تداوم افت بهای پلیمرها در بازار داخلی

قیمت‌ پلیمرها در بازار آزاد در هفته جاری روند کاهشی داشت اگرچه می‌توان گفت برای کلیت بازار این روند نزولی مدت‌هاست که ادامه داشته ولی در دو روز اخیر به شتاب افت قیمت‌ها افزوده شده است. این در حالی بود که برخی از گریدهای جذاب همچون بسیاری از پلی‌پروپیلن‌ها جرقه‌های مهمی از رشد قیمت‌ها داشته‌اند اگرچه بالابودن رقابت خرید در بورس کالا و نوسان قیمت‌های پایه در هفته گذشته و مخصوصا جذابیت خرید در بازار آزاد از دلایل این رشد قیمتی به شمار می‌رود. البته این انتظار وجود دارد که در روزهای آینده با توجه به احتمال افزایش تزریق این کالاها به بازار داخلی بخشی از التهاب این بازار هم آرام بگیرد. البته PVC هم جرقه‌های مهمی از رشد قیمت‌ها را نشان می‌دهد. این در حالی است که هفته گذشته قیمت‌های پایه این گروه کالایی افزایشی نزدیک به ۶ درصدی در بورس کالا داشت و البته باز هم معاملات نسبتا مطلوبی را تجربه کرد. تجمیع این دو داده نشان می‌دهد که بستر رشد نرخ هرچند مقطعی برای این کالا وجود داشته است ولی در کنار آن می‌توان گفت تقاضا برای این مواد اولیه هم در روزهای سرد سال به نسبت بالاست.

وضعیت کلی در بازار آزاد شاید هنوز هم کاهشی باقی بماند. بازار از اواخر هفته گذشته حدس زد که قیمت‌های پایه احتمالا کاهشی خواهد شد که در ضعف تقاضا سریع‌تر از انتظار شاهد افت نرخ بودیم. البته این سیگنال هم به وضوح محقق شد و بازار از زمان اعلام قیمت‌های پایه کاهشی در بورس کالا، میل بیشتری به افت نرخ از خود نشان داد. این شرایط در کل نشان می‌دهد که تقاضا در بازار داخلی گسترده نیست و بازار نمی‌تواند با این حجم تقاضا آزادی عمل چندانی در نوسان قیمت‌ها داشته باشد. در هر حال بازار از امروز برای هفته‌ای کاهشی آماده خواهد شد ولی با توجه به کاهش قیمت‌ها، پتانسیل رشد تقاضا در بورس کالا وجود دارد. با توجه به کاهش حجم معاملات در هفته قبل در کنار افت نرخ برای هفته جاری، افزایش حجم داد و ستد پلیمرها چندان هم دور از ذهن نیست.

در شرایط فعلی شاید کاهش نرخ‌های پایه در بورس کالا یک خبر خوب برای بازار باشد آن هم در شرایطی که میل به افت قیمت‌ها در بازار آزاد مشاهده می‌شود. این سیگنال به معنی امکان جذب بیشتر تقاضا در بازار داخلی و حتی بورس کالاست و می‌تواند محرک جدیدی برای تقویت حجم تولید در صنایع تکمیلی باشد. رکود واقعیتی است که در اغلب گزارش‌ها به آن پرداختیم و در این شرایط شاید کاهش قیمت‌های پایه در بورس کالا نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت باشد.

  کاهش قیمت‌های پایه با اهرم دلار

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی، متاثر از دلار نیمایی و با ۲۵/ ۴ درصد کاهش، قیمت همه گروه‌های کالایی پتروشیمیایی را کاهشی کرد. به گزارش ویکی پلاست، بیشترین کاهش قیمت در محصولات پلیمری مربوط به پلی‌استایرن مقاوم ۷۲۴۰ با ۴/ ۵ درصد، پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن PE۸۰ و پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن PE۱۰۰ با ۶/ ۴ درصد و پلی‌اتیلن سنگین فیلم با ۲/ ۴ درصد کاهش بود.همچنین کمترین کاهش قیمت نیز به ترتیب مربوط به محصولات پلی‌اتیلن ترفتالات بطری BG۷۸۵ با ۶/ ۰ درصد، پلی‌اتیلن ترفتالات بطری BG۷۸۱ و BG۸۲۵ با ۷/ ۰ درصد و پلی‌اتیلن ترفتالات بطری BG۸۲۱ با ۸/ ۰درصد بود.همان‌گونه که عنوان شد؛ دلیل اصلی افت قیمت‌های پایه در بورس کالا را باید در افت قیمت ارز مورد محاسبه به شمار آورد. این سیگنال مهم خود مهم‌ترین‌ محرک افت قیمت‌ها بود اگرچه کاهش نرخ در بازار محصولات شیمیایی جدی‌تر از بازار پلیمرها بود. در کنار این سیگنال شاهد هستیم که بسیاری از ترکیبات شیمیایی یا همین میزان افت یا کاهش نرخ بیشتری را تجربه کرده‌اند که در نهایت شتاب افت قیمت این گروه کالایی بیش از کاهش نرخ پایه پلیمرها بود. شاید آروماتیک یا برش سنگین را بتوان رکورددار افت قیمت‌ها به شمار آورد که ۵/ ۱۱ تا  ۵/ ۱۲ درصد افت نرخ دارند.

کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی دلیل اصلی کاهش نرخ در بازار محصولات شیمیایی به شمار می‌رود زیرا از لحاظ فنی و تجاری، قرابت‌های بیشتری بین این گروه کالایی و نفت خام وجود دارد. این در حالی است که بسیاری از گریدهای پلیمری در بازارهای جهانی با رشد قیمت نیز همراه شده‌اند که به معنی مسیر متناقض نوسان قیمت نفت و بهای پلیمرهاست. این سیگنال به این معنی است که بازار پلیمرها از هم‌اکنون مستعد افت نرخ برای هفته‌های آینده است و شاید بتوان گفت این بازار هنوز پتانسیل افت قیمت‌های خود را بالفعل نکرده است. البته می‌توان گفت یک جریان کاهشی در جهان آغاز شده و تاکنون برای پلیمرها و محصولات پتروشیمی و پتروشیمیایی به کف قیمتی نرسیده است. همین مطلب را شاید بتوان به بازار داخلی هم تعمیم داد. به‌صورت دقیق‌تر قیمت ارز در بازار آزاد بیش از دو هفته است که ثباتی نسبی داشته ولی قیمت‌های داخلی کاهشی بوده‌اند. از سوی دیگر خبری از بهبود تقاضا جز برای برخی گریدهای خاص وجود ندارد که تجمیع این موارد در کنار افت قیمت‌های پایه هفته جاری به پتانسیل کاهش نرخ‌های بیشتری منجر خواهد شد. این وضعیت در نهایت روند نزولی نرخ در چند هفته اخیر را تقویت خواهد کرد یعنی احتمال ادامه این روند کاهشی وجود دارد. چیزی که برای روزهای آینده انتظار داریم، احتمال افزایش حجم عرضه‌ها در بورس کالاست به‌خصوص در وضعیتی که باید اورهال بسیاری از واحدهای تولیدی به پایان رسیده باشد و بازار با تزریق بیشتر کالا آرامش مضاعفی خواهد داشت.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس