آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۰۳

 • صف‌های ارزی از بازار رخت بست

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه، خیابان فردوسی خلوت بود و خبری از صف‌های ارزی نبود. معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شد و دلالان نیز در بازار حضور نداشتند. بیشتر نیروهای انتظامی در جای جای خیابان فردوسی مشاهده می‌شدند که بعضا از برخی مردم می‌خواستند، درب صرافی‌هایی که در گذشته ارز عرضه می‌کردند، نایستند و متفرق شوند.
 • شلیک اردوغان به بانک لیر

  دنیای اقتصاد: پرونده سقوط لیر با ثبت یک کف تاریخی جدید ادامه یافت. نرخ برابری دلار آمریکا به ارز ترک‌ها برای نخستین‌بار به ۱۵/ ۴ اصابت کرد. ریزش اخیر لیر به ۳ فاکتور اساسی مربوط می‌شود؛ نخستین مولفه، به وجه اشتراک سناریو نزول ارز ترکیه و روبل روسیه باز می‌گردد. همزمان با ثبت رکورد تاریخی لیر، روبل نیز بدترین وضعیت هفتگی خود را از سال ۲۰۰۹ میلادی سپری می‌کند؛ بنابراین تقویت تنش‌های مربوط به منافع ژئوپلیتیک این دو کشور در پرونده ارزی دخیل به‌نظر می‌رسد. کارشناسان، تشدید احتمال وقوع درگیری نظامی در سوریه را وجه اشتراک بحران ارزی ترکیه و روسیه اعلام کرده‌اند.
 • رمزگشایی از ارز تک‌نرخی

  دنیای اقتصاد: ولی‌الله سیف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درخصوص پیامدهای تصمیم جدید مبنی‌بر تک‌نرخی شدن بازار ارز و پیامدهای این تحول در آینده بازار تصریح کرد: این تصمیم بهترین تصمیمی بود که در شرایط فعلی می‌توان اتخاذ کرد؛ راهکاری که ما را در برابر التهاب‌ها و فضاسازی‌ها مصون می‌کند. رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد: در نهایت هم با این مدل، قدم آخر در روند ایجاد بازار تک‌نرخی ارز برداشته شد هدفی که از مدت‌ها پیش دنبال می‌شد و در میان مطالبات مردم نیز قرار داشت. به این ترتیب از این پس نه قیمت مبادله‌ای وجود خواهد داشت نه آزاد و رقم ۴۲۰۰ تومان اعلام شده مبنایی برای بازار خواهد بود.
 • جهش بازارها با احتمال آتش جنگ

  دنیای اقتصاد: همزمان با کاهش ریسک بحران تجاری در روابط چین و آمریکا، احتمال وقوع جنگ بین ابرقدرت‌های جهان در خاک سوریه، بازارهای جهانی را متلاطم کرد. آمریکا و متحدانش مدعی حمله شیمیایی دولت سوریه علیه مخالفانش شده و خواهان حمله هوایی به خاک سوریه شده‌اند. این ادعای آمریکا با حمایت کشورهای اروپایی مواجه شده است. تشدید ریسک‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه، منجر به صعود قیمت نفت و طلا شد.
 • اختلاف با هند درباره میدان گازی «فرزاد بی» برطرف شد

  شانا: وزیر نفت، واردات نفت هند از ایران و توسعه میدان گازی فرزاد بی را ۲ محور مورد مذاکره با همتای هندی خود عنوان کرد و گفت: اختلاف‌ها بین ایران و هند بر سر پروژه توسعه میدان گازی «فرزاد بی» برطرف شده است.
 • معافیت زائران از عوارض خروج از کشور

  زائران اربعین که از سوم مهر ۹۷ تا ۲۲ آبان ۹۷ از مرز‌های زمینی به مقصد عراق از ایران خارج می‌شوند، از عوارض خروج معاف هستند. به گزارش سازمان امور مالیاتی کشور، سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس این سازمان، در بخشنامه‌ای، نحوه پرداخت عوارض مسافران حج تمتع و عتبات را اعلام کرد. سازمان امور مالیاتی کشور بنا به بودجه امسال، عوارض خروج از کشور موضوع ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای هر مسافر از تمامی مرز‌های کشور برای بار اول ۲ میلیون و ۲۰۰‌هزار‌ریال را ابلاغ کرد. سیدکامل تقوی‌نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای موضوع عوارض خروج از کشور را بر اساس قانون بودجه ۹۷ کل کشور ابلاغ کرد.

بیشتر