آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۹۰

 • ساز نفت برای بازار پتروشیمی

  عارفه مشایخی: بررسی روند قیمتی نفت و نفتا نشان از همبستگی و وابستگی عمیق میان این دو محصول استراتژیک دارد؛ به‌گونه‌ای‌که رصد مسیر حرکت قیمتی شاخص نفت خام برنت طی کمتر از دو سال گذشته و مقایسه آن با نفتا در بازارهای جهانی نشان می‌دهد همان‌طور که قیمت نفت در این مدت رشدی ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده و بهای آن به دو برابر مقدار خود طی این بازه زمانی رسیده قیمت نفتا نیز تقریبا همین میزان رشد را تجربه کرده است.
 • سوخت‌های ژئوپلیتیک برای بازار آتی

  محمدحسین بابالو
  بازار آتی سکه طلا در هفته گذشته همان روند هفته‌های قبل را تجربه کرد یعنی باز هم شاهد رشد نسبی قیمت‌ها در طول هفته بودیم. این وضعیت در حالی تجربه شد که حجم معاملات به ۷۵ هزار و ۲۰۶ قرارداد رسید که به نسبت مدت مشابه در هفته قبل از کاهش ۸ درصدی برخوردار بود.
 • صدور محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه افزایش می‌یابد

  شانا: رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌‌دستی پتروشیمی با اشاره به اینکه تعرفه صدور محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه کاهش می‌یابد، گفت: مذاکرات میان دو کشور ادامه دارد و امید است که با توافق‌های آینده، صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه افزایش یابد.
 • پایین بودن بهره‌وری کارخانه‌های فولاد

  باشگاه خبرنگاران جوان: مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با توجه به پایین بودن میزان بهره‌وری در کشور، کارخانه‌های فولاد برای سوددهی بالاتر باید هزینه‌های خود را تا حد امکان کاهش دهند.
 • سرمایه‌گذاری روسیه در صنعت پتروشیمی ازبکستان

  شرکت تاتنفت روسیه با هدف توسعه سبد تولید محصولات خود یک طرح جدید پتروشیمی را در ازبکستان اجرا می‌کند. به گزارش نیپنا به نقل از پایگاه اینترنتی آذرنیوز، شرکت تاتنفت (Tatneft) روسیه در نظر دارد یک پروژه پتروشیمی بزرگ را در منطقه آزاد اقتصادی کشور ازبکستان اجرایی کند.
 • تبدیل مستقیم نفت خام به محصولات پتروشیمی در عربستان

  نخستین گام طرح تبدیل نفت خام به محصولات پتروشیمی با ایجاد یک تاسیسات جدید در عربستان برداشته شد. به گزارش نیپنا به نقل از پلاتس، منابع آگاه به‌تازگی اعلام کردند: عربستان سعودی در آستانه تکمیل مطالعات امکان سنجی به‌منظور ایجاد یک تاسیسات جدید پیشروانه برای تبدیل مستقیم نفت خام به محصولات پتروشیمی قرار دارد. به این ترتیب بدون نیاز به فرآیند تصفیه، امکان تولید محصولات شیمیایی فراهم می‌آید. براساس این گزارش، مطالعات یادشده به وسیله شرکت‌های سعودی آرامکو و سابک عربستان در حال انجام است. با تکمیل این مطالعات و حصول نتیجه، این دو غول صنعتی عربستان سعودی پروژه یادشده را در قالب یک طرح مشترک (JV) پیش خواهند برد. انتظار می‌رود سابک و سعودی آرامکو تا پایان سال جاری میلادی یک تفاهم‌نامه همکاری برای احداث این مجموعه کاملا یکپارچه به امضا برسانند. سپس یک مشاور مدیریت پروژه نیز برای طراحی مجموعه یاد شده برگزیده می‌شود. براساس گزارش رسانه‌های ریاض، امین ناصر، مدیرعامل سعودی آرامکو، عنوان کرد: انتظار می‌رود که تصمیم نهایی برای این طرح تا پایان سال جاری میلادی اتخاذ شود.
 • افزایش ظرفیت تولید پلی پروپیلن قاره سبز

  شرکت صنایع شیمیایی بوریالیس اتریش با هدف تامین نیاز قاره اروپا قصد دارد تا تولید پلی پروپیلن را در سه مجتمع خود افزایش دهد. به گزارش «نیپنا» به نقل از پلاتس، شرکت صنایع شیمیایی بوریالیس اتریش اعلام کرد که قصد دارد یک رشته مطالعات امکان‌سنجی را با هدف افزایش ظرفیت تولید پلی‌پروپیلن (PP) خود در مجتمع‌های این شرکت واقع در اروپا انجام دهد.بوریالیس در بیانیه‌ای عنوان کرد که بررسی‌ها در ابتدا متمرکز بر سه مجتمع تولید پلی‌پروپیلن این شرکت در بلژیک خواهد بود. یکی از مجتمع‌های یادشده با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن در سال در کالو (Kallo) قرار دارد و دو مجتمع دیگر در مجموع با ظرفیت تولید ۳۸۰ هزار تن در سال در شهر برنژان بلژیک واقع هستند. مطالعات یادشده ظرف ۹ ماه آتی اجرایی خواهد شد و امکان افزایش ظرفیت تولید در برخی از تاسیسات فعلی را از طریق رفع مشکلات موجود بررسی می‌کند. انتظار می‌رود تصمیم نهایی برای سرمایه‌گذاری در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی اتخاذ شود و افزایش ظرفیت‌های برنامه‌ریزی شده از سه‌ماهه اول ۲۰۲۰ تا اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
 • عرضه مواد پایه تولید قیر در پالایشگاه‌ها با نرخ ارز آزاد

  ایرنا: شورای رقابت با اعلام انحصاری بودن مواد پایه تولید قیر (وکیوم باتوم) اعلام کرد: عرضه این کالا باید توسط همه پالایشگاه‌های کشور از طریق بورس کالا و به نرخ ارز آزاد انجام شود.
 • ارزیابی گواهی تعهد به تعالی سازمانی اروپا در شرکت فولاد هرمزگان

  گروه بنگاه‌ها: ارزیابی گواهی تعهد به تعالی سازمانی اروپا (EFQM) در شرکت فولاد هرمزگان با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران این شرکت برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی فولاد هرمزگان، کاظمی معاون تکنولوژی فولاد هرمزگان تصریح کرد: حرکت در مسیر تعالی سازمانی و آشنایی با الگوهای روز دنیا در زمینه تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
 • اتحاد پنج بانک برای راه‌اندازی آلومینیوم جنوب

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال شدن پروژه راکد آلومینیوم جنوب، از بهترین خاطرات دوران مسوولیتم است.به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان گفت: فعالیت آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه اقتصادی لامرد نقش مهمی در توسعه و آبادانی کشور داشته و‌ یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که ایمیدرو در سال‌های اخیر انجام داده است.

بیشتر

بیشتر