• تسهیل روند اعطای مجوزها در بازار سرمایه

  دنیای اقتصاد: تسریع و تسهیل صدور مجوزها یکی از مطالبات بحق فعالان بازار سرمایه است که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شاهد رونق‌گرفتن آن هستیم؛ اگرچه هنوز هم بسیاری از درخواست‌ها در صف صدور مجوز قرار دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر تلاش‌های خوبی در زمینه صدور مجوز و تعدیل سخت‌گیری‌ها صورت گرفته که به نظر می‌رسد این روند ادامه داشته باشد. بیشترین درخواست‌ها در مورد مجوز شرکت‌های سبدگردانی است که از جذابیت بالایی برخوردارند. این در حالی است که رونق بازار به این معنی است که سرمایه‌های بیشتری به سمت معاملات سهام در بازار متمایل می‌شوند و در صورتی که بسترهای لازم برای مدیریت این حجم از سرمایه‌ها در اختیار نباشد، تنش‌های خاص خود را بر نوسان قیمت‌ها بر جای می‌گذارد. به عبارت ساده‌تر در شرایط فعلی نیاز به افزایش تعداد نهادهای مالی با محوریت شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان حس می‌شود. این موارد موجب شد تا در گفت‌و‌گویی با دکتر میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار به بررسی این موارد بپردازیم. تحرک این بخش از بازار سرمایه که اعطای مجوزها را برعهده دارد مشهود بوده و می‌توان انتظار داشت تمامی درخواست‌های ارسال‌شده تا ماه‌های آینده به نتیجه برسد.
 • رشد مجدد ۵۰ تومانی نرخ شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: برای دومین روز در هفته جاری، شمش فولاد از سوی برخی از ذوبی‌ها از جمله کیمیا با افزایش قیمت ۵۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد. کاهش عرضه همچنان دلیل اصلی سردرگمی بازار فولاد است.
 • محرک‌های نوسان قیمتی آلومینیوم

  دنیای‌اقتصاد -راضیه احقاقی: در آخرین روز از معاملات هفته اخیر، بهای هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن به کانال ۲ هزار و ۵۰۰ دلاری بازگشت. کاهش عرضه آلومینوم از سوی چین به علت کمبود مواد معدنی موردنیاز واحدهای ذوب، چالش صنایع این کشور در تامین برق و افزایش بی‌سابقه بهای زغال‌سنگ حرارتی سیگنالی موثر در رشد بهای این فلز خواهد بود. با این وجود دولت چین همچنان اصرار دارد تا با آزادسازی ذخایر خود رشد قیمتی در این بازار را کنترل کند.
 • معادله نجات بازار سیمان

  دنیای‌اقتصاد: بهای سیمان به بالاترین ارقام در تاریخ خود رسیده است تا جایی که حتی واسطه‌ها قیمت ۱۳۰هزار تومان را برای هر پاکت سیمان در برخی شهرهای شمال کشور پیشنهاد می‌کنند. اگرچه دلیل التهاب قیمت را قطعی برق و توقف تولید عنوان می‌کنند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد اصلاح این بازار نه تنها چندان دشوار نیست، بلکه با ۴ رویکرد تجربه‌شده قابل دستیابی است.
 • کاهش عرضه شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: در نخستین روز از هفته جاری شمش فولاد به‌دلیل کاهش عرضه در بازار ، شاهد افزایش قیمت بود. در این روز، شمش فولاد کیمیا با رشد نرخ ۵۰ تومانی در هر کیلو عرضه شد.
 • آهن گران‌تر نمی‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد- راضیه احقاقی: احتمال ورود نهادهای تنظیم‌گر به بازار آهن و فولاد کشور باعث شد تا احتیاط بر رفتار خریداران این محصول در بازار نیمه‌تعطیل کشور حاکم شود. به این ترتیب خبر استمرار بی‌برقی فولادسازان و توقف تولید، نتوانست این مرتبه به التهابی مجدد در بازار منجر شود. در حال‌حاضر میلگرد فولادی در مرز ۱۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم مورد دادوستد قرار می‌گیرد که این قیمت ۳۵ درصد نسبت به بهای معامله آن در ابتدای سال بیشتر است.
 • سنگ‌آهن در انتظار ثبات یا تعدیل نرخ؟

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: پس از رکوردشکنی‌های پی‌درپی قیمتی سنگ آهن در بازارهای جهانی که از ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ آغاز شد و تا نیمه سال جاری میلادی نیز ادامه یافته، از رونق معاملات این محصول ظرف روزهای اخیر کاسته شد. برخی تحلیلگران افت بهای این محصول را که عمدتا از افت تقاضای چین نشأت می‌گیرد، سرآغازی برای سقوط قیمتی سنگ‌آهن می‌دانند. اما برخی دیگر از تحلیلگران با این پیش‌بینی مخالف بوده و معتقدند نه‌تنها این کاهش نرخ تنها تعدیل قیمتی بوده و سنگ‌آهن وارد چرخه نزولی (خرسی) نشده است. در عین حال زمینه برای افزایش تقاضای سنگ‌آهن با خلوص بالا فراهم شده است که این موضوع می‌تواند از رشد قیمتی در این زمینه حمایت کند.
 • ملی مس به‌دنبال فروش ۴ میلیارد دلاری است

  گروه شرکت‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت ملی صنایع مس ایران در سال مالی منتهی به پایان اسفند ۱۳۹۹ با حضور ۶۴ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ در محل این شرکت برگزار شد. در این مجمع، شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد بورسی «فملی» به توزیع سود ۲۸ تومانی به ازای هر سهم اقدام خواهد کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بر پایه گزارش ارائه شده در این مجمع، ۱۳۰ تومان سود خالص در صورت‌های مالی شرکت ملی صنایع مس ایران افشا شد که ۵/ ۱۲۹ تومان از آن قابل توزیع است.
 • فرمول آرامش بازار سیمان

  دنیای اقتصاد: معاملات سیمان یا هر کالای دیگری در بورس کالا از مسیر قیمت‌های پایه آغاز می‌شود و اگر این نرخ به نسبت بالا باشد‌، به صورت عملی کاهش قیمت در تالار احتمال بسیار کمی دارد بنابراین گام اول تعدیل نرخ سیمان در بورس و بازار از مسیر قیمت‌های پایه عبور می‌کند. انتظار تعدیل قیمت‌های پایه در بورس کالا در هفته پیش‌رو گام اول برای بازگشت آرامش به این بازار است ولی در گام دوم باید به حجم عرضه‌ها توجه کرد. با توجه به ابطال معاملات در هفته گذشته‌، پتانسیل رشد عرضه‌ها در روزهای آینده وجود دارد ولی باید به نگرانی‌های قطعی برق هم توجه کرد.
 • منشأ بحران سیمان

  دنیای اقتصاد- طیبه مرادی: عرضه سیمان برخی از شرکت‌ها در بورس کالا به حاشیه رفتن قیمت‌گذاری دستوری را موجب شد اما فاصله قیمتی بین بورس و بازار جذابیت بالایی را برای سودآوری از این دوگانه قیمت‌ها به همراه داشت. قطعی برق و ایجاد انتظار کاهش عرضه حاصل از توقف احتمالی تولید، موجب شد احتکار این کالا رونق بگیرد و نتیجه آن بحران قیمتی در بازار سیمان بود.
 • تداوم کاهش قیمت شمش از سوی ذوبی‌ها

  گروه شرکت‌ها: در پی قطعی برق واحدهای تولیدی فولاد و بروز مشکلات‌، قیمت شمش و مقاطع نیز تحت تاثیر آن باکاهش عرضه و افت نرخ مواجه شد.بر این اساس، برای سومین روز متوالی شمش فولاد از سوی فولاد کیمیا کاهش نرخ ۱۰۰ تومان در هر کیلو را تجربه کرد.
 • راز ناکامی دو هفته‌ای گواهی سکه

  دنیای اقتصاد-راضیه احقاقی: روند کاهش نرخ گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا ظرف دو هفته اخیر ادامه داشت، در این شرایط بازگشت طلای جهانی به مدار صعود و رسیدن به اوج قیمت یک ماهه خود نیز نتوانست از این روند نزولی ایجاد شده جلوگیری کند. در واقع سیگنال‌های منفی ارزی که عمدتا نیز از اخبار مذاکرات برجام نشات می‌گرفت تاثیر بیشتری نسبت به سیگنال مثبت رشد قیمت جهانی داشت. در این شرایط فاصله قیمتی میان گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا و معادل وزنی آن در بازار آزاد افزوده شد که این موضوع به مفهوم پیش‌بینی معامله‌گران گواهی سپرده برای کاهش بیشتر قیمت‌ها بود. نوسان بهای جهانی طلا ظرف هفته جاری و تثبیت نرخ این فلز گرانبها در کانال ۱۸۰۰ دلاری یا سقوط به کانال ۱۷۰۰ دلاری می‌تواند سیگنال بنیادی مهمی برای معامله‌گران گواهی سکه طلا باشد.
 • برق گرفتگی معاملات پتروشیمیایی‌ها

  دنیای‌اقتصاد-طیبه مرادی: قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی بورس کالا در حالی افزایشی اعلام شد که از شتاب رشد آن کاسته شده است. دو متغیر اصلی معادله کشف نرخ یعنی قیمت مبنای دلار و نرخ جهانی محصولات پتروشیمیایی تا حد زیادی از تداوم صعود قیمتی باز مانده و در هفته جاری با رشد محدود خود بر قیمت‌های پایه اثرگذار شدند.
 • کاهش ۴۰ تومانی شمش فولاد

  گروه شرکت‌ها: برای دومین روز متوالی در هفته جاری شمش فولاد از سوی ذوبی‌ها کاهش قیمت را تجربه کرد. نبود عرضه و تقاضا در بازار مقاطع عامل اصلی افت نرخ دیروز از سوی واحدهای فولادی اعلام شد.

بیشتر

بیشتر