شده است.
 • تنگنای آهن‌سازان و آهن‌فروشان

  کارشناسان معتقدند؛ رکود و واردات بی رویه مواد اولیه در صنعت آهن، این بخش را به شدت آسیب‌پذیر کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صنعت آهن، یکی از حوزه‌های بسیار حساس و پایه‌ای در بخش صنایع فعال کشور به شمار می‌رود. تنیدگی این صنعت با ساختمان‌سازی، خودرو و بسیاری از تولیدات و تجهیزات صنعتی دیگر، اهمیت خاص و ویژه‌ای به این حوزه بخشیده است.
 • گندله‌سازی اپال سنگان نمونه مشارکت موفق دولت و بخش خصوصی است

  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان گفت: سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی اپال سنگان پارسیان در طرح گندله‌سازی، یک نمونه مشارکت جدید دولت و بخش خصوصی در زنجیره فولاد بود. به گزارش «دنیای اقتصاد» محمد مسعود سمیعی‌نژاد افزود: شرکت اپال بخشی از سرمایه‌گذاری‌های خود را در بخش توسعه زیر ساخت‌های منطقه نظیر برق، گاز و جاده‌سازی انجام داده است. وی خاطر‌نشان کرد: زمان ساخت کارخانه گندله‌سازی اپال ۲۴ ماه بود و ۴۵۰۰ نفر نیروی جوان به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم در ساخت این مجتمع همراهی داشتند و با توجه به استفاده از حداکثر توان ساخت داخل بالغ بر ۷۰ میلیون یورو در هزینه‌های رفت و آمد کارشناسان خارجی صرفه‌جویی شد اگرچه برخی تجهیزات نظیر گیربکس‌های سنگین را از خارج وارد کردیم.
 • شمش کاهش، مقاطع رشد قیمت داشت

  گروه بنگاه‌ها: در مبادلات نخستین روز از هفته جاری، شمش فولاد کیمیا شاهد کاهش ۳۰ تومانی قیمت در هر کیلو بود. در این روز، مقاطع فولاد بناب شاهد رشد نرخ در بازار غیر‌رسمی بود.
 • تقویت زنجیره پروپیلن کره جنوبی

  نیپنا: شرکت ال جی کم کره جنوبی با سرمایه‌گذاری۲۷۹ میلیون دلاری زنجیره پروپیلن خود را تقویت می‌کند.به گزارش پلاتس، شرکت ال‌جی کم (LG Chem) کره جنوبی به‌تازگی اعلام کرد که در نظر دارد ظرفیت تولید اکریلیک اسید خام (crude acrylic acid) و پلیمرهای با جذب بالای (super absorbent polymer) خود در شهر یئوسو را تا نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب تا ۶/ ۳۴ و ۲۵ درصد افزایش دهد.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر