آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • بازار پتروشیمی روی خط ثبات

  عارفه مشایخی: قیمت پایه محصولات پلیمری این هفته هم روندی صعودی را در پیش گرفت و برای چند هفته متوالی با افزایش قیمت‌ها همراه شد. این در حالی است که گریدهای مختلف تمامی محصول‌ها متفق‌القول بر افزایش قیمت‌ها تاکید و این روند را در پیش گرفتند.
 • انتقاد تولیدکنندگان فولاد از سیاست تعرفه‌ای دولت

  گروه بنگاه‌ها: فولاد‌سازان کشور سال گذشته خواستار وضع تعرفه واردات فولاد به‌صورت پلکانی بودند که این درخواست به‌رغم نظر کمیسیون ماده یک در مورد کاهش تعرفه واردات ورق از ۲۰ به ۱۰ و در مورد اسلب از ۱۵ به ۵ درصد، تغییری در تعرفه واردات ورق رخ نداد تا اینکه روز گذشته هیات دولت در نامه‌ای تعرفه واردات فولاد را به‌صورت پلکانی کاهش داد.
 • بهینه‌سازی عملکرد واحد‌های قدیمی صنعت پتروشیمی

  مجتمع‌های پتروشیمی با هدف بهبود عملکرد و کاهش مصرف انرژی مذاکراتی را با شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی آغاز کرده‌اند. فرناز علوی، مدیر برنامه‌‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت‌وگو با «نیپنا» گفت: با شرکت‌های خارجی مذاکراتی صورت گرفته تا با استفاده از ظرفیت تکنولوژیکی کاهش آلایندگی در سطح بین‌المللی یا منابع مالی بین‌المللی، واحد‌های قدیمی را بهینه‌سازی کرده و با همکاری شرکت‌های داخلی به سمت بهبود فرآیندی واحد‌های موجود گام برداشته و محیطی پاک را برای کارکنان صنعت و ساکنان بومی ایجاد کنیم.
 • پیشنهاد گزارش‌های فصلی برای ثبت‌نام در سایت بهین‌یاب

  گروه بنگاه‌ها: رئیس انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی‌اتیلن از پیشنهادی درباره سایت بهین یاب خبرداد. به گزارش «دنیای اقتصاد» محسن جمالیان در ادامه گفت: در جلسه‌ای که با قائم مقام امور تولید وزیرصنعت، معدن و تجارت داشتیم، پیشنهاد شد تا در جهت حذف تقاضای کاذب در بورس کالا، گزارش‌های فصلی خرید و فروش، ملاک ثبت‌نام در سایت بهین‌یاب قرارگرفته و این موضوع در دستور کار قرار گیرد.
 • عمان پیشتاز رشد صنعت پتروشیمی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس

  صنعت پتروشیمی عمان با سهم ۵۱ درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده از سوی بخش تولید این کشور رشدی قابل توجه را به ثبت رساند. به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی عمان آبزرور، صنعت پتروشیمی عمان بالاترین مشارکت صنایع پتروشیمی در رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) را در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس (GCC) ثبت کرد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، صنعت پتروشیمی عمان با سهم ۵۱ درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده از سوی بخش تولید این کشور (manufacturing sector)، رشد ۴۷ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۵ رقم زد.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد از سوی خصوصی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: در دومین روز از مبادلات رسمی بازار آهن، اغلب ذوبی‌ها و تولید‌کنندگان مقاطع، محصولات تولیدی خود را بدون نوسان نرخ در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند. در این مدت، فقط شمش فولاد‌سازان جم با کاهش قیمت ۲۵ تومانی در هر کیلو پیشنهاد شد.
 • خرید تضمینی در دنیا سیاستی منسوخ است

  معاون پژوهشی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست «خرید تضمینی» در دنیا منسوخ و «قیمت تضمینی» جایگزین این سیاست شده است.
 • ثبات در بازار فلز سرخ

  دنیای اقتصاد: روز گذشته تالار محصولات صنعتی شاهد عرضه ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن انواع کالای مسی(به انضمام مس کم عیار) بود که برای این میزان رقمی معادل ۳ هزار تن تقاضا شکل گرفت. دیروز شرکت ملی مس هزار و ۶۰ تن مس مفتول و ۲ هزار و ۶۸۰ تن مس کاتد عرضه کرد که به ترتیب با ۲۲۰ هزار و ۷۸۰ تن تقاضا روبه‌رو‌ شد. قیمت مس مفتول در عرضه‌های دیروز رقم ۲۹ هزار و ۶۱۳ بود که در مقایسه با هفته قبل تقریبا ثابت بود و تنها ۳۵ تومان افت را تجربه کرد. همچنین کاتد مس این شرکت نیز به قیمت ۲۸ هزار و ۷۸۷ تومان رقم خورد که در مقایسه با قیمت هفته قبل ثابت بود.
 • اختصاص۵۰۰ هزار هکتار به کشت دانه‌های روغنی

  مجری طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی، از اختصاص۵۰۰ هزار هکتار به کشت دانه‌های روغنی در کشور خبر داد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا مهاجر گفت: حدود ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی به‌صورت تناوب با محصول گندم، به کشت دانه‌های روغنی آفتابگردان، کنجد، گلرنگ و سویا اختصاص می‌یابد.وی با اشاره به اینکه بذر مناسب دانه روغنی سویا در داخل تولید و تامین شده است، افزود: تاکنون محصول سویا، فقط در استان‌های شمالی و اردبیل امکان کشت داشت؛ اما با تولید بذر مناسب، این محصول در اکثر استان‌های کشور قابل کشت و تولید است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر