صدور 8هزار میلیارد تومان حواله صرفه‌‌‌جویی گاز برای نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر

به‌‌‌گزارش «ایسنا»، مجید چگنی در مراسمی با بیان اینکه موضوع بهینه‌‌‌سازی مساله مهمی است، اظهار کرد: با توجه به میزان بالای مصرف انرژی و ناترازی‌ای که در حوزه انرژی برق و گاز وجود دارد، لزوم حرکت به سمت بهینه‌‌‌سازی و کاهش مصرف اجتناب‌‌‌ناپذیر است. وی افزود: اقدامات خوبی در این زمینه در وزارت نفت آغاز شده و با توجه به تکالیف قانونی برنامه‌های ششم و هفتم توسعه و همچنین قانون بودجه سنوات، بخش‌‌‌های مختلف به سمت بهینه‌‌‌سازی انرژی حرکت کرده‌‌‌اند. علاوه بر این، عرضه گواهی‌‌‌های صرفه‌‌‌جویی در بورس اقدام دیگری بود که حرکت در این مسیر را هموارتر کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، سرمایه‌گذارانی که بخواهند در این مسیر سرمایه‌گذاری کنند، با اطمینان خاطر می‌‌‌توانند وارد این عرصه شوند و بازگشت سرمایه آنها نیز تضمین‌شده است. چگنی با تاکید بر اینکه راندمان نیروگاه‌‌‌ها نسبت به استاندارد پایین‌‌‌تر است و اگر بخواهیم متوسط راندمان را افزایش دهیم، باید از واحدهای نیروگاهی استفاده بهینه شود، ضمن اینکه با راه‌‌‌اندازی بخش بخار نیروگاه‌‌‌های کوچک‌مقیاس می‌‌‌توانیم راندمان بیشتری را رقم بزنیم، اظهار کرد: این گواهی‌‌‌های صرفه‌‌‌جویی یک ریل‌‌‌گذاری در صنعت گاز ایجاد کرد و امیدواریم این انجمن بتواند با اقدامات خود موجب مصرف بهینه افزایش صدور گواهی صرفه‌‌‌جویی شود.

وی تصریح کرد: تضمین می‌‌‌کنیم در فصل سرد سال گاز را برای نیروگاه‌‌‌هایی که در این راستا قدم برمی‌‌‌دارند محدود نکنیم و با صدور گواهی صرفه‌‌‌جویی موجب بهبود وضعیت شویم. چنین تجربه‌‌‌ای را در نیروگاه‌‌‌های تجدیدپذیر داشتیم و تاکنون نیز ۸هزار میلیارد تومان گواهی صرفه‌‌‌جویی در این راستا صادر شده است و این راه نیز ادامه خواهد داشت. مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه گام بزرگ مجلس در این حوزه ایجاد صندوق بهینه‌‌‌سازی انرژی است که منابع آن دیده شده و کسانی که بخواهند سرمایه‌گذاری کنند تسهیلاتی به آنها داده خواهد شد، گفت: تکلیف ما این است که ۴میلیون و ۱۰۰‌هزار بخاری با راندمان بالا را با بخاری‌‌‌های کم‌‌‌بازده جایگزین کنیم که مکانیزم آن‌‌‌هم از طریق گواهی صرفه‌‌‌جویی است.