• عقب‌نشینی فولاد در انتظار ۲ نتیجه

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: بازار فولاد کشور در انتظار مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات وین بی‌توجه به سیگنال‌های مثبت ارزی و افزایشی شدن قیمت‌های صادراتی شمش و محصولات فولادی داخلی در رکود سنگینی فرو رفته است. فعالان این بخش که در گذشته بارها تاثیر قیمت‌گذاری دستوری را در نرخ‌گذاری محصولات خود تجربه کرده‌اند، در انتظار مشخص شدن نتایج انتخاب هستند؛ چرا که بر این باورند که سیاست اقتصادی رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند روند نوسان قیمتی در این بازار را برای میان‌مدت کنترل کرده و از وضعیت طبیعی خود که براساس قیمت‌های جهانی نوسان داشت دور کند. همچنین اثر مذاکرات وین بر بهای ارز هم با بی‌توجهی روبه‌رو شده است.
 • هفته‌ای برای عقبگرد تقاضای پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد- طیبه مرادی: معاملات پلیمرهای بورس‌کالا در هفته جاری با سکانداری قیمت‌های جهانی انجام گرفت. اینکه جریان غالب قیمت‌های جهانی به‌عنوان یکی از متغیرهای اصلی تعیین نرخ پایه مواد اولیه پلیمری کاهشی بود، سبب افت محسوس بهای پایه این گروه از محصولات در عرضه هفته جاری شده که در غیاب تغییر جدی قیمت مبنای دلار در نرخ پایه‌ای که روز یکشنبه هفته‌جاری اعلام شد، توانست به عنوان لیدر رسمی معاملات محصولات پتروشیمیایی بورس‌کالا، ایفای‌نقش کند. اینکه در معاملات هفته قبل اهالی بازار این روند کاهشی قیمت‌های جهانی را ارزیابی کرده و به انتظار تاثیر آن بر نرخ پایه پلیمرها، تقاضای خود را به‌تعویق انداختند، حکایت از محقق‌شدن انتظارات آنها داشته که با رصد دقیق سیگنال‌های رسمی مخابره‌شده به این بازار به آن دست یافتند.
 • رشد نرخ شمش و مقاطع فولادی

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز چهارشنبه ۲۶ خرداد ماه جاری، شمش و مقاطع فولادی از سوی تولیدکنندگان با افزایش قیمت روبه رو شد. در این روز، شمش فولاد کیمیا و مقاطع فولاد خراسان به ترتیب با رشد نرخ ۰۷/ ۰ و ۷/ ۱ درصدی عرضه شد.
 • گذار کالایی‌ها از ابهامات معاملاتی هفته‌های اخیر

  دنیای‌اقتصاد: احتمال آغاز یک روند صعودی جدید در بازارهای جهانی با محوریت رشد بهای نفت خام در کنار عدم‌افت بهای نیمایی ارز، دو سیگنال مهم برای دورنمای بازارها در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت است که هم‌زمانی با انتخابات ریاست‌جمهوری و مراحل پایانی مذاکرات وین، سیگنال‌های اثرگذار پیش‌روی بازارهای کالایی خواهد بود که به احتمال قوی رشد تقاضا را به همراه خواهد داشت.
 • بازگشت سنگ‌‌آهن به رالی صعود

  دنیای‌اقتصاد-راضیه احقاقی: سنگ‌‌آهن در بازارهای جهانی همچنان در مدار افزایش قیمت نوسان می‌کند، در این زمان قراضه فولادی نیز در مسیر رشد قیمتی قرار گرفته است. مجموع این عوامل سیگنالی مثبت برای رشد بهای شمش و محصولات فولادی در دنیا به شمار می‌روند.
 • نوسان انتظارات در بازه منفی

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: دادوستد ابزارهای طلایی بورس کالا تداعی کننده انتظارات منفی قیمتی معامله‌گران این بازار است. به رغم نوسان مثبت قیمت‌ها در دو بازار گواهی سپرده و صندوق‌های طلا، هنوز هم ذهنیت غالب اهالی این بازار ترس از ریزش شدید نرخ است که حداقل در کوتاه‌مدت سعی دارند تا معاملات خود را در این مسیر انجام دهند.
 • شمش فولاد بر روی منحنی رشد قیمت

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد ماه جاری، شمش فولاد مجددا با افزایش نرخ ۲۰ تومانی از سوی فولاد کیمیا مواجه شد.در این روز، سایر ذوبی‌ها، شمش تولیدی خود را توافقی اعلام کردند.
 • حمایت‌های بورسی از بازار املاک

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: بهای مسکن در سال گذشته فراتر از حد انتظار جهش داشت و این موضوع زمینه‌ساز آن شد که پس از تعدیل انتظارات تورمی این بازار بیش از سایر بازارها در رکود فرو رود. اما فرو رفتن بخش مسکن در رکود موضوع مثبتی نیست چرا که از سویی به رفع مشکل اجاره‌نشین‌ها کمک نمی‌کند و از طرف دیگر خوابیدن ساخت‌وساز به رکود سایر صنایع وابسته به این بخش در کشور منجر شده و به این ترتیب تولید و اشتغال نیز در کشور تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی استفاده از ابزارهای بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران می‌تواند از سویی با ایجاد بستری شفاف زمینه کشف نرخ واقعی و فروش املاک به‌خصوص واحدهای انبوه‌سازی را فراهم کند و به این ترتیب قدمی در راستای خروج این بازار از رکود برداشته شود و از طرف دیگر با تامین مالی پروژه‌های ساخت‌وساز با تقویت بخش عرضه به تعدیل نرخ در این بازار منجر شود.
 • رشد ۱۰۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در مبادلات روز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه جاری، شمش فولاد برای دومین روز متوالی شاهد افزایش قیمت از سوی ذوبی‌ها بود. بر این اساس، شمش فولاد کیمیا با افزایش نرخ ۱۰۰ تومان در هر کیلو به قیمت ۱۳ هزارو ۱۲۰ تومان رسید.
 • شرکت فولاد مبارکه موفق به دریافت نشان عالی روابط عمومی شد

  گروه شرکت‌ها:: همزمان با برگزاری پنجمین رخداد بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی ایران، مراسم اختتامیه جایزه صنعت روابط عمومی ایران برگزار و نشان عالی روابط‌عمومی به خاطر عملکرد رسانه‌ای شرکت فولاد مبارکه به هادی نباتی‌نژاد، مدیر روابط عمومی این شرکت اهدا شد. قربانعلی تنگشیر، دبیر پنجمین رخداد ملی بررسی مسائل و چالش‌های روابط عمومی، در مراسم اختتامیه جایزه صنعت روابط عمومی ایران گفت: در این دوره اقدامات صورت گرفته و ارائه شده توسط روابط‌عمومی‌ها از لحاظ کیفی، بسیار خلاقانه و قابل‌توجه بوده و می‌بینیم که روابط‌عمومی‌ها به سمت خلاقیت و نوآوری رفته و از رویه‌های تکراری و معمولی فاصله گرفته‌اند. به گفته وی، در عصرکنونی هیچ اقدام روابط عمومی نباید بدون برنامه و خلاقیت و نوآوری باشد تا بتواند به درک بهتر پیام و خوشنامی سازمان منجر شود و رضایت مشتری را در پیش داشته باشد. درواقع فلسفه روابط عمومی چیزی جز این امر نیست.
 • اثر انتظارات بر بازار پلیمرها

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: سکاندار تغییر قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی بورس کالا برای هفته‌جاری، نرخ جهانی این محصولات بود‌ زیرا میانگین هفتگی بهای نیمایی ارز به‌عنوان دیگر اهرم اثرگذار در تعیین نرخ پایه بدون تقریبا تغییر باقی ماند و قیمت‌های جهانی به‌عنوان تنها بازیگر بازار، برای هفته جاری با ترکیبی از افزایش و کاهش ردپای خود را بر قیمت پایه ۲۳ خردادماه برجای گذاشت. از این‌رو ذهنیت کاهشی اهالی بازار نسبت به قیمت‌های جهانی محقق شد‌ چرا‌که در معاملات هفته گذشته به‌ویژه در بازار پلیمرها حجم معاملات کاهش جدی را به‌ثبت رساند که از مسیر افت محسوس تقاضا قابل رهگیری است. از این‌رو به‌رغم آنکه بهای نفت در بازارهای جهانی صعودی بوده و به قله‌های افزایشی خود از سال ۲۰۱۹ تاکنون رسیده اما هنوز هم در بازارهای جهانی برای محصولات پتروشیمیایی افت قیمت دیده می‌شود، همان‌طور که بخش مواد اولیه پتروشیمیایی نسبت به دو هفته ماقبل با افت نرخ همراه شدند.
 • رشد اندک قیمت‌ها در بازار شمش

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز یکشنبه ۲۳ خرداد ماه جاری، شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها با افزایش نرخ مواجه شد؛ به‌گونه‌ای که فولاد کیمیا شمش تولیدی خود را با ۲۰ تومان رشد نرخ عرضه کرد.به گفته فعالان، پس از دو روز مجددا روند افزایشی قیمت به بازار آهن بازگشت.
 • نقره؛ بازیکن اصلی تالار معاملات آتی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: بازار آتی بورس کالا در حالی دادوستد هفته گذشته خود را با آرامش نسبی پشت سر گذاشت که تغییر در داده‌های حیاتی این بازار یعنی حجم و ارزش معاملات حکایت از جایگزینی جذابیت معاملات زعفران با نقره دارد. نوسان نرخ تسویه این دو محصول نیز در روزهای اخیر به میزانی رسید که بورس کالا در تازه‌ترین اطلاعیه خود خبر از افزایش وجه تضمین قراردادهای نقره تا ۴۲۰ هزار تومان و کاهش وجه تضمین قراردادهای زعفران نگین تا ۳۵۰هزار تومان داد. در شرایطی که چشم‌انداز مبهمی برای بهای ارز متصور هستیم و خبر مشخصی از دورنمای بازارها مخابره نمی‌شود، معامله‌گران بازار آتی به سمت نمادهای نقره روی آوردند که با وجود افت ۵۰ درصدی مجموع حجم و ارزش کلیه نمادهای بازار آتی، شاهد رشد این دو داده حیاتی در نمادهای فعال نقره بورس کالا بودیم.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر