پلتس در گزارش خود از روند معاملات بازار آهن و فولاد در روز دوم اوت به استمرار روند کاهش نرخ در زغال‌‌‌سنگ آسیا اشاره کرد. این افت نرخ شامل زغال‌‌‌سنگ فوب استرالیا و سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین می‌شود؛ به‌نحوی که بهای هر تن زغال‌‌‌سنگ فوب استرالیا در این روز با کاهش ۵۰سنتی به ۱۸۸دلار رسید. در عین حال در این روز، زغال‌‌‌سنگ سی‌‌‌اف‌‌‌آر چین نیز کاهش نرخ ۲دلاری داشت و با نرخ ۲۹۷دلار به‌ازای هر تن معامله شد. با وجود کاهش بهای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو، همچنان متقاضیان این محصول در خریدهای خود جانب احتیاط را دارند.

یک‌تاجر چینی در خصوص استمرار روند کاهش نرخ زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو به پلتس گفت: اگرچه بهای فولاد در روزهای اخیر افزایش یافته؛ اما این رشد نرخ با افزایش بهای سنگ‌‌‌آهن سرشکن شده و دیگر جایی برای بهبود قیمتی در بازار زغال‌‌‌سنگ باقی نگذاشته است.

در این شرایط، متقاضیان زغال‌‌‌سنگ وارداتی به چین در خرید محموله‌‌‌های آمریکا و کانادا دست به عصا عمل می‌کنند؛ زیرا منتظر برداشته‌شدن ممنوعیت‌‌‌های غیر‌رسمی از سوی دولت چین برای خرید زغال‌سنگ استرالیا هستند.  تردید نسبت به بهبود روابط تجاری میان چین و استرالیا باعث شده است تا متقاضیان زغال‌‌‌سنگ عملکردی محتاطانه داشته باشند. هزینه حمل دریایی زغال‌‌‌سنگ از استرالیا به چین کمتر از هزینه حمل از کانادا و آمریکا بوده، بنابراین تجار چینی خرید از منابع استرالیایی را ترجیح می‌دهند. البته برخی تجار بر این باورند که با توجه به افول فولادسازی در چین بعید است که در کوتاه‌مدت رشد قیمتی در این بازار رقم بخورد.