آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۰۹

 • دو گلوگاه اصلی برای سنگ‌آهن ایران

  دنیای اقتصاد: رقابت بر سر تامین مایحتاج اولیه تولید فولاد در سطح جهانی روز به روز میان رقبا و به‌طور خاص برای چین در حال شدت گرفتن است. سنگ‌آهن به‌عنوان ماده اولیه تولید فولاد برای کشورهای دارای معادن غنی فرصت صادرات را رقم می‌زند؛ فرصتی که کشورها تمایل به از دست دادن آن ندارند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده و مصرف‌کننده سنگ‌آهن فرصت رقابت میان کشورها را به وجود آورده است، ایران در حال حاضر در شرایطی جزو هفتمین کشور تامین‌کننده سنگ‌آهن چین است که زمانی در این رده‌بندی «مقام چهارم تامین‌کنندگی سنگ‌آهن چین» را داشت.
 • تغییر موازنه خوراک برای مجتمع‌های پتروشیمی دنیا

  حمزه بهادیوند چگینی
  تحلیل‌ها و بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد مزیت‌های رقابتی برای شرکت‌های تولیدکننده محصولات پتروشیمی در جای جای جهان در حال کاهش است چراکه بار دیگر قیمت نفت در حال بازگشت به مسیرهای افزایشی است و این موضوع باعث می‌شود تا تولیدکنندگانی که از مزیت نفت برای تولید ارزان‌قیمت محصولات پتروشیمی بهره می‌بردند، آهسته آهسته مجبور شوند قیمت‌های محصولات خود را بالا بکشند. در نتیجه انتظار می‌رود طبق این تحلیل مزیت‌های رقابتی در حال تغییر‌شکل هستند. در این بین اما این موضوع به نفع آن دسته از تولیدکنندگانی خواهد بود که از اتان به‌عنوان ماده اولیه تولید محصولات پتروشیمی استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه‌های تولید محصولات پتروشیمی از طریق اتان در کراکرهای بخار، پایین‌تر از مصرف نفتا است و افزایش قیمت نفتا در این شرایط استفاده از اتان را مقرون به‌صرفه‌تر خواهد کرد. این در حالی است که مصرف نفتا نیز از سال ۲۰۰۵ به بعد که قیمت نفت با شدت بیشتری رشد کرد به نصف کاهش یافته است و در شرایط فعلی نیز انتظار می‌رود اقبال تولیدکنندگان پتروشیمی به اتان باز هم تقویت شود.
 • تداوم ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز گذشته شمش فولاد از ثبات نرخ از سوی خصوصی‌ها در بازار غیر‌رسمی برخوردار بود. در این روز، مقاطع فولاد بناب با کاهش قیمت از سوی کارخانه پیشنهاد شد.
 • رشد تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی؛ فرصتی برای کسب بازارهای جدید

  محصولات پتروشیمی ایران با توجه به رشد تقاضا در بازارهای جهانی می‌توانند وارد بازارهای جدید شوند.
 • ۵ رویداد تاثیر‌گذار بر قیمت‌های جهانی

  تحلیلگران اینوستینگ به بررسی ۵ رویداد مهم و تاثیرگذار بر قیمت کالاهای مهم و راهبردی طی روزهای آینده پرداخته‌اند.
 • هفته پر‌نوسان شمش روی

  میزان موجودی شمش روی در انبارهای بورس فلزات لندن طی چند ماه گذشته روند نزولی را طی کرده است. در آخرین روز معاملات میزان موجودی انبارها به ۲۱۱ هزار و ۵۰۰ تن رسید که کمترین میزان پس از دسامبر ۲۰۰۸ بوده است. قیمت شمش روی طی هفته گذشته ابتدا روند نزولی و سپس صعودی را طی کرد، طی این دوره قیمت شمش روی بیش ازهر عاملی متاثر از شاخص دلار آمریکا و حضور سرمایه‌گذاران بود.
 • مشارکت شرکت‌های عربستانی برای افزایش تولید محصولات پتروشیمی

  سابک و آرامکو برای ساخت یک مجموعه تبدیل نفت خام به محصولات شیمیایی تفاهم‌نامه امضا کردند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی ترید عربیا، شرکت نفت سعودی آرامکو و پتروشیمی سابک عربستان سعودی به تازگی یک تفاهم‌نامه همکاری (MoU) را برای ساخت یک مجموعه کاملا یکپارچه تبدیل نفت خام به محصولات شیمیایی (COTC) در این کشور امضا کردند.

بیشتر

بیشتر