• فشار قیمت جهانی بر بازار پتروشیمی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا با ترکیبی از کاهش و افزایش نرخ اعلام شد، اما به دلیل افت محسوس قیمت‌های جهانی این گروه از محصولات، نه تنها از آهنگ رشد آن کاسته شد، بلکه بخش عمده گریدهای این مواد اولیه کاهش قیمت پایه را تجربه کردند.
 • سایه سنگین سویه جدید کرونا بر بازار فلزات صنعتی

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: سنگ‌‌‌آهن، فولاد و سایر فلزات صنعتی روزهای پرنوسانی را در بازارهای کالایی دنیا پشت سر گذاشتند. ظرف روزهای ابتدایی هفته، این محصولات در بازارهای دنیا در مسیر رشد نرخ قدم برداشتند، اما این روند افزایشی از میانه هفته معکوس شد و این محصولات با کاهش نرخ روبه‌رو شدند. شیوع مجدد کرونا در برخی استان‌‌‌های چین و مشاهده سویه جدید کرونا در کشورهای آفریقایی که شیوع آن در سایر نقاط دنیا می‌تواند به منفی شدن رشد اقتصادی و تضعیف تقاضا منجر شود، مهم‌ترین سیگنال‌‌‌های کاهشی اثرگذار بر بازارها بودند که زمینه افت نرخ را در بازارهای کالایی به وجود آوردند.
 • رشد ۴۰تومانی قیمت شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز یکشنبه ۷ آذرماه، شمش فولاد کیمیا با افزایش نرخ ۴۰تومانی در هر کیلو عرضه شد. با وجود روند کاهشی قیمت‌ها تولیدکنندگان خصوصی از تداوم کاهش شمش تولیدی خود اجتناب می‌کنند؛ زیرا معتقدند افت بیشتر نرخ توجیه اقتصادی ندارد.
 • معاملات کشف پریمیوم؛ابزاری برای کمک به رشد تولید

  یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه تولید، به‌خصوص در حوزه تولید مواد اولیه و میانی در کشور، اطمینان خریدار و فروشنده به تامین به‌موقع مواد اولیه در زنجیره‌‌‌های تولید است. در گذشته ریسک‌‌‌های زیادی در مورد تعهدات فروشندگان به خریداران وجود داشت و با آنکه ابزارهای مختلفی برای این منظور تعبیه شد، باز هم پاسخگوی تمام نیاز فعالان بازار نبود. قرارداد کشف پریمیوم که طی روزهای گذشته بر اساس طرح وزارت صمت در زمینه مدیریت هوشمند بازار در بورس کالا در حال توسعه است، از یکسو فعالان زنجیره ارزش را به هم متصل می‌کند و از سوی دیگر حصول اطمینان از تبادل کالا را برای صنایع بالادست و پایین‌‌‌دست میسر می‌‌‌سازد.
 • بی‏‏‌توجهی بازار پتروشیمی به تکانه ارزی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: دادوستد محصولات پلیمری و شیمیایی بورس‌کالا، هفته نخست آذرماه در حالی آغاز شد که به‌رغم افت محدود داده‌‌‌های حیاتی معاملات در بازار پلیمرهای بورس‌کالا، شاهد رشد همزمان عرضه، تقاضا و حجم معاملات در گروه محصولات شیمیایی بودیم. معاملات هفته گذشته محصولات پتروشیمیایی تحت‌تاثیر دو جریان متفاوت از بازار ارز داخلی و نرخ‌های جهانی این گروه از مواد اولیه در بازار جهانی قرار گرفت. افت جدی بهای نفت به دنبال زمزمه‌‌‌های شیوع سویه جدید ویروس کرونا که باز هم نگرانی بابت موج جدید این پاندمی را در اقصی‌نقاط دنیا به دنبال داشت، این ذهنیت را در بین معامله‌‌‌گران بازار محصولات پتروشیمیایی تقویت کرد که به احتمال زیاد، در هفته جاری نیز بهای جهانی پلیمرها و محصولات شیمیایی همچون هفته قبل از نوسان شدید مصون بماند و حتی تمایل خود به کاهش نرخ را حفظ کند.
 • بازار گواهی، درگیر داده‏‏‌های متناقض

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: نوسان نرخ ارز و برآورد معامله‌‌‌گران بازار مالی بورس‌کالا از آینده این بازار، ظرف روزهای اخیر به مهم‌ترین سیگنال بازار گواهی‌‌‌های کالایی از جمله سکه و زعفران تبدیل شده است. به‌رغم نوسان طلا در بازارهای جهانی در آخرین روز هفته گذشته منتهی به‌ روز جمعه ۲۶ نوامبر، گواهی‌‌‌های سکه طلا در بازار مالی بورس‌کالا روند خود را افزایشی آغاز کردند، به‌‌‌نحوی که در زمان تنظیم این گزارش، حدود ۵/ ۰‌درصد به میانگین ارزش معامله گواهی‌‌‌های سکه نسبت به نرخ بازگشایی آن افزوده شد.
 • کاهش ۲۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته پیش‌رو شمش فولاد از سوی برخی از خصوصی‌ها از جمله کیمیا با افت قیمت ۲۰تومان در هر کیلو عرضه شد. در این روز، سایر ذوبی‌ها قیمت‌های پیشنهادی خود را به‌صورت توافقی اعلام کردند.
 • رکورد تاریخی ارزش معاملات هفتگی و روزانه بورس‌کالا شکسته شد

  دنیای‌اقتصاد: هفته گذشته، با ثبت معامله بیش از ۲میلیون تن انواع محصول در بورس‌کالای ایران، رکورد تاریخی ارزش معاملات هفتگی بازار فیزیکی با ثبت رقم ۴/ ۱۸‌هزار میلیارد تومان شکسته شد. همچنین چهارشنبه گذشته با عبور ارزش معاملات از ۹‌هزار میلیارد تومان، رکورد جدیدی در تاریخ معاملات روزانه بورس‌کالا به ثبت رسید.
 • برگ‏‏‌ریزان پاییزی بازار فولاد؟

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی: افت بهای شمش فولاد صادراتی ایران، صعود نرخ آزاد و نیمایی ارز و تضعیف تقاضا برای شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی با محوریت کشورهای آسیای شرقی، مهم‌ترین سیگنال‌‌‌های اثرگذار بر بازار آهن و فولاد کشور ظرف هفته اخیر بود.
 • امکان تاسیس بازار گاز صنایع در بورس انرژی

  علی نقوی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز، صنایع بزرگ از طریق بازار گاز می‌توانند گاز موردنیازشان را تامین و از طریق ابزارهای مالی، ریسک خود را مدیریت کنند، گفت: اگر بازار گاز تشکیل شود، می‌توان در بحث صادرات و واردات گاز در چارچوب بخش خصوصی کار کرد. ‌‌‌به گزارش خبرگزاری فارس، مدیرعامل بورس انرژی ایران اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌‌‌ها در صنعت فولاد، تامین انرژی موردنیاز برای تولید فولاد در کشور است.
 • رشد ۴۱‌هزار تنی عرضه سیمان در بورس‌کالا

  تالار سیمان بورس‌کالای ایران امروز میزبان عرضه یک‌میلیون و ۱۳۶‌هزار تن سیمان تیپ‌یک و دو از سوی ۶۴شرکت است که حجم عرضه نسبت به هفته قبل ۴۱‌هزار و ۵۹۰تن رشد داشته است.
 • طرد التهاب و آشتی دو بازار بورسی

  دنیای‌اقتصاد - طیبه مرادی: معاملات ابزارهای طلایی در هر دو بازار گواهی سپرده سکه و صندوق‌های طلای بورس‌کالا، از تمایل به تخلیه حباب قیمتی در روز گذشته حکایت دارند که با سیگنال افزایشی رشد بهای ارز در بازار آزاد محقق شد. این دو بازار روز گذشته نوسان مثبت نرخ پایانی معاملات را تجربه کردند، اما ذهنیت غالب در این دو بازار همواره در محدوده منفی قرار داشته است.
 • صیقل تیغ سلاح استراتژیک نفتی ایران

  دنیای‌اقتصاد: تکانه‌‌‌های مثبت بهای نفت‌خام در هفته‌‌‌های گذشته سیگنال مهمی برای رشد ارزش معاملات در بازار فیزیکی بورس‌انرژی با محوریت عرضه‌‌‌های صادراتی بود؛ آن‌‌‌هم در شرایطی که کاهش نسبی این نرخ در بازارهای بین‌المللی تاکنون اثر خاصی بر جذابیت این بازار نگذاشته است. به نظر می‌رسد اوضاع در بازارهای صادراتی بورس انرژی با وجود هجمه‌‌‌های پیدا و پنهان، مطلوب است.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر