به گزارش «نیپنا» سید‌رضا نوروز‌زاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اجلاس مدیران طرح‌های صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در گذشته مدیریت طرح با NPCبود اما پس از خصوصی‌سازی و شروع پروژه‌های جدید، اگر سیاست‌گذاری متمرکز صورت نگیرد، واحدهای پتروشیمی با مشکلات و زیان مواجه می‌شوند و به ناچار تلاش می‌کنند جزیره‌ای مستقل شوند که عملی نیست. وی با اشاره به تقسیم‌بندی کارها و ارائه خدمات و یوتیلیتی توسط شرکت‌هایی چون دماوند، مخازن سبز و مدیریت HSE منطقه، تصریح کرد: در صورتی که مشارکت و همکاری در راستای حل مشکلات صورت نگیرد کشور دچار ضرر جمعی می‌شود. ما می‌توانیم شرکت‌ها را رصد و مشکلات را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از۶۰ طرح پتروشیمی در حال اجرا است، تصریح کرد: عمده این طرح‌ها در دو منطقه عسلویه و ماهشهر اجرا و به‌طور کلی حدود نیمی از محصولات پتروشیمی در منطقه عسلویه تولید می‌شود. عسلویه جایگاه مهمی دارد و اگر مشکلات این منطقه به‌صورت جمعی حل نشود، هم سرمایه‌‌گذار و هم مردم زیان می‌بینند. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به حضور خود در سمینار دو روزه‌ای در پاریس با صاحبان لیسانس، گفت: صاحبان لیسانس مانند UOP علاقه جدی به عقد قرارداد و فروش لیسانس به ایران دارند.  وی یادآور شد: صاحبان لیسانس می‌دانند که ایران برای سرمایه‌گذاری در منطقه ثبات دارد؛ چنانچه خودشان اذعان دارند در ایران می‌توانندآزادانه فعالیت کنند.

نوروززاده از تصمیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای اخذ لیسانس به‌صورت متمرکز خبر داد و گفت: در این زمینه مذاکراتی داشته‌ایم؛ معتقدیم که مناسب نیست شرکت‌ها به‌صورت فردی با لایسنسورها مذاکره کنند، قرارداد ببندند و شرکت بعدی از کپی لیسانس یک واحد دیگر استفاده کند بلکه خرید لیسانس باید به‌صورت متمرکز صورت گیرد و کسانی که تمایل به استفاده از لیسانس را دارند با پرداخت حق لیسانس از آن بهره‌مند شوند. نوروززاده با بیان اینکه برخی می‌پرسند نقش برجام چه بوده است، گفت: در صنعت پتروشیمی نقش برجام به‌قدری زیاد است که همه فضای کار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در واقع بیشترین تاثیر برجام متوجه صنایعی چون پتروشیمی است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس