آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۸۱

 • شطرنج بودجه در هنگام تحریم

  دکتر بهروز‌هادی زنوز اقتصاددان
  دور جدید تحریم‌های آمریکا که شامل اعمال محدودیت برای صادرات نفتی ایران و انجام مبادلات مالی بین‌المللی است، از ۱۴ آبان به اجرا گذاشته شد. دولت در این وضعیت ناگزیر است لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ را در آذرماه سال‌جاری به مجلس تقدیم کند.
 • خروج صرافی‌ها از موقعیت خرید؟

  دنیای اقتصاد: در دومین روز کاری هفته، دلار ۱۵۰ تومان دیگر افت کرد تا به محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی برسد. روز دوشنبه، براساس گفته‌های حاضران در بازار برخی از صرافی‌ها خرید ارز نداشتند و بیشتر ترجیح می‌دادند موقعیت فروش بگیرند. شماری از فعالان باور داشتند، صرافی‌ها ممکن است به‌دلیل دسترسی به اخباری که بازیگران عادی از آن اطلاعی ندارند، از موقعیت خرید خارج شده باشند. در مقابل گروه دیگری معتقدند صرافی‌ها در شرایطی که احتمال جهش آنی وجود ندارد و روند بازار نیز نزولی بوده است، در خرید ارز احتیاط می‌کنند.
 • خودزنی در جنگ اقتصادی

  محسن ثنایی
  فرض کنید ایران با عراق در حال جنگ است و رزمندگان کشورمان با بذل جان خویش مشغول نبرد با دشمنان در جبهه‌ها هستند. در این میان مشخص می‌شود که یکی از فرماندهان سپاه خودی با مراجعه به سفارت عراق در یکی از کشورهای همسایه از آن کشور تقاضای تابعیت برای خود و خانواده‌اش کرده است. به نظر شما با آن فرمانده چه باید کرد؟
 • فروش ارزان تجهیزات استخراج ارز رمزنگار

  سقوط قیمت بیت‌کوین باعث شده تا بسیاری از استخراج‌کنندگان ارزهای رمزنگار در چین «ریگ‌های استخراج» خود را با قیمت بسیار نازلی بفروشند. به گزارش «ایبِنا» سقوط سریع قیمت بیت‌کوین که از آغاز ماه جاری میلادی کلید خورده، ظاهرا ضربه سنگینی به استخراج‌کنندگان ارزهای رمزنگار در چین زده است و براساس گزارشات بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط در حوزه استخراج ارز رمزنگار مجبور به فروش تجهیزات قدیمی استخراج ارز رمزنگار با قیمت بسیار پایینی شده‌اند.
 • روند نزولی ذخایر ارزی چین

  بانک مرکزی چین اعلام کرد حجم صندوق‌های یوآن و ذخایر ارزی این کشور در ماه گذشته میلادی به روند نزولی خود ادامه داد. به گزارش «ایبنا» آمار بانک مرکزی چین نشان می‌دهد که صندوق‌های یوآن چین برای ارز در ماه گذشته میلادی یعنی اکتبر به روند نزولی خود ادامه دادند. در همین حال حجم این صندوق‌ها در پایان اکتبر به ۱/ ۳ تریلیون یوآن معادل تقریبا ۱/ ۳ تریلیون دلار آمریکا رسید. از آنجا که یوآن به سادگی قابلیت تبدیل تحت حساب سرمایه را ندارد، بانک مرکزی این کشور باید ارز را به‌واسطه مازاد تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی در چین خریداری کند و صندوق‌های یوآن را به بازار پول بیفزایند. این صندوق‌ها شاخص مهمی در گردش سرمایه خارجی برون مرزی و نقدینگی داخلی یوآن محسوب می‌شوند. همچنین بانک مرکزی چین اعلام کرد ذخایر ارز خارجی این کشور در ماه گذشته میلادی ۰۵۳/ ۳ تریلیون دلار بود که در مقایسه با ماه قبل از آن ۹/ ۳۳ میلیارد دلار کاهش نشان می‌دهد. بر پایه این گزارش، اداره دولتی ارز چین اعلام کرد باوجود شرایط بین‌المللی پیچیده و افزایش بلاتکلیفی در بازار جهانی، اقتصاد چین ثبات خود را حفظ کرده و در یک بازه معقول تاکنون در سال‌جاری میلادی عمل کرده است.
 • آشنایی با وا‌م‌های با کارمزد اندک

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : دو بانک در بین بانک‌های کشور تنها به عقد قرض‌الحسنه اختصاص دارند ومنابع و مصارفشان دراین حوزه خلاصه می‌شود، اما در همین حوزه هم طرح‌های متنوعی را ارائه می‌دهند. بانک قرض‌الحسنه رسالت با وجود اینکه یک طرح قرض‌الحسنه‌ای دارد، اما در این طرح هم ضامن را با شیوه اعتبارسنجی حذف کرده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در طرح این بانک وام قرض‌الحسنه تا ۳۰ میلیون تومان و مدت بازپرداخت ۶۰ ماه پرداخت می‌شود. کارمزد این وام سالانه ۲ درصد است و اعتبارسنجی متقاضیان از طریق سامانه مرآت و خوداظهاری افراد انجام می‌شود. شرط دیگر دریافت این وام از دو طریق انجام می‌شود. در مورد اول امتیاز گردش حساب مورد محاسبه قرار می‌گیرد و در مورد دوم سازمان‌ها وادارات با سپرده‌گذاری مبلغی امکان استفاده از اعتبار برای دریافت تسهیلات از بانک رسالت را به کارکنان خود می‌دهند. در کنار بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شش طرح قرض‌الحسنه‌ای دارد که در این مطلب به آنها اشاره می‌شود.
 • بازگشت فرضیه حباب «بیت‌کوین»

  دنیای اقتصاد: اولین جبهه‌گیری‌های جدی علیه بیت‌کوین با فرضیه حباب قیمتی زمانی وقوع پیدا کرد که ارزش هر بیت‌کوین به بالاتر از سطح ۵هزار دلاری صعود کرد. حالا که ارزش بیت‌کوین از این سطح سقوط کرد نیز فرضیه حباب تجلی دوباره یافت.
 • راه‌حل مساله ارزش‌آفرینی در بانک‌ها

  دکتر محمد تقی صمدی معاون مدیر عامل بانک ملت
  گرچه گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی (World Bank) از بهبود شرایط اقتصادی در کشورهای مختلف حکایت می‌کند، اما عوامل متعددی وجود دارند که به ناپایداری محیط کسب وکار دامن می‌زنند. نوسانات مالی ناشی از تلاطمات بازارهای جهانی، رخدادهای پیش‌بینی نشده اقتصادی و سیاسی، وضع قوانین جدید توسط نهاد‌های ناظر، رشد اطلاعات و ارتباطات و تغییر انتظارات ذی‌نفعان از جمله این عوامل هستند که بازدهی و عملکرد بنگاه‌ها و شرکت‌ها را با مخاطراتی روبه‌رو ساخته‌اند. برای رویارویی با چنین شرایطی شرکت‌ها و موسسات دست به یک بازآفرینی در وظایف بخش مالی زده‌اند. از این رو بازنگری در وظایف بخش مالی به یکی از مباحث کلیدی در مجامع حرفه‌ای حوزه مالی و استراتژی تبدیل شده است.
 • نروژ یارانه استخراج بیت‌کوین را لغو کرد

  دنیای اقتصاد: نروژ در زمینه تولید برق، یکی از پاک‌ترین کشورهای جهان است. ۹۹ درصد برق مصرفی نروژ توسط نیروگاه‌های آبی تولید می‌شود و همچنان به گسترش روش‌های نوینی مانند توربین‌های بادی، انرژی خورشیدی و زیست ‌انرژی است. از ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی، ۱۵ میلیون مگاوات انرژی را صادر کرده و ۶ میلیون مگاوات انرژی را وارد کرده است. قانون جدید دولت نروژ از ابتدای ماه دسامبر سال جاری میلادی به اجرا در خواهد آمد. با توجه به افت قیمت رمز ارزها و کاهش بازدهی استخراج آنها، افزایش هزینه برق که بیشترین سهم از هزینه‌های استخراج را شامل می‌شود، در آینده صرفه ماینینگ را برای نروژی‌ها به شدت کاهش خواهد داد.

بیشتر