• عقبگرد یا دورخیزی برای جهش معاملات؟

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: به‌شکل سنتی تیر‌ماه زمان اوج‌گیری تقاضا برای محصولات صنعتی است و بنابراین انتظار می‌رود که در این بازه زمانی شاهد اوج‌گیری حجم و ارزش معاملات این رینگ باشیم. این رویه سنتی در بازار فیزیکی بورس‌کالا در نیمه ابتدایی تیر‌ماه محقق شد اما در دو هفته پایانی تیر با توجه به محدودیت عرضه به دلیل توقف تولید برخی واحدها در اثر قطعی برق و در ادامه قرنطینه یک هفته‌ای به دلیل شیوع کرونا در کشور که به تعطیلی بازار منجر شد، به شکل قابل‌ملاحظه‌ای از حجم معاملات در این بخش کاسته شد. نکته قابل‌تامل اثرگذاری این تعطیلی و رکود ۲‌هفته‌ای بر روند بازار ظرف هفته‌های آینده است. به شکل طبیعی انتظار می‌رود که ظرف روزهای آینده بر میزان تقاضا برای محصولات صنعتی افزوده شود. هرچند که با توجه به استمرار وضعیت بی‌برقی و توقف تولید در واحدهای صنعتی کشور تردیدهایی در میزان عرضه‌ها وجود دارد. در این شرایط افزایش عرضه‌های سلف می‌تواند به ایجاد آرامش در این بازار منجر شود.
 • بورس انرژی؛ میان‌بر اصلاح قیمت‌گذاری برق

  برون‌رفت صنعت برق از مشکلات حاضر در گرو اصلاح قیمت برق و استفاده از سازوکارهای شفاف بازار سرمایه برای کشف قیمت واقعی برق جهت ارائه سیگنال‌های قیمتی مناسب به سرمایه‌گذاران است؛ فضایی که به‌سادگی در بستر بورس انرژی در دسترس است.
 • سیر صعودی قیمت ها در بازار آهن

  گروه شرکت‌ها: در معاملات روز دوشنبه چهارم مرداد ماه، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها افزایش نرخ ۲۰۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد.نبود عرضه و تقاضا علت اصلی رشد قیمت آهن از سوی واحدهای تولیدی اعلام می‌شود.
 • تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: تسریع و تسهیل صدور مجوزها یکی از مطالبات بحق فعالان بازار سرمایه است که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شاهد رونق‌گرفتن آن هستیم؛ اگرچه هنوز هم بسیاری از درخواست‌ها در صف صدور مجوز قرار دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر تلاش‌های خوبی در زمینه صدور مجوز و تعدیل سخت‌گیری‌ها صورت گرفته که به نظر می‌رسد این روند ادامه داشته باشد. بیشترین درخواست‌ها در مورد مجوز شرکت‌های سبدگردانی است که از جذابیت بالایی برخوردارند. این در حالی است که رونق بازار به این معنی است که سرمایه‌های بیشتری به سمت معاملات سهام در بازار متمایل می‌شوند و در صورتی که بسترهای لازم برای مدیریت این حجم از سرمایه‌ها در اختیار نباشد، تنش‌های خاص خود را بر نوسان قیمت‌ها بر جای می‌گذارد. به عبارت ساده‌تر در شرایط فعلی نیاز به افزایش تعداد نهادهای مالی با محوریت شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان حس می‌شود. این موارد موجب شد تا در گفت‌و‌گویی با دکتر میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار به بررسی این موارد بپردازیم. تحرک این بخش از بازار سرمایه که اعطای مجوزها را برعهده دارد مشهود بوده و می‌توان انتظار داشت تمامی درخواست‌های ارسال‌شده تا ماه‌های آینده به نتیجه برسد.
 • رشد مجدد ۵۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: برای دومین روز در هفته جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها از جمله کیمیا با افزایش قیمت ۵۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد. کاهش عرضه همچنان دلیل اصلی سردرگمی بازار فولاد است.
 • محرک‌های نوسان قیمتی آلومینیوم

  دنیای‌اقتصاد -راضیه احقاقی: در آخرین روز از معاملات هفته اخیر، بهای هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن به کانال ۲ هزار و ۵۰۰ دلاری بازگشت. کاهش عرضه آلومینوم از سوی چین به علت کمبود مواد معدنی موردنیاز واحدهای ذوب، چالش صنایع این کشور در تامین برق و افزایش بی‌سابقه بهای زغال‌سنگ حرارتی سیگنالی موثر در رشد بهای این فلز خواهد بود. با این وجود دولت چین همچنان اصرار دارد تا با آزادسازی ذخایر خود رشد قیمتی در این بازار را کنترل کند.
 • معادله نجات بازار سیمان

  دنیای‌اقتصاد: بهای سیمان به بالاترین ارقام در تاریخ خود رسیده است تا جایی که حتی واسطه‌ها قیمت ۱۳۰هزار تومان را برای هر پاکت سیمان در برخی شهرهای شمال کشور پیشنهاد می‌کنند. اگرچه دلیل التهاب قیمت را قطعی برق و توقف تولید عنوان می‌کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلاح این بازار نه تنها چندان دشوار نیست، بلکه با ۴ رویکرد تجربه‌شده قابل دستیابی است.
 • کاهش عرضه شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری شمش فولاد به‌دلیل کاهش عرضه در بازار ، شاهد افزایش قیمت بود. در این روز، شمش فولاد کیمیا با رشد نرخ ۵۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد.
 • آهن گران‌تر نمی‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: احتمال ورود نهادهای تنظیم‌گر به بازار آهن و فولاد کشور باعث شد تا احتیاط بر رفتار خریداران این محصول در بازار نیمه‌تعطیل کشور حاکم شود. به این ترتیب خبر استمرار بی‌برقی فولادسازان و توقف تولید، نتوانست این مرتبه به التهابی مجدد در بازار منجر شود. در حال‌حاضر میلگرد فولادی در مرز ۱۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم مورد دادوستد قرار می‌گیرد که این قیمت ۳۵ درصد نسبت به بهای معامله آن در ابتدای سال بیشتر است.
 • سنگ‌آهن در انتظار ثبات یا تعدیل نرخ؟

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: پس از رکوردشکنی‌های پی‌درپی قیمتی سنگ آهن در بازارهای جهانی که از ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ آغاز شد و تا نیمه سال جاری میلادی نیز ادامه یافته، از رونق معاملات این محصول ظرف روزهای اخیر کاسته شد. برخی تحلیلگران افت بهای این محصول را که عمدتا از افت تقاضای چین نشأت می‌گیرد، سرآغازی برای سقوط قیمتی سنگ‌آهن می‌دانند. اما برخی دیگر از تحلیلگران با این پیش‌بینی مخالف بوده و معتقدند نه‌تنها این کاهش نرخ تنها تعدیل قیمتی بوده و سنگ‌آهن وارد چرخه نزولی (خرسی) نشده است. در عین حال زمینه برای افزایش تقاضای سنگ‌آهن با خلوص بالا فراهم شده است که این موضوع می‌تواند از رشد قیمتی در این زمینه حمایت کند.
 • ملی مس به‌دنبال فروش ۴ میلیارد دلاری است

  گروه شرکت‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ملی صنایع مس ایران در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۱۳۹۹ با حضور ۶۴ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ در محل این شرکت برگزار شد. در این مجمع، شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد بورسی «فملی» به توزیع سود ۲۸ تومانی به ازای هر سهم اقدام خواهد کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بر پایه گزارش ارائه شده در این مجمع، ۱۳۰ تومان سود خالص در صورت‌های مالی شرکت ملی صنایع مس ایران افشا شد که ۵/ ۱۲۹ تومان از آن قابل توزیع است.
 • فرمول آرامش بازار سیمان

  دنیای اقتصاد: معاملات سیمان یا هر کالای دیگری در بورس کالا از مسیر قیمت‌های پایه آغاز می‌شود و اگر این نرخ به نسبت بالا باشد‌، به صورت عملی کاهش قیمت در تالار احتمال بسیار کمی دارد بنابراین گام اول تعدیل نرخ سیمان در بورس و بازار از مسیر قیمت‌های پایه عبور می‌کند. انتظار تعدیل قیمت‌های پایه در بورس کالا در هفته پیش‌رو گام اول برای بازگشت آرامش به این بازار است ولی در گام دوم باید به حجم عرضه‌ها توجه کرد. با توجه به ابطال معاملات در هفته گذشته‌، پتانسیل رشد عرضه‌ها در روزهای آینده وجود دارد ولی باید به نگرانی‌های قطعی برق هم توجه کرد.
 • منشأ بحران سیمان

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: عرضه سیمان برخی از شرکت‌ها در بورس کالا به حاشیه رفتن قیمت‌گذاری دستوری را موجب شد اما فاصله قیمتی بین بورس و بازار جذابیت بالایی را برای سودآوری از این دوگانه قیمت‌ها به همراه داشت. قطعی برق و ایجاد انتظار کاهش عرضه حاصل از توقف احتمالی تولید، موجب شد احتکار این کالا رونق بگیرد و نتیجه آن بحران قیمتی در بازار سیمان بود.

بیشتر

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر