آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۶۵

 • پیام سیف از آنکارا به استانبول

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی از آنکارا برای بازار ارز پیام فرستاد. ولی‌الله سیف به فعالان بازار این پیغام را مخابره کرد که بانک مرکزی قویا به دنبال کنترل نوسانات هیجانی بازار است. او هیجان را متهم اصلی تکانه‌های اخیر ارزی معرفی کرد و اثر سخنان ترامپ بر بازار را مقطعی دانست. به عقیده او گفته‌های ترامپ قادر به منحرف کردن بازار از مسیر اصلی خود نخواهد بود. سیف مداخله‌های بانک مرکزی را نیز در جهت کنترل نوسانات هیجانی اعلام کرد و تاکید کرد که جنگ با بازار، روندهای بلندمدت را تغییر نخواهد داد. در واقع نه اظهارات سیاسی و نه مداخله‌های سیاستی، راهبر قیمت ارز در بلندمدت نخواهند بود.
 • هیجان ارزی به سقف خورد؟

  دنیای اقتصاد: پس از شروع یک هفته هیجانی در بازارها، روز گذشته شاهد بازگشت آرامش به معاملات بورس، ارز و سکه بودیم. به‌نظر می‌رسد تحلیل فعالان اقتصادی از آینده برجام دقیق‌تر شده و کمتر کسی رای ترامپ به عدم‌تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را معادل لغو این معاهده بین‌المللی می‌داند. به‌عبارت دقیق‌تر، تفاوت‌های عمده‌ای که شرایط فعلی با دوره قبلی اعمال تحریم‌ها دارد در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران لحاظ شده است. این موضوع موجب فروکش هیجان منفی بازارها در معاملات دیروز شد. به این ترتیب، شاخص سهام برای دومین روز متوالی رشد ملایمی را تجربه کرد. هرچند این روند با چاشنی حمایت سهامداران حقوقی همراه بود؛ اما ازسوی سایر سهامداران نیز فشار سنگینی بر فروش سهام مشاهده نمی‌شد. همچنین در بازار ارز، دلار پس از ۱۱ روز صعود متوالی کاهشی شد و به نرخ ۴۰۴۰ تومان رسید. دو دیدگاه درباره این روند میان فعالان ارزی مطرح بود. گروهی عرضه از سوی بازارساز و فضای روز گذشته بازار ارز را به معنای بازگشت آرامش ارزیابی می‌کردند؛ اما عده‌ای همچنان معتقدند تنش‌های سیاسی محرک نرخ ارز خواهد بود و افت روز گذشته صرفا شناسایی سود سفته‌بازان پس از رشدهای متوالی بوده است. سکه نیز همگام با دلار افت ۸ هزار تومانی را تجربه کرد.
 • چتر‌نجات طلا از بحران

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌های بدبینانه تحلیلگران درباره وقوع دوره بحرانی طلا باز هم محقق نشد. جشن فصلی هندی‌ها، هجوم چینی‌ها به بازار، افت دلار با تنش‌های ژئوپلیتیک و مازاد تجاری آلمان از جمله عوامل بی‌حسی دلار و تقویت اونس طلا بودند. کارشناسان هنوز هم عینک بدبینی خود را درباره آینده طلا به چشم دارند. گزارش ترازنامه تجاری آلمان و نرخ مثبت تولیدات صنعتی انگلستان نیز با کاستن توجه‌ها از دلار، یورو و پوند را تقویت کردند تا سیر کاهشی دلار همچنان به سود فلز زرد ادامه یابد.
 • بهبود چشم‌انداز رشد ایران در ۲۰۱۷

  دنیای‌اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول (IMF) دیروز بخش‌های تکمیلی پیش‌بینی خود در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهان را منتشر کرد. پیش از این سه فصل تحلیلی از این گزارش منتشر شده بود که در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مورخ ۶ مهر به چاپ رسید. دیروز صندوق بخش نخست این گزارش را که مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شود و پیش‌بینی‌های صندوق از اعداد و ارقام مربوط به مولفه‌های مهم اقتصاد کشورها را دربردارد، منتشر کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، صندوق در این بخش جدید، اعداد و ارقام مربوط به اقتصاد ایران را نیز پیش‌بینی کرده است.
 • برگزاری کارگاه تیم‌سازی و رهبری شبکه فروش برای سرآمدان بیمه نوین

  گروه بنگاه‌ها: کارگاه آموزشی رهبری و تیم‌سازی با هدف ارتقای مهارت‌های کارگروهی با حضور سرآمدان فروش بیمه‌‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین برگزار شد.
 • بازدید کارکنان بیمه اتکایی امین از بیمه «میلی ری»

  گروه بنگاه‌ها: تعدادی از مدیران و کارشناسان بخش‌های فنی و مالی شرکت بیمه اتکایی امین از بخش‌های مختلف دفتر مرکزی شرکت بیمه میلی ری در استانبول ترکیه بازدید کردند. به گزارش روابط عمومی بیمه اتکایی امین، براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در جریان این بازدید، جلسات مختلفی در حوزه مباحث فنی شامل انواع قبولی و واگذاری‌های آن شرکت و نیز مسائل مربوط به بخش مالی در زمینه عملیات مالی و سرمایه‌گذاری و آشنایی با نحوه عملکرد صندوق اتکایی فیر برگزار شد. لازم به توضیح است که شرکت بیمه میلی ری در سال ۱۹۲۹ میلادی به‌عنوان اولین و تنها شرکت خصوصی به‌منظور انجام عملیات بیمه اتکایی اجباری رشته‌های مختلف بیمه‌ای در ترکیه تاسیس شد و در حال حاضر این شرکت دارای رتبه +B از موسسه رتبه‌بندی ای.ام.بست (A.M. Best) است.
 • واریز ۸۵۲ میلیارد تومان خسارت‌ از سوی بیمه دانا

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه دانا از واریز بیش از ۸۵۲ میلیارد تومان خسارت به حساب بیمه‌شدگان این شرکت در ۹ ماه نخست سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، بیژن صادق با اشاره به برنامه‌های اجراشده در سطح شرکت درخصوص کنترل ریسک بیمه‌نامه‌های صادرشده، اظهار کرد: در ۹ ماه نخست سال‌جاری شرکت بیمه دانا، ۱۲۰۵ میلیارد تومان بیمه‌نامه صادر کرده و بیش از ۸۵۲ میلیارد تومان خسارت به حساب بیمه‌شدگانش واریز کرده است. وی گفت: در ۹ ماه نخست سال‌جاری اقدامات مهمی در جهت بهینه‌سازی پرتفوی شرکت انجام شد و تلاش بر این بوده که سهم رشته‌های سودده در این سبد تقویت شود.
 • کتاب اصول و کلیات بیمه‌های اشخاص منتشر شد

  گروه بنگاه‌ها: کتاب اصول و کلیات بیمه‌های اشخاص نوشته هادی دستباز ازسوی انتشارات پژوهشکده بیمه در ۲۲فصل و ۶۱۵ صفحه به چاپ رسید.
 • تدوین دستورالعمل حسابداری شعب در بیمه آرمان

  گروه بنگاه‌ها: معاون مالی و سرمایه‌گذاری بیمه آرمان از تهیه و تدوین دستورالعمل حسابداری شعب و ابلاغ آن به مسوولان مالی شعب تا پایان ماه جاری خبر داد. در همایش یک روزه مسوولان مالی بیمه آرمان، اصلاح و بهبود فرآیندهای مالی و ایجاد وحدت رویه ثابت در حوزه‌های مالی با هدف بهبود شاخص‌های عملکردی و تسهیل پروسه دریافت و پرداخت، توسط مجدرضایی مورد تاکید قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، در این همایش که با حضور مدیر عامل، معاونان و کارشناسان حوزه مالی برگزار شد، محمدرضا مجدرضایی معاون مالی و سرمایه‌گذاری بر لزوم بازنگری در فرآیندهای مالی مطابق با الزامات قانونی و استفاده از بسترهای الکترونیکی در عملیات دریافت و پرداخت حق بیمه، خسارت، کارمزد نمایندگان و موضوعات مرتبط با آنها و همچنین وصول مطالبات معوق شرکت تاکید کرد.
 • رفع اشکال در حساب‌های مشتریان موسسه نور

  گروه بنگاه‌ها: نرم‌افزار حساب‌های مشتریان موسسه در حال به‌روزرسانی و یکپارچه‌سازی است و اختلال یک ساعتی پیش آمده در حساب مشتریان اصلاح و رفع و همه برداشت‌های حساب مشتریان به حسابشان برگشت داده شد. به گزارش روابط عمومی موسسه نور این گزارش حاکی است، برداشت از حساب مشتریان به‌دلیل اختلال در انتقال دیتا یا اطلاعات حساب‌های مشتریان برای اصلاح و به‌روزرسانی حساب‌های مشتریان رخ داده و این اقدام به‌منظور یکپارچه‌سازی و به‌روزرسانی نرم‌افزارهای مربوط به حساب‌های مشتریان موسسه مالی و اعتباری نور در سراسر کشور بوده است.
 • اثر تغییرات قیمتی ارز بر سبد خوراکی‌ها

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد نوسانات ارز در یک ماه منتهی به ۱۴ مهرماه، اثر چندانی بر قیمت خوراکی‌ها نداشته است. بر اساس گزارش خرده‌فروشی بانک مرکزی در هفته دوم مهرماه سال‌جاری، دو گروه سبزی‌های تازه و میوه‌های تازه تورم ماهانه بیشتر از بازدهی بازار ارز در مدت مشابه را داشته‌اند. بازدهی نرخ ارز در یک ماه منتهی به ۱۴ مهرماه در حدود ۷/ ۱ درصد گزارش شده است. تورم گروه سبزی‌های تازه ۹/ ۶ درصد و تورم گروه میوه‌های تازه ۲ درصد گزارش شده که بیشتر از بازدهی بازار ارز بوده است. در نتیجه می‌توان گفت نوسانات نرخ ارز بر بازار کالاهای خوراکی در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته است.
 • «به پرداخت ملت» برترین شرکت پرداخت الکترونیک ایران شناخته شد

  گروه بنگاه‌ها: نشریه معتبر نیلسون ریپورت، شرکت به پرداخت ملت وابسته به بانک ملت را به‌عنوان برترین شرکت پرداخت الکترونیک کشور انتخاب کرد.
 • تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومانی بانک سامان به پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در راستای تامین مالی پروژه‌های صنعتی و توسعه‌ای، تامین مالی بخشی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس را برعهده گرفت.
 • ایران‌کیش حا‌می‌ سومین نمایشگاه تراکنش

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش حا‌می‌سومین دوره نمایشگاه تراکنش کشور است. ایران‌کیش در سومین نمایشگاه تراکنش به همراه شرکت هدایت هوشمند قرن، در غرفه‌های ۲۹ و ۳۰ و۱۰ نمایشگاه، واقع در نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفت‌وگو) میزبان علاقه‌مندان عرصه صنعت پرداخت خواهد بود این شرکت در سه روز برگزاری این نمایشگاه برنامه‌هایی نیز در نظر گرفته است. سومین نمایشگاه تراکنش که از دوم تا چهارم آبان ماه برگزار ‌می‌شود با سمینار، نشست تخصصی و کارگاه آموزشی میزبان علاقه‌مندان حوزه صنایع مالی و بانکی خواهد بود.
 • اعلام برندگان جشنواره «شهریسک» شرکت بیمه تجارت نو

  گروه بنگاه‌ها: برندگان اولین جشنواره عکاسی ریسک و ایمنی (شهریسک) با حضور دکتر سیدمحمد عباس زادگان مدیرعامل و سایر مدیران ارشد بیمه تجارت نو معرفی شدند. به گزارش روابط عمو‌می‌بیمه تجارت نو، توجه به مسوولیت‌های اجتماعی از اولویت‌های شرکت بیمه تجارت نو بوده و هست و این نکته در توسـعه پایدار، افزایش وفاداری و جلب اعتماد مشتریان تاثیر بسزایی دارد. بنابراین گزارش شرکت بیمه تجارت نو مرحله اول جشـنواره عکاسـی عمو‌می ‌شهریسک، با موضوع ریسک و ایمنی را در تیر۱۳۹۶ به مدت یک ماه در سطح کشور برگزار کرد.
 • تمهیدات بانک تجارت برای زائران اربعین حسینی

  گروه بنگاه‌ها: کارگروه ویژه خدمت‌رسانی بانک تجارت به زائران اربعین حسینی سال ۱۳۹۶ با حضور جمعی از مدیران ستادی و مدیریت‌های استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه تشکیل شد.

بیشتر