آرشیو روزنامه شماره ۲۸۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بورس کالا - روزنامه شماره ۲۸۶۸

 • بازار آتی صعود را آغاز کرد

  گروه بورس کالا - طیبه شهبازی: روز دوشنبه قیمت طلا، پس از افت قابل توجه در هفته گذشته، کاهش‌های اخیر خود را اندکی جبران کرد و با افزایشی ۳ دلاری مواجه شد. با این حال، سرمایه‌گذاران در حالی که در انتظار نتایج انتخابات غیرقابل پیش‌بینی ایتالیا و تاثیرش بر اقتصاد منطقه یورو هستند، محتاطانه عمل می‌کنند. بر همین اساس برخی کارشناسان بر این باورند که به نظر می‌رسد روز‌های بد طلا به اتمام رسیده‌ باشد. از سوی دیگر به اعتقاد تحلیلگران، سه اتفاق بزرگ اقتصاد جهانی در هفته جاری بر نوسان طلای جهانی بی تاثیر نخواهد بود؛ از آنجا که اقتصاد آمریکا هنوز نتوانسته به رشد و رونق با ثبات دست یابد، اظهارات برنانکه در خصوص اجرای سیاست‌های انبساطی پولی در آمریکا تاثیر زیادی بر تحولات قیمت فلزات گرانبها در بازارهای جهانی خواهد داشت.

 • فرمولی که دستکاری شد

  گروه بورس کالا - حمزه بهادیوند چگینی: بازار فلزات پایه در روزهای اخیر در شرایطی در رکود معاملات و خرید و فروش به سر می‌رود که این موضوع در مورد اکثر بازارهای کالایی به چشم می‌خورد. روز یکشنبه بورس کالا در شرایطی به مس اجازه رقابت ۱۰ درصدی داد که این محصول نتوانست بیش از ۴ درصد نسبت به قیمت پایه رشد قیمت را تجربه کند و این نشان می‌دهد بازار در شرایط رکودی به سر می‌برد. این وضعیت در مورد آلومینیوم نیز کم و بیش قابل‌بررسی است، اما دلیل این روند در بازار چیست؟ فاکتورهای اساسی موثر بر بازار در شرایط کنونی در دو دسته متغیرهای واقعی و ذهنی بازار و معامله‌گران طبقه‌بندی می‌شود؛ به طوری که در بحث متغیرهای حقیقی باید به دنبال مسائلی بود که دلار را در بازار تحت‌تاثیر قرار داده و تغییرات قیمت فلزات پایه را متناسب با تغییرات دلار در بازار سبب می‌شوند.

 • گذر میلگرد برای سومین بار از مرز قیمتی

  گروه بورس کالا - دیروز میانگین قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد روند صعودی داشت؛ به‌طوری‌که میلگرد دوباره مرز ۲ هزار تومان را رد کرد. .
 • بازار لوله و پروفیل و چالش‌های آن

  گروه بورس کالا - طی ماه‌های اخیر یکی از صنایعی که مشکلات متنوعی را در فرآیند واردات، تولید و تامین منابع مالی از سر گذرانده یا بعضا همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند، صنف تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی بوده است. از جمله این چالش‌ها می‌توان به انباشت کالا در گمرک‌، دریافت وثیقه‌هایی با ارقام بالا برای واردات و مشکلات پیش روی صادرات و در نهایت نوسان شدید قیمت مواد اولیه صنعت لوله و پروفیل اشاره کرد. در همین راستا طی روزهای اخیر و در جریان ارسال تازه ترین گزارش‌های تهیه شده از مشکلات و موانعی که در فرآیند فعالیت واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل رخ داده است، فعالان این صنعت پیشنهادهای خود را جهت بهبود این کسب و کار به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده‌اند.

 • بازگشت قیمت‌ها به بازار فولاد - ۸ اسفند ۹۱

  گروه بنگاه‌ها - دیروز بازار غیررسمی فولاد مجددا رشد قیمت را از سوی خصوصی‌ها تجربه کرد. در معاملات روز دوشنبه هفتم اسفند، شمش فولاد اصفهان در و کیمیا با رشد نرخ ۳۰ تومانی در بازار غیررسمی عرضه شد.
  مقاطع آریان فولاد، ابهر، هفت الماس، جهان فولاد غرب و کلاف ملایر نیز شاهد افزایش قیمت بودند.  قیمت‌های فوق از سوی تولیدکنندگان در اختیار روزنامه قرار گرفته و روزنامه دنیای اقتصاد مسوولیتی در قبال صحت آن ندارد.

  .
 • بازار فولاد و تغییر جهت دوباره قیمت‌ها

  گروه بورس کالا- منیژه حیاتی: روز گذشته نوسان مثبت قیمت‌ها در بازار آزاد فولاد ادامه پیدا کرد و میلگرد دوباره بالاتر از ۲ هزار تومان معامله شد اما به گفته معامله‌گران بازار، حجم خریدهای پیشنهادی بسیار محدود بود.

  در این میان روز گذشته برخی از تولیدکننده‌ها قیمت‌های فروش خود را بالا بردند، اما به طور کلی به نظر می‌رسد هنوز هم تعداد خریدارانی که در بازار حضور دارند بسیار کم است و با رسیدن به روزهای پایانی سال حجم فعالیت در بازار آهن روزانه کمتر از این خواهد شد. در همین حال حجم موجودی‌های انباری بازار بالا است و بیشتر تجار کالاها را در بین خود دست به دست می‌کنند.

 • سکوت دنباله‌دار

  گروه بورس کالا- کتایون دارابی: رکود ادامه دار روز گذشته نگرانی از ورود زودهنگام بازار پتروشیمی را به تعطیلات افزایش داد. این در حالی است که همچنان بازار پتروشیمی در مقابل اتفاقات پیش آمده در روزهای اخیر از دستگیری برخی از فعالان این حوزه گرفته تا نگرانی از عدم صادرات سکوت کرده است.

  نتیجه تمام اتفاقات پیش آمده در روزهای اخیر هم رکودی گسترده است که تحت تاثیر آنها مقاومت فروشندگان در برابر عدم کاهش نرخ‌ها شکسته شده و به این ترتیب در دو روز اخیر اندکی قیمت‌ها کاهش یافته است، اما همچنان خریداری در بازار وجود ندارد.

 • لزوم حمایت از فولادسازان در بخش تسهیلات مالی

  گروه بنگاه‌ها - آزاده حسینی: با توجه به اهمیت احداث صنایع مادر همچون کارخانه‌های ذوب توسط بخش خصوصی لازم است تا دولت و بانک‌ها در تامین تسهیلات مالی و رفع مشکلات مربوطه توجه ویژه‌ای داشته باشند. مهدی جابریان مدیرعامل مجتمع فولاد آریا ذوب به عنوان یکی از حامیان سومین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران و در حاشیه برگزاری آن، در خصوص ضرورت‌های فعلی صنعت فولاد کشور گفت: شرکت‌های خصوصی فولادی در حال حاضر ضمن حفظ اشتغال‌های ایجاد شده حتی در مواردی اشتغالزایی جدید کرده و همراه تمامی بخش‌های دیگر در خدمت کشور هستند، از این رو در برهه زمانی کنونی لازم است تا با توجه به افزایش نرخ ارز وبالا بودن قیمت مواد اولیه کارخانه‌های فولادی کشور، دست‌اندرکاران وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسوولان نگاه منصفانه و یکسانی نسبت به صنایع فولادی خصوصی به نسبت صنایع فولادی دولتی داشته باشند.

 • راهکارهای بومی‌سازی صنعت فولاد

  جهانبخش شکری *

  پرداختن جدی به مقوله صنعت فولاد در کشور ما عمری ۵۰ ساله دارد و در طول این زمان نسبتا طولانی شاهد توسعه و گسترش این صنعت بوده ایم و علاوه بر واحدهای دولتی عرصه بر فعالیت بخش خصوصی نیز گشوده شده است. صادقانه باید اعتراف کنیم که اگر با جدیتی که در یک دهه اخیر برای بومی‌سازی صنعت فولاد می‌شود در سال‌های پیش از آن نیز به این مقوله پرداخته می‌شد بدون اغراق اکنون صنعت فولاد ما صد در صد بومی شده بود و آمادگی لازم هم برای صدور دانش فنی و هم عرضه سخت‌افزار این صنعت به خارج از کشور را کسب کرده بود.

 • دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران ابلاغ شد

  سنا - هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اخیر خود دستورالعمل بازار فرعی بورس کالای ایران را تصویب و ابلاغ کرد. این دستورالعمل مشتمل بر ۴۰ ماده و ۱۵ تبصره است که روز ۲۳ بهمن ماه امسال به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسید.

  در این دستورالعمل آمده است: بازار فرعی بازاری است که براساس تبصره ماده ۴ دستورالعمل پذیرش کالا و اوراق بهادار مبتنی بر کالا در بورس کالای ایران به پیشنهاد بورس به تصویب هیات مدیره سازمان رسیده است. اموال غیرمنقول نیز عبارت است از؛ املاک و مستغلات با کاربری‌های گوناگون اعم از اداری، تجاری، مسکونی و اراضی زراعی.

 • شرکت فولاد خوزستان تندیس سیمین تعالی سازمانی دریافت کرد

  گروه بنگاه‌ها- شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولاد در کشور، برای نخستین بار تندیس سیمین جایزه ملی تعالی سازمانی را دریافت و جایگاه خود را در رتبه دوم این رقابت ملی تحکیم کرد.

  مهندس عبدالمجید شریفی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان دیروز هفتم اسفند ماه تندیس سیمین این جایزه پرافتخار ملی را در جریان برگزاری دهمین همایش تعالی سازمانی ازمهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت کرد. دهمین همایش تعالی سازمانی با شعار «تعالی سازمانی آینده‌ای پایدار» در روز نخست برگزاری در مجموعه سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما پذیرای مدیران شرکت‌های برتر ایرانی بود.

بیشتر

بیشتر