آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۸۲

 • ابزار مشتقه برای توازن در بازار ارز

  محمدحسین بابالو
  بورس ارز اگرچه سال‌هاست در ادبیات تصمیم‌سازان اقتصادی مورد توجه قرار گرفته ولی تاکنون اجرایی نشده است. خبرها حکایت از آن دارد که طرز فکر بورس مشتقه ارزی باز هم در صحبت‌های برخی از مدیران بازار سرمایه خودنمایی کرده که می‌تواند خوش‌بینی‌های جدیدی برای تاسیس این بازار مالی به شمار رود. در صورت عزم جدی بدنه اقتصادی در دولت شاید هیچ مانعی در برابر راه‌اندازی بورس ارز وجود نداشته باشد، زیرا زیرساخت‌های مورد نیاز آن وجود دارد.
 • استانداردسازی کالایی از کانال بورس

  دنیای اقتصاد: نهمین نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضور بزرگان اقتصادی ایران و جهان تا ۱۱ آبان در کیش برپاست و این موضوع فرصت مناسبی را برای تعامل دست‌اندرکاران بازارهای سرمایه کشورمان با فعالان جهانی این حوزه مهم اقتصادی را فراهم می‌کند.
 • واردات گندم اشتباه است

  یک نماینده مجلس با اشاره به اینکه واردات گندم از هر نوع اشتباه است، گفت: اگر در استان خوزستان هم آب را تامین کنند ما صادرات خواهیم داشت.جواد کاظمی نسب نماینده مردم خوزستان و عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با «ایلنا» درخصوص حکم انتصاب شریعتمداری وزیر صنعت به‌عنوان رئیس کارگروه تنظیم بازار و ارجاع بخش گندم، نان، آرد و شکر به این کارگروه اظهار کرد: اگر گندم زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی باقی بماند بهتر است حتی بخش آب هم به این وزارتخانه الحاق شود.
 • کشاورزان آمریکا آماده رقابت با غلات ارزان آمریکای لاتین می‌شوند

  ایانا: کشاورزان آمریکایی به هر وسیله ممکن هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند تا با تولیدات ارزان‌تر آرژانتین و برزیل رقابت کنند. ۴ سال عرضه بیش از حد نیاز جهانی، قیمت غلات را پایین آورده است، درآمدهای کشاورزی را کم کرده و کالاهای گران‌تر را تحت فشارهای مالی قرار داده است. به گزارش رویترز، در واکنش به این شرایط، کشاورزان آمریکایی، بذرهای ارزان‌تری خریداری کرده‌اند، هزینه کمتری را صرف کوددهی کرده‌اند و خرید تجهیزات خود را به تعویق انداخته‌اند تا از رکود خود جلوگیری کنند. اما پیش‌بینی‌ها از حجم برداشت بیشتر (افزایش عرضه) و بالا رفتن قیمت‌های انرژی نشان از این دارد که ۲۰۱۸ هم سال سخت دیگری برای کشاورزان خواهد بود.
 • دستیابی فولاد کاوه جنوب به بالاترین میزان تولید روزانه

  گروه بنگاه‌ها: فولاد جنوب کیش به ۹۵ درصد ظرفیت اسمی تولید خود دست یافت. شرکت فولاد کاوه جنوب کیش که به تازگی با عرضه سهام خود وارد بورس اوراق بهادار تهران شده بود، دیروز توانست با ثبت رکورد ۲۲ ذوب و تولید ۳۶۵۹ تن شمش در یک روز به ۹۵ درصد ظرفیت اسمی تولید خود برسد. ‎این شرکت در عرضه اولیه با ثبت بیش از ۱۵۱ هزار کد معاملاتی، رکورد تخصیص عرضه اولیه را به خود اختصاص داد و حدود دو هزار و ٣٤٤ سهم به هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی تخصیص یافت.
 • تنوع در سبد تولید محصولات پتروشیمی با جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید

  رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: تنوع درسبد تولید محصولات پتروشیمی ایران با سرمایه‌گذاری‌های جدید داخلی و خارجی محقق خواهد شد.رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران درگفت‌وگو با «نیپنا» با بیان اینکه تنوع سبد محصولات صنعت پتروشیمی رغبت سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت را افزایش داده است، اظهار کرد: نیمی ازمحصولات پایه‌ای که در صنعت پتروشیمی قابل تولید است درکشور تولید می‌شود و ورود به عرصه محصولاتی که تا‌کنون تولید نمی‌شده برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار جذاب است.
 • بازار فولاد همچنان با‌ثبات

  گروه بنگاه‌ها: مبادلات روز گذشته در بازار فولاد همچنان با ثبات قیمت رو‌به‌رو بود. کاهش قیمت‌ها در بازار‌های بین‌المللی از یکسو و همچنین رشد قیمت ارز باعث شده تا نرخ فولاد در بازار داخلی نوسان اندکی داشته باشد.
 • تامین ۳/ ۲ میلیون تن کود کشاورزی

  طبق برنامه سال جاری تامین حدود ۲ میلیون و ۳۰۵ هزار تن انواع کودهای کشاورزی در دستور کار شرکت خدمات حمایتی قرار دارد. حمید رسولی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در گفت‌وگو با «ایانا» گفت: طی سال جاری تامین ۲ میلیون و ۳۰۵ هزارتن انواع کودهای کشاورزی در دستور کار شرکت خدمات حمایتی کشور قرار گرفته که از این میزان ۵/ ۱ میلیون تن ازته، ۵۲۵ هزار تن فسفاته و ۲٨۰ هزارتن پتاسه است.
 • بازار شمش فولادی ترکیه در ثبات

  ایفنا: اخیرا قیمت بیلت در بازار ترکیه در ثبات بوده ولی انتظار می‌رود در راستای رشد قیمت قراضه وارداتی بالا برود. به گزارش متال بولتن، متوسط قیمت وارداتی ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار در هرتن سی اف آر است که تغییری نسبت به هفته قبل نداشته است. قیمت‌های پیشنهادی به ۵۱۵ دلار در هر تن سی اف آر هم رسیده؛ ولی خریداران در ترکیه تمایلی به معامله بالای ۵۰۰ دلار نشان نمی‌دهند. در بازار داخلی نیز متوسط قیمت بیلت ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار درهر تن درب کارخانه است. بیلت صادراتی ترکیه نیز در ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار در هر تن فوب در ثبات مانده است.
 • تولید بیش از ۱۶ میلیون تن فولاد در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی

  آمارهای انجمن جهانی فولاد نشان داد تولید فولاد ایران در سپتامبر ۴/ ۴۰ درصد افزایش یافته و به ۲۳/ ۲ میلیون تن رسیده و در جایگاه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفته است.به گزارش خبرگزاری فارس، انجمن جهانی فولاد اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ۹ ماه نخست امسال (سال ۲۰۱۷) به ۲۳۳/ ۱۶ میلیون تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۲۲ درصد رشد داشته است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر