به گزارش «دنیای اقتصاد» گذر دلار از مرز ۱۸ هزار تومان و تجربه دلار ۲۰ هزار تومانی ظرف چند روز چنان هیجانی را به بازار آهن وارد کرد که نرخ محصولات فولادی فراتر از حد پیش‌بینی‌های قبلی افزایش یافت و دیگر حتی خبر شنیدن قیمت ۱۰ هزار تومن برای تیرآهن چندان عجیب و غریب به‌نظر نمی‌آید. این افزایش نرخ محصولات فقط شامل حال معاملات بازار آزاد نبود. افزایش نسبی دلار نیمایی به بالا رفتن نسبی نرخ پایه عرضه محصولات منجر شد و هجوم تقاضا برای خرید کالا با نرخ دلار نیمایی و رقابت برای آن رشد نسبتا قابل توجه قیمت نهایی نسبت به قیمت پایه را درپی داشت.

میلگرد فولاد خراسان در روز ۲۴ خرداد در بورس کالا و درحالی که نرخ دلار آزاد ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود، با قیمت ۶ هزار ۳۰۰ تومان به‌ازای هر کیلوگرم عرضه شد و درنهایت با قیمت میانگین ۶ هزار و ۳۵۰تومان معامله شد. این رقابت رشد ۲/ ۱ درصدی نرخ نهایی این محصول را نسبت به بهای عرضه پایه درپی داشت.

فولاد خراسان در روز سوم تیر و درحالی که نرخ دلار آزاد به ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید نیز با قیمت پایه ۶ هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه شد که رقابت قابل توجه بر سر خرید این محصول، رشد ۸/ ۱۲درصدی بهای آن را درپی داشت و درنهایت این محصول با میانگین قیمتی ۷ هزار و ۱۳۰ تومان معامله شد.

افزایش نرخ ارز آزاد در بهای معاملات شمش فولاد در بورس کالا نیز به‌سرعت اثرگذار شد؛ نرخ میانگین معامله شمش فولاد خوزستان در بورس کالا در هفته پایانی معاملات خرداد ماه معادل ۵ هزار و ۷۵۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود که این نرخ در روز چهارم تیر ماه به ۶ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد رشد ایجادشده در نرخ شمش فراتر از افزایش قیمت میلگرد است؛ حتی با قیمت‌های سرسام‌آور فعلی میلگرد نیز تبدیل شمش ۶۹۰۰ تومانی به میلگرد فاقد توجیه اقتصادی است. اما استمرار ذهنیت تورمی باعث شده تا تقاضا برای خرید شمش با این نرخ وجود داشته باشد.

  تبدیل آهن به کالای سرمایه‌ای

نرخ ارز و انتظار تورمی باعث شده روند تقاضای مصرفی در شمش و محصولات فولادی به تقاضای سرمایه‌ای بدل شود. درحال حاضر انبار کالاها مملو از محصول است و تقاضایی از سوی بخش مصرف وجود ندارد؛ اما هجوم نقدینگی به بازار رشد هیجانی قیمت‌ها را رقم زده است. در این شرایط مسوولان دولتی از کنترل نرخ دلار در روزهای آینده خبر ‌می‌دهند. تحقق این موضوع تقاضای کاذب بخش فولاد را کنترل می‌کند و صاحبان محصول به‌سرعت به فروشنده تبدیل می‌شوند. همین موضوع نیز تا حدی بازار را کنترل خواهد کرد.

در روز چهارم تیر، بازار آزاد با افت تقاضا برای میلگرد و تیرآهن روبه‌رو شد، بخش تقاضا بهای فعلی را سقف قیمتی می‌داند. به این ترتیب نرخ میلگرد سایز ۱۶ در روز چهارم تیر مانند روز پیش ۸ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود. به‌نظر می‌رسد دیگر خریداران حاضر به پذیرش ریسک خرید میلگرد با قیمت بیش از ۸ هزار تومان نیستند و ورود نقدینگی به‌عنوان کالای سرمایه‌ای در این بازار فاقد توجیه شده است.

به استناد تجربه پیشین از این بازار باید اذعان کرد درحال حاضر محصولات فولاد در اوج قیمت به‌سر برده و بازار امکان افزایش بیش از این نرخ را نخواهد داشت، همچنین در صورت کنترل نرخ دلار، قیمت‌ها به‌سرعت ریزش خواهند کرد.

به گفته یکی از فعالان بازار فولاد، از روز شنبه تیم‌های نظارتی وزارت صمت وارد بحث کنترل بازارها می‌شوند که اجرایی شدن این موضوع می‌تواند عامل دیگری در کنترل قیمت برای هفته آینده باشد.

  رشد دلاری، افزایش هزینه حمل را پوشش داد

در روزهایی که بازار در تلاطم گرانی محصولات در اثر افزایش نرخ دلار به‌سر می‌برد دفتر حمل‌‍ونقل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از رشد ۳۵ درصدی نرخ کرایه حمل و نقل خبر داده است. این افزایش نرخ علاوه بر رشد ۱۵ درصدی کرایه‌های حمل صورت گرفته در ابتدای سال است.

از آنجاکه ظرف یک هفته اخیر بهای محصولات مختلف صنایع معدنی با رشد نرخ دلار افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود، این خبر نتوانست افزایش مجددی در قیمت‌ها پدید آورد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
29 نفر این پست را پسندیده اند