آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • سه مُسکن بازار طلا

  دنیای اقتصاد: هفته بحرانی که برای اونس طلا پیش‌بینی می‌شد، به‌دلیل بحران‌های سیاسی، موقتا به نفع فلز زرد آغاز شد. اوج‌گیری دوباره بحران کره‌شمالی، بروز تنش استانبول-واشنگتن و بازگشت چین به بازار جهانی، نقش مسکن را برای طلا بازی کردند. الگوی «نیکسون»ی ترامپ و ایفای نقش «مرد دیوانه» از سوی او و رهبر کره‌شمالی، دو کشور را به لبه پرتگاه جنگ کشانده است. این تنش‌ها دلار را تضعیف کردند؛ اما کارشناسان پایان اثر مسکن‌ها را در روز‌های پیش‌رو با افت شدید اونس و تقویت مجدد دلار همراه می‌دانند.
 • فرصت پرش از تله ارزی

  دنیای اقتصاد: جابه‌جایی سطح قیمتی دلار در دو روز گذشته، فرصت مناسبی برای دور شدن از تله‌های خودساخته‌ای است که سال‌ها بر ذهن سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و حتی فعالان رسانه‌ای و اقتصادی نقش بسته است. این تله‌ها که پشتوانه استدلالی آن، در پژوهش‌های علمی و تجربیات عبور از حبس ارزی در سایر کشورها به چالش کشیده شده است، موجب از دست دادن فرصت اصلاحات سیاستی و قیمتی در بزنگاه‌ها شده است. ترس از تابوهای قیمتی گرچه برای مدتی و با هزینه بالا تقویت مصنوعی ریال را به دنبال داشته است اما خیلی زود تمایل نرخ ارز به واقعی‌شدن را به شکل پرهزینه‌تر پیش روی تصمیم‌سازان قرار داده است. برای مثال لمس محدوده چهار هزار تومان توسط متغیر ارزی در زمستان سال گذشته فرصت مناسبی برای به رسمیت شناختن نرخ ارز و تعیین مسیر در کانال جدید بود. اما تابوهای خودساخته و فوبیای دلار چهار ‌هزار ‌تومانی موجب تحمیل هزینه‌های‌ سنگین برای بازگرداندن دلار به کانال سه هزار تومان شد. هزینه‌های سنگینی که فقط سه فصل مساله را به تاخیر انداخت. با وجود تبعات نامطلوب نوسان وضعیت کنونی می‌تواند فرصتی برای پرش از تله ارزی باشد. عبور از این تله با توجه به تجربیات پیشین داخلی و خارجی می‌تواند به مبدایی برای مدیریت و ثبات‌بخشی به بازار ارز تبدیل شود.
 • روایت نوسان دلار در کانال جدید

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، روند افزایشی دلار حفظ شد تا قیمت این ارز نه تنها وارد کانال ۴ هزار تومانی شود، بلکه تا ساعت ۳ بعدازظهر به فاصله چند قدمی میانه این کانال برسد. روز دوشنبه، سکه نیز مانند شاخص ارزی روند نوسانی داشت و وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد.
 • پیشتازی بانک ملت در درآمدزایی بین بانک‌های بزرگ

  گروه بنگاه‌ها: بررسی بودجه پیش‌بینی شده سال ۹۶ بانک‌ها نشان می‌دهد بانک ملت با پیش‌بینی درآمد ۸۱۴۰۲ میلیارد ریالی بیشترین درآمد را در بین بانک‌های کشور خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری بانکداری ایرانی، این بررسی نشان می‌دهد در بین ۲۵ بانک و موسسه اعتباری، ۱۴ بانک و موسسه پیش‌بینی بودجه سال ۹۶ خود را منتشر کرده‌اند که در بین آنها بانک ملت صدرنشین درآمدزایی بوده است.
 • همکاری بانک تجارت و وزارت کار برای تامین‌مالی «SME»ها

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نشستی با حضور نمایندگان بانک سپرده‌ای آلمان به بررسی راهکارهای تامین‌مالی هدفمند و موثر بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط (SME) پرداختند.
 • رشد ۲۳ درصدی کاربران موبایل بانک اقتصادنوین

  گروه بنگاه‌ها: استمرار افزایش تعداد کاربران خدمت موبایل‌بانک اقتصادنوین، نشان‌دهنده رضایتمندی مشتریان از این خدمت است. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، تعداد کاربران خدمت موبایل بانک اقتصادنوین در پایان شهریور سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد رشد نشان می‌دهد. کاربران این خدمت بانک اقتصادنوین می‌توانند در تمام ساعات شبانه‌روز بدون مراجعه به شعب از خدمات متنوعی در قالب خدمات مبتنی‌بر کارت و مبتنی‌بر سپرده بهره ببرند که استفاده از این خدمات علاوه‌بر تسهیل دسترسی مشتریان به خدمات بانک و افزایش امنیت خاطر کاربران، صرفه‌جویی‌های ملی نیز به همراه خواهد داشت.
 • تجزیه خوراکی‌ها با خط‌کش تورم

  دنیای اقتصاد: مطابق داده‌های مرکز آمار، از بین ۲۴ ماده خوراکی پرمصرف، قیمت ۸ کالا در شهریورماه کاهش یافت. ۷ کالای دیگر نیز تورم ماهانه زیر ۵/ ۰ درصد داشته‌اند. مرکز آمار گزارش متوسط قیمت مناطق شهری کل کشور برای اقلام خوراکی منتخب در شهریورماه را منتشر کرد. در این گزارش قیمت متوسط ۲۴ ماده خوراکی پرمصرف رصد شده است. بین مواد خوراکی منتخب، بیشترین افزایش قیمت ماهانه مربوط به کره پاستوریزه است. این ماده تورم ماهانه ۲۱/ ۳ درصد را در شهریور پشت‌سر گذاشت و قیمت متوسط ۱۰۰ گرم کره در کشور به ۳۰۲۰ تومان رسید. رتبه‌های بعدی افزایش قیمت در شهریورماه متعلق به گوشت قرمز است.
 • سایتی برای نمایش اموال موسسات غیرمجاز

  خبرگزاری تسنیم: مسعود پزشکیان از طراحی سایتی برای نمایش اموال موسسات اعتباری خبر داد. سایتی که به‌منظور ارتقای شفافیت در زمینه ساماندهی غیرمجازها طراحی خواهد شد. نایب‌رئیس مجلس همچنین از پیشنهاد جدید موسسات اعتباری برای نحوه پرداخت پول به سپرده‌گذاران پرده برداشت.
 • ارائه راهکارهایی برای منطقی کردن نرخ سود اسناد خزانه اسلامی

  دکتر علی صالح‌آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران
  اسناد خزانه اسلامی (اخزا) اسناد با نامی است که دولت به‌منظور تسویه بدهی‌های مسجل خود با حفظ قدرت خرید، بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند. دریافت کنندگان اسناد خزانه می‌توانند این اوراق را در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران به‌فروش برسانند.
 • بانک گردشگری ۲۰ مهر به مجمع می‌رود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک‌گردشگری گفت: مجمع عمومی بانک گردشگری در روز پنج شنبه ۲۰ مهر ماه برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، وی در جریان برگزاری چهارمین نشست مدیران ستاد و روسای شعب تهران با اشاره به آماده شدن صورت‌های مالی بانک و تایید آنها از طرف بانک مرکزی ادامه داد: با رعایت کامل انضباط مالی و دستورالعمل‌ها و تعیین تکلیف وصول مطالبات به‌ویژه در ماه‌های منتهی به پایان سال مالی می‌توان مجامع قانونی را به بهترین شکل برگزار کرد.رویکرد جوانگرایی در انتصابات، توجه به ارائه خدمات و افزایش درآمد کارمزدی و ضرورت همفکری دو سویه و خرد جمعی در ایجاد تحولات مثبت از دیگر حوزه‌های مورد تاکید مدیرعامل بانک گردشگری در این نشست بود.
 • حمایت لاگارد از بیت کوین

  رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: «کشورها باید به انجام تراکنش بر پایه حمایت دیجیتالی توجه کنند.»

بیشتر