آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • مدل سیاست‌زدایی از اقتصاد

  دنیای اقتصاد: طی دهه ۱۹۹۰ و با اصرار بانک مرکزی ترکیه به تثبیت نرخ ارز، تفاوت نرخ بهره داخل و خارج ترکیه، تامین مالی خارجی را به فرصتی جذاب در اقتصاد این کشور تبدیل کرده بود. اما با ظهور نشانه‌های بحران در سال ۲۰۰۰ و تغییر جهت سرمایه، در شش ماه ابتدایی سال ۲۰۰۱ نرخ ارز در این کشور به بیش از دو برابر رسید. در نتیجه شوک ناشی از کاهش ارزش پول ملی در یک روند دومینووار خیلی زود تمامی بخش‌های اقتصادی ترکیه را درنوردید و منجر به بروز بحران سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در این کشور شد. در اوج این شرایط بحرانی «کمال درویش» سکان هدایت کشتی توفان‌زده اقتصاد ترکیه را در دست گرفت. درویش در گام نخست بر سیاست‌زدایی از اقتصاد تاکید کرد و در گام دوم برای در دست گرفتن زمام امور اقتصادی ترکیه دو شرط تعیین کرد؛ «استقلال در تصمیم‌گیری و انتخاب تیم اقتصادی» و «همگرایی ائتلاف سیاسی حاکم بر ترکیه». با تحقق این دو شرط و حذف اصطکاک سیاسی از مسیر بهبود، سریالی از اصلاحات اقتصادی آغاز شد. «حفظ ارزش پول ملی با دخالت حداقلی بانک مرکزی»، «سیاست‌های مالی انبساطی»، «اصلاح نظام بانکی» و «بهبود چارچوب‌های نظارتی» از جمله اقداماتی بود که خیلی زود ترکیه را از «اقتصادی رانت‌جو» و در معرض سقوط به مثالی از تجربه شکوفایی اقتصادی تبدیل کرد.
 • نزول دلار به زیر مرز روانی

  دنیای اقتصاد: با ثبت سومین افت پیاپی در هفته جاری، دلار به زیر مرز ۱۲ هزار تومانی رفت. در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز ۳۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، روز سه‌شنبه فروشندگان همچنان دست بالا را در بازار داشتند و حتی در مقطعی برخی از دلالان حاضر شدند ارز خود را زیر مرز ۱۲ هزار تومانی به فروش برسانند. به گفته شماری از فعالان، رفتار بازارساز نیز در روز سه‌شنبه برای برخی معامله‌گران تداعی‌کننده آن بود که تمایلی ندارد قیمت با هیجان در مسیر نزولی قرار بگیرد، بلکه به‌دنبال افت آرام و با پشتوانه است. این دسته از معامله‌گران به افت آرام قیمت دلار بر تابلوی یکی از صرافی‌های بزرگ دولتی اتکا می‌کردند و عنوان کردند در مقطعی از روز قیمت این صرافی با نرخ بازار یکسان شده بود. حال آنکه در روزهای پیشین، قیمت این صرافی معمولا از نرخ بازار کمتر بود.
 • پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومانی صنعت بیمه به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به مردم زلزله‌زده استان کرمانشاه از سوی شرکت‌های بیمه پرداخت شده است. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، مهدی گشادرو مدیرکل نظارت بر بیمه‌های غیرزندگی در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، ضمن اعلام این خبر افزود: صنعت بیمه کشور خود را متعهد می‌داند که با سرعت و دقت کافی، تعهدات خود را نسبت به بیمه‌گذاران به انجام برساند. در این بازدید که استاندار و معاون عمرانی استان کرمانشاه، مدیران شرکت‌های بیمه از جمله ایران، البرز، آرمان، کوثر، ما و هیات اعزامی بیمه مرکزی حضور داشتند، گزارش کاملی از روند پرداخت خسارت‌ها ارائه و تاکید شد: مردم منطقه می‌توانند درخواست‌ها و اعتراضات مربوط به کوتاهی در پرداخت خسارات از سوی شرکت‌های بیمه را درسامانه رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی ثبت یا از طریق نماینده کرمانشاه در مجلس به بیمه مرکزی ارسال کنند.
 • راه‌اندازی سامانه فروش آنلاین بیمه مستمری دی

  گروه بنگاه‌ها: امکان خرید آنلاین بیمه عمر مستمری حادثی بیمه دی از طریق سامانه فروش آنلاین این شرکت در اختیار هموطنان قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، شرکت بیمه دی در راستای اجرای سیاست‌های خود به‌منظور پیاده‌سازی ساختارهای نوین ارائه خدمات بیمه‌ای، سامانه فروش آنلاین بیمه‌های عمر مستمری حادثی خود را راه‌اندازی کرده است. بیمه‌های عمر مستمری حادثی، خدمتی جدید و انحصاری از بیمه دی است که با رویکردی فراگیر و به‌منظور تامین پوشش بیمه‌ای درصورت بروز حادثه برای تمامی اقشار جامعه طراحی و امکان خرید راحت آن به‌صورت آنلاین و حضوری فراهم شده است.
 • خدمات بیمه سامان برای گردشگران ایران

  گروه بنگاه‌ها: رئیس شعبه گردشگری بیمه سامان با اشاره به خدمت‌رسانی بی‌وقفه به دارندگان بیمه‌نامه مسافرتی خارج از کشور گفت: بیمه مسافرتی سامان از ۱۰ سال پیش تاکنون با خدماتی چون فروش آنلاین و پرداخت خسارت در مقصد، در ارائه خدمات بیمه مسافرتی پیشقدم بوده و هست. به گزارش روابط عمومی بیمه سامان، فاطمه یگانه‌پور افزود: شرکت بیمه سامان با هدف تقویت اعتماد و آگاهی عمومی و در راستای مشتری‌مداری در ارائه خدمات بیمه‌ای، بیمه مسافرتی را منطبق با نیاز گردشگران طراحی کرده و در همین راستا با بیش از ۵۵ هزار مرکز کمک‌رسان درمانی در تمام نقاط جهان همکاری می‌کند. رئیس شعبه گردشگری بیمه سامان وظیفه اصلی این شرکت را تامین اطمینان برای جامعه عنوان و خاطرنشان کرد: رسالت بزرگ بیمه سامان از ابتدای فروش این بیمه‌نامه تا کنون، تلاش برای ایجاد و بالا بردن فرهنگ استفاده از بیمه مسافرتی به مسافران عازم به خارج از کشور حتی برای مقاصدی که تهیه این بیمه‌نامه برای آنها اجباری نیست بوده تا همه مسافران با آگاهی از نوع خدمات آنلاین این بیمه‌نامه نسبت به تهیه آن اقدام کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.
 • عدم تغییر در صورت‌های مالی بیمه نوین

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور مالی بیمه نوین گفت: با ادامه وضعیت فعلی و ثبات نسبی حاکم بر بازار ارز، تغییر خاصی را در صورت‌های مالی شرکت‌ها از جمله بیمه نوین نمی‌توان پیش‌بینی کرد. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، شقایق دیلمی‌پور؛ مدیر امور مالی این شرکت بخشی از سود شناسایی شده در صورت‌های مالی ۶ ماهه این شرکت را حاصل تسعیر ارز دانست و گفت: از سود ۶ ماهه نخست سال‌جاری حدود ۱۲۰ میلیارد ریال حاصل تسعیر ارز و مطابق نرخ مندرج در سامانه نیما است. وی در ادامه افزود: نوسان نرخ ارز طی ۶ ماه نخست سال‌جاری تغییرات زیادی را در بازار و همچنین صورت‌های مالی ۶ ماهه شرکت‌ها رقم زد ولی با توجه به ثبات نسبی نرخ‌ها در ماه‌های اخیر، درصورتی‌که این روند تا پایان سال ادامه پیدا کند، تغییر خاصی را در صورت‌های مالی شرکت‌ها از جمله بیمه نوین نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
 • ارائه خدمات بانکی شرکت‌ها با همراه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: با همراه بانک سینا امکان ارائه خدمات بانکی مورد نیاز شرکت‌ها فراهم شده است. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، با ارتقای نسخه همراه بانک سینا و افزوده شدن خدمت کارپوشه به این سامانه، مشتریان حقوقی و صاحبان شرکت‌ها و دارندگان حساب‌های مشترک می‌توانند از خدمات بانکی قابل ارائه استفاده کنند. بر اساس این گزارش، به کمک سرویس کارپوشه در همراه بانک سینا که پیش‌تر در اینترنت بانک هم راه‌اندازی شده، امکان انتقال وجه داخلی (عادی، دسته‌ای، مستمر) و بین بانکی (پایا و ساتنا) برای دارندگان حساب مشترک در بانک سینا و مشتریان حقوقی این بانک فراهم شده است.
 • امضای تفاهم‌نامه بیمه خاورمیانه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  گروه بنگاه‌ها: بیمه خاورمیانه با امضای تفاهم‌نامه‌ای با ستاد رفاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از طرح مخصوص بیمه عمر و مستمری ویژه اعضای هیات علمی، استادان و کارکنان دانشگاه‌های سراسر کشور رونمایی کرد.
 • واکنش تعدادی از سپرده‌گذاران کاسپین به مصاحبه سیف

  ما سپرده‌گذاران موسسه مالی و اعتباری مجاز کاسپین درجوابیه مصاحبه آقای سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی مورخ ۲۶/ ۸/ ۹۷ منتشرشده در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» که سپرده‌گذاران را سوءتفاهم‌شده در مورد مجوز و نصب تابلوی کاسپین ملقب کردند، جوابیه خود را به ایشان برای چاپ در آن روزنامه تقدیم می‌داریم.
 • خروج تریلیون‌دلاری با برگزیت

  دنیای اقتصاد: سرمایه‌گذاران بالغ‌بر یک هزار میلیارد دلار از دارایی‌های خود از صندوق‌های سهامی متمرکز در انگلستان را از زمان رفراندوم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی خارج کرده‌اند. جریان وسیع خروج سرمایه از لندن ریشه در بروز نگرانی‌های مربوط به تاثیر مخرب برگزیت بر بخش خصوصی اقتصاد بریتانیا و وضعیت آتی شرکت‌های بزرگ این کشور دارد. با گذشت بیش از ۲ سال از این رفراندوم یک هزار میلیارد دلار سرمایه از این کشور خارج شده و ممکن است تا حصول وضعیت پایدار در توافق اتحادیه با انگلستان تداوم یابد. مذاکرات در ماه‌های اخیر با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده و دیدگاه‌های مختلفی در خصوص عواقب مخرب آن برای آینده اقتصاد اتحادیه اروپا، انگلستان و حتی روابط اقتصادی آمریکا و بریتانیا مطرح شده‌اند.
 • اکنون امکان استفاده از ارز دیجیتال در صنعت بیمه وجود ندارد

  رئیس پژوهشکده بیمه گفت: یک مطالعه پژوهشی نشان می‌دهد که در شرایط کنونی امکان استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت‌های اتکایی شرکت‌های بیمه ایرانی وجود ندارد.
 • تعیین‌تکلیف بیش از ١٥٠ هزار میلیارد ریال مطالبات بانک صادرات تا پایان سال

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران از نهایی شدن تهاتر ٨٥ هزار میلیارد ریال مطالبات بانک از دولت تا پایان سال‌جاری خبر داد و گفت: علاوه براین، با اقدامات صورت گرفته ٧٠ هزار میلیارد ریال مطالبات بانک بابت حمایت از موسسه ثامن نیز با جدیت در دستور کار است که به این ترتیب، بیش از ١٥٠ هزار میلیارد ریال از مطالبات این بانک از دولت تا پایان سال تعیین‌تکلیف می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، ارسلان فتحی‌پور افزود: کل مطالبات بانک صادرات ایران از دولت ٣٢٠ هزار میلیارد ریال است که ١٥٠ هزار میلیارد ریال آن حسابرسی شده و مورد تایید دولت و بانک مرکزی قرار گرفته و بقیه مطالبات نیز در حال حسابرسی است که امید می‌رود به‌زودی مورد تایید قرار گیرد.
 • فروش ۱۹۹ ملک مازاد بانک تجارت در ۶ ماه

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت فروش املاک مازاد و تملیکی را به‌عنوان یکی از برنامه‌های اصلی پیگیری کرده و در این راستا در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۱۹۹ ملک مازاد خود را به فروش رسانده است.
 • معرفی برندگان جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین

  گروه بنگاه‌ها: با برگزاری مراسم قرعه‌کشی، برندگان دهمین دوره جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین (تابستان ۹۷) مشخص شدند. به گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصادنوین، در قرعه‌کشی برندگان دهمین دوره جشنواره کارت هدیه که به‌صورت فصلی برگزار می‌شود، تمامی کارت‌های هدیه با حداقل مانده ۲۵۰ هزار ریال که از ابتدای اسفندماه ۹۴ تا پایان شهریور ۹۷ در این بانک صادر شده‌اند، به‌طور خودکار در قرعه‌کشی شرکت داده شدند. بنابراین گزارش واریز این مرحله از جشنواره کارت هدیه بانک اقتصادنوین شامل یک عدد کمک هزینه خرید خودرو به ارزش ۵۰۰ میلیون ریال و ۵۰ عدد کارت هدیه ۵۰ میلیون ریالی است که به قید قرعه به دارندگان کارت‌های هدیه برنده اعطا می‌شود.براساس این گزارش، دارندگان کارت‌های هدیه بانک اقتصادنوین می‌توانند برای اطلاع از شرایط قرعه‌کشی و مشاهده برندگان این دوره و دوره‌های قبل به آدرس اینترنتی https:/ / micard.enbank.ir یا بخش جشنواره کارت هدیه در تارگاه اصلی این بانک مراجعه و با ثبت شماره ۱۶ رقمی کارت هدیه در قسمت محاسبه امتیاز این سایت، در صورت برنده بودن، نوع جایزه و در غیر این‌صورت، امتیاز فعلی کارت هدیه مورد نظر را مشاهده کنند.
 • کاهش نرخ رشد جهانی دستمزد

  طبق گزارش دو سالانه سازمان بین‌المللی کار (ILO)، رشد جهانی دستمزد از ۴/ ۲ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۸/ ۱ درصد در سال ۲۰۱۷ کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین نرخ از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر