آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۲۸

 • تغییر بازی تولید پلیمر در زمین اروپا

  عارفه مشایخی
  بررسی وضعیت بازارهای پلیمری و شرایط محصولات این بازارها از جمله مسائل مهم و دغدغه‌های اصلی بازیگران صنعت پتروشیمی در جهان است. به گونه‌ای که بازیگران این صنعت به‌طور ویژه‌ای به این موضوع توجه می‌کنند و تحلیلگران و پژوهشگران این صنعت به بررسی و ترسیم چشم‌انداز بازار محصولات پلیمری و تغییرات قیمتی این محصولات در سال مشغولند.
 • بهره‌برداری از دو کارخانه فرآوری سنگ‌آهن

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها : شمال شرق کشور پنج‌شنبه گذشته شاهد افتتاح دو طرح بزرگ صنایع معدنی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری بود. این طرح‌ها گام بزرگی در جهت توسعه زنجیره فولاد کشور با همکاری مشترک بخش‌های دولتی و غیر‌دولتی محسوب می‌شود.کنسانتره شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی به ظرفیت سالانه ۵/ ۲ میلیون تن و همچنین گندله‌سازی اپال پارسیان سنگان به ظرفیت ۵ میلیون تن با فناوری داخلی، مهندسی ایرانی و با مشارکت بانک پارسیان و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران طرح‌هایی بودند که به‌طور رسمی افتتاح شدند.
 • خوش‌بینی به افزایش تقاضا در بورس انرژی

  افزایش قیمت نفت خام موجب شده تا خوش‌بینی به افزایش حجم تقاضا در بورس انرژی به امیدواری جدیدی بدل شود که می‌تواند محرک تازه‌ای برای افزایش حجم معاملات در این بازار مالی محسوب شود. به گزارش وب‌سایت بورس انرژی؛ تقویت حجم معاملات برق در بازار فیزیکی، انتظار برای رشد عرضه‌ها و ثبت معاملاتی نسبتا مطلوب و منطقی در بورس انرژی را می‌توان ویژگی‌های مهم این بازار در روزهای اخیر دانست. بازار فیزیکی بورس انرژی هفته گذشته شاهد داد‌و‌ستد ۳۴ هزار و ۶۵۸ تن از انواع فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بود که موجب شد ارزش این معاملات به ۶۶ میلیارد تومان برسد. این در حالی است که هفته گذشته یعنی زمان رکوردشکنی ارزش معاملات هفتگی سال جاری، شاهد معاملات جذاب‌تری بودیم؛ اگرچه ۶۶ میلیارد تومان ارزش معاملات هفته جاری نیز رقم متعادل و مطلوبی به شمار می‌رود که نشان‌دهنده تعدیل و تثبیت ارزش معاملات است. این در حالی بود که ۳۵ هزار تن نفت کوره در بازار فیزیکی مورد معامله قرار نگرفت و می‌توان در هفته‌های آینده خودنمایی مجدد این عرضه را انتظار داشت.
 • سود هر سهم را تا پایان سال به ۵۴۶ ریال می‌رسانیم

  گروه بنگاه‌ها: میزان سود پیش‌بینی شده هر سهم فولاد مبارکه برای سال مالی جاری براساس گزارش ۶ ماهه تعدیل و ۵۴۶ ریال اعلام شده درحالی که براساس گزارش سه ماهه ۳۰۲ ریال سود در نظر گرفته شده بود. دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به پیش‌بینی تحقق سود ۵۴۶ ریالی تا پایان سال گفت: میزان سود پیش‌بینی شده هر سهم برای سال مالی جاری براساس گزارش ۶ ماهه تعدیل و ۵۴۶ ریال است.
 • حمایت دولت از جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنعت پتروشیمی

  سخنگوی دولت گفت: دولت و بخش خصوصی همگام با هم در حال تسهیل فرآیند سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی هستند. محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به پرسش «نیپنا» درباره حمایت دولت از ورود سرمایه‌های جدید به صنعت پتروشیمی کشورمان اظهارکرد: هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی برای جذب سرمایه در صنعت پتروشیمی فعال هستند که ارقام دقیق جذب سرمایه در این صنعت را پس از کسب اطلاع اعلام خواهم کرد.
 • آینده به سود فلز سرخ

  درحال‌حاضر در آخرین روز سال میلادی بسیاری از فعالان بازار همچون روال سال‌های قبل در انتظار پیش‌بینی‌های جدید از بازار فلزات هستند.به گزارش پایگاه خبری مس پرس یکی از بازارهای مهمی که می‌تواند سمت و سوی بسیاری از بخش‌های اقتصادی و حتی اقتصاد جهان را نشان بدهد بازار فلز سرخ است. از آنجا که مس در بیشتر صنایع کاربرد دارد، هر گونه کاهش یا افزایش مصرف آن نشان‌‌دهنده ضعف یا قدرت اقتصاد است.
 • هزینه اکتشافات جدید معدنی جایگزین حق انتفاع و حقوق دولتی شود

  مرتضی علی اکبری معاون مالی و اقتصادی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
  در برنامه ششم توسعه کشور، در کنار موضوعاتی چون حمل‌ونقل‌ و محیط‌زیست، معدن نیز دارای اولویت است. در این میان اکتشافات جدید معدنی به‌خصوص باتوجه به مصرف بالای سنگ‌آهن در کشور نیز مهم ارزیابی می‌شود.در برنامه‌ریزی‌ها در حالی برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده که باید ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن فولاد نیز به سایر کشور‌ها صادر شود. (در حال حاضر حدود ۳۰میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد شده، ولی حدود ۲۰ میلیون تن تولید می‌شود.)این در حالی است که برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، به بیش از ۱۳۰ میلیون تن سنگ‌آهن نیاز است حال آنکه در حال حاضر سالانه حدود ۴۵ میلیون تن سنگ‌آهن تولید و مقداری از آن که مصرف داخلی ندارد صادر می‌شود.

بیشتر

بیشتر