آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • دوگانه متناقض در بازار زغال‌سنگ

  محمدحسین بابالو
  بهای زغال‌سنگ خام در بازارهای جهانی در روزها و هفته‌های اخیر شرایط نسبتا با ثباتی داشته تا جایی که تغییر قیمت‌های چندانی را تجربه نکرده است. با توجه به فرارسیدن روزهای سرد سال و انتظار برای افزایش تقاضای این حامل انرژی احتمال رشد قیمت این کالا وجود دارد ولی دولت چین در برابر رشد قیمت زغال‌سنگ مقاومت کرده و برای کاهش قیمت آن برنامه ریزی کرده است. تقابل این دوسیگنال می‌تواند آینده این بازار را تعیین کند.
 • ثبات قیمتی با جرقه‌های رشد

  عارفه مشایخی: روز گذشته قیمت پایه محصولات پلیمری توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام شد. بررسی جدول قیمتی از سمت دفتر پایین‌دست شرکت ملی پتروشیمی حاکی از روند باثبات قیمت محصولات اما با میل به رشد قیمتی است.
 • ثبات نسبی قیمت فولاد

  گروه بنگاه‌ها: در معاملات روز یکشنبه هفتم آبان جاری اغلب ذوبی‌ها شمش تولیدی خود را بدون تغییر قیمت در بازار غیر‌رسمی عرضه کردند، فقط فولاد کیمیا رشد نرخ ۱۰ تومانی داشت. مقاطع فولاد نیز بدون نوسان نرخ در بازار غیررسمی عرضه شد.
 • تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دسترس است

  رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دسترس است، گفت: باید به سمت تولید و صادرات فولادهای با ارزش افزوده بالا رویم. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مهدی کرباسیان گفت: نقشه خوبی برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دستور کار دولت و وزارتخانه قرار داده شده و حرکت مناسبی نیز اتفاق افتاده است. وی افزود: خوشبختانه با وجود ذخایر سنگ‌آهن و گاز، می‌توانیم به این هدف دست یابیم.
 • موافقت وزارت اقتصاد با عرضه نفت خام در بورس انرژی

  پس از مدت‌ها کش و قوس بر سر عرضه نفت خام در بورس انرژی، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی از موافقت این وزارتخانه با عرضه نفت خام در این بازار خبر داد.
 • تغییر مسیر صنایع پالایشگاهی

  محمد‌جواد ساکت پژوهشگر اقتصاد انرژی
  پالایشگاه در گذشته به معنای مجموعه‌ای بود که در آن نفت خام ورودی عمدتا به سوخت‌هایی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت سفید و نفت کوره تبدیل می‌شد. مقدار بسیار کمی از محصولات پالایشگاه نیز در اختیار صنایع پتروشیمی قرار می‌گرفت تا خوراک مورد نیاز پایین‌دست صنعت نفت تامین شود. عمده سود پالایشگاه‌ها از طریق فروش همان سوخت‌ها به دست می‌آمد و فروش سایر محصولات نظیر روغن‌ها یا خوراک پتروشیمی‌ها چندان در سود صنعت پالایش موثر نبود.
 • نه کیفیت گندم پایین است نه قیمت آن بالا

  فارس: مشاور وزیر جهاد‌کشاورزی گفت: آنها که می‌گویند قیمت گندم خارجی پایین‌تر از داخلی است و باید وارد کنیم بدانند که اگر نرخ ارز به‌صورت شناور و بر اساس بازار باشد دیگر واردات هم معنی ندارد و در واقع اکنون ما داریم به کالای خارجی یارانه می‌دهیم.طی یک سال اخیر پس از آنکه دوباره در حوزه تولید گندم به خودکفایی رسیدیم، از گوشه و کنار به‌ویژه بخش‌های بازرگانی کشور حرف‌هایی ناشی از کیفیت پایین گندم تولید داخل، آب‌بر بودن این محصول و بالا بودن قیمت تمام‌شده آن نسبت به مشابه خارجی به‌میان آمد و گفته شد که باید گندم را وارد کنیم.
 • آغاز صادرات پلی‌اتیلن اکسون موبیل از تگزاس

  نیپنا: پلی‌اتیلن تولیدی شرکت اکسون‌موبیل از تگزاس روانه بازارهای اروپایی شد. منابع صنعتی اعلام کردند: شرکت اکسون‌موبیل صادرات پلی‌اتیلن سبک خطی (LLDP) به بازارهای اروپایی را از مجتمع مونت‌بلویو (Mont Belvieu) ایالت تگزاس آغاز کرده است.
 • عرضه پرحجم پسته در بورس کالا بازار را قابل پیش‌بینی می‌کند

  رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان معتقد است با عرضه پسته در بورس کالا، جریان تجارت پسته روشن‌تر، گردش مالی سریع‌تر و اطمینان لازم در هر دو سوی قرارداد ایجاد می‌شود. مهدی طبیب‌زاده در این رابطه در گفت‌وگو با تجارت فردا می‌گوید: با عرضه پسته در بورس کالا می‌توان اطمینان داشت که هر نوع پسته با هر نوع کیفیت در سطح کشور و منطقه چه بهایی دارد و این قیمت ملاک انجام معاملات حتی در خارج از بورس کالا شده و تشویش و نگرانی‌ها را خواهد زدود.

بیشتر

بیشتر