آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۶۳

 • آزادسازی ناقص بانک مجازی

  دنیای اقتصاد: با ابلاغ سیاست‌ها و الزامات فرآیند اجرایی بانک مرکزی درخصوص کسب‌و‌کار فناوری مالی (Fin-tech)، یک گام رو به جلو به سمت آزادسازی «بانک مجازی» برداشته شد. اما بررسی‌های کارشناسانه و مقایسه تطبیقی آن با تجربه جهانی حکایت از آزادسازی ناقص در این حوزه نوین دارد. بر این اساس، «پرداخت»، «قرض‌دهی و تامین‌مالی» و «پس‌انداز» سه ماموریت اصلی فناوری‌های مالی در دنیا محسوب می‌شود که در چارچوب بانک مرکزی، فین‌تک‌ها از دو ماموریت اصلی قرض‌دهی و پس‌انداز منع شدند و این وظیفه بر عهده بانک‌ها باقی مانده است. البته بانک مرکزی به‌دلیل تجربه رشد قارچ‌گونه موسسات غیرمجاز، ملاحظاتی در این بخش داشته و گام اول در آزادسازی بانک مجازی را با احتیاط برداشته است. به گفته مسوولان بانک مرکزی، افق فعالیت استارت‌آپ‌های فین‌تکی با ارائه چارچوب فعالیت آنها ازسوی مقام ناظر پولی و برای پرهیز از ورود سایر مراجع به مقوله فین‌تک ارائه شده است. مقررات و ضوابط جدید در حالی برخی محدودیت‌های مالی را برای فین‌تک‌ها ایجاد کرده که کسب‌و‌کارها در حوزه فناوری مالی در دنیا با رشد چشمگیری در حال توسعه است. به اعتقاد کارشناسان، آزادسازی کامل بانک‌های مجازی می‌تواند راه را برای ایجاد رقابت در بازار پول و اصلاح نظام بانکی هموار کند.
 • هیجان منفی در بازارها

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال برخی نگرانی‌ها از آینده برجام، روحیه ریسک‌گریزی در بازارهای کشورمان تشدید شد. بنابراین فروش‌های هیجانی در بازار سهام، سنگین‌ترین افت شاخص بورس در چهار ماه اخیر را رقم زد؛ هرچند کارشناسان این رفتار را گذرا و به‌نوعی بیش‌واکنشی ارزیابی می‌کنند. در سوی دیگر، اقبال به سمت پناهگاه‌های امن مثل ارز و سکه افزایش یافت. به این ترتیب، نرخ دلار بیشترین رشد روزانه در سال ۹۶ را ثبت کرد و در یک‌قدمی چهار هزار تومان قرار گرفت. سکه تمام نیز جهش ۳۰ هزار تومانی را در معاملات دیروز تجربه کرد.
 • آقایی دلار در بازار جهانی

  دنیای اقتصاد: دلار در حالی هفته گذشته را افزایشی سپری کرد که موج جدید سیاست «باز»ی فدرال رزرو، اسکناس سبز را به مدعی اصلی بازار ارز در هفته آتی تبدیل کرده است.
 • ورود بانک ملت به حوزه دانش‌بنیان‌ها

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری میان صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک ملت با هدف ارائه خدمات بانکی و تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور بهزاد سلطانی رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری و هادی اخلاقی‌فیض‌آثار مدیرعامل بانک ملت امضا شد.
 • پرداخت الکترونیک سامان در رتبه ۲۶ جهان قرار گرفت

  گروه بنگاه‌ها: در تازه‌ترین رتبه‌بندی برترین شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت در جهان، پرداخت الکترونیک سامان، رتبه ۲۶ را از آن خود کرد.
 • تسهیلات بانک صادرات زمینه‌ساز اشتغال حدود ۴ هزار نفر شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در ٦ ماه نخست سال‌جاری، ١٩ طرح در بخش‌های مختلف صنعتی، خدماتی و گردشگری به ارزش بیش از ١٧ هزار و ٧٢٢ میلیارد ریال تصویب کرده که با راه‌اندازی این طرح‌ها زمینه اشتغال بیش از ٣٩٦١ نفر به طور مستقیم فراهم خواهد شد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، از کل اعتبار یاد شده رقمی بیش از ٥٠٧ میلیارد ریال آن از محل منابع سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی و مبلغ ١٧ هزار و ٢١٥ میلیارد و ٦٠٠ میلیون ریال مابقی، از منابع داخلی بانک صادرات تامین اعتبار شده است. به گزارش اداره کل بررسی طرح‌های این بانک، تسهیلات مصوب در بخش گردشگری، بر پایه تفاهم‌نامه منعقده بین این بانک و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صورت گرفته است.
 • بانک موبایلی می‌آید

  تسنیم: رئیس کانون بانک‌های خصوصی گفت: امیدواریم با رفع محدودیت‌ها، بانک موبایلی در آینده‌ای نزدیک ایجاد شود و نیازی به حضور در شعب بانکی نباشد.کوروش پرویزیان با بیان اینکه فین‌تک‌ها، استارت‌آپ‌ها و کاهش هزینه‌های حوزه پرداخت از موارد مورد اهمیت در نمایشگاه بین‌المللی تراکنش ایران است، گفت: افزایش دسترسی به خدمات و همچنین فعالیت‌های مرتبط با بهبود شرایط محیط‌زیست و جلوگیری از رفت و آمدها از جمله موضوعات موردتوجه است.
 • نسخه جدید نرم‌افزار واقعیت افزوده «نما» منتشر شد

  نسخه جدید نرم‌افزار «نما» که اطلاعات امنیتی اسکناس هزار تومانی جدید به آن اضافه شده است، در دسترس عموم قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این نرم‌افزار که به‌صورت رایگان منتشر شده است با بهره‌گیری از تکنولوژی واقعیت‌افزوده این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران پس از نصب آن، دوربین گوشی هوشمند یا تبلت خود را روی اسکناس یا ایران‌چک قرار داده و مهم‌ترین فاکتورهای امنیتی موجود در هر وجه آن را مشاهده کنند.
 • قفل کاسپین باز می‌شود

  دنیای اقتصاد: به گفته معاون نظارتی بانک مرکزی، حساب‌های مسدود کاسپین در حال باز شدن است. از اردیبهشت‌ماه روند ساماندهی کاسپین آغاز شده بود و تا مردادماه در جریان بود که با شکایت برخی سپرده‌گذاران عمده، متوقف شد.
 • تعیین‌تکلیف سپرده‌گذاران افضل‌توس تا ۲۵ مهرماه

  گروه بنگاه‌ها: ۸۵ درصد از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار افضل‌توس تا ۲۵ مهرماه سال‌جاری تعیین‌تکلیف خواهند شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک آینده، این تعداد از سپرده‌گذاران ۸۸ درصد از سپرده‌های این تعاونی را تشکیل می‌دهند و پس از ۲۵ مهرماه نیز عملیات تعیین‌تکلیف ارقام بالای سه میلیون تومان آغاز خواهد شد.
 • بهره‌برداری از یاراکارت اعتباری سینا

  گروه بنگاه‌ها: پیرو سیاست‌های بانک مرکزی و به‌منظور ایجاد زمینه‌های دسترسی اقشار مختلف جامعه به‌ویژه اقشار کم‌درآمد به خدمات اعتباری بانکی، یاراکارت اعتباری بانک سینا به بهره‌برداری رسید.به گزارش روابط‌عمومی بانک سینا، در راستای حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه، این بانک نسبت به اعطای یاراکارت اعتباری با پشتوانه یارانه واریزی به حساب خانواده‌ها با مبالغ ۲۰ میلیون ریال جهت خانواده‌های ۲ نفره و بیشتر، ۳۰ میلیون ریال برای خانوارهای ۳ نفره و بیشتر و ۵۰ میلیون ریالی جهت خانوارهای ۴ نفره و بیشتر اقدام می‌کند.
 • مذاکره مدیران عامل بیمه «ما» و «پارتنرری» در سوئیس

  گروه بنگاه‌ها: در حاشیه چهارمین گردهمایی ایران-اروپا که با موضوع تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران در شهر زوریخ سوئیس برگزار شد، مدیرعامل شرکت سهامی بیمه «ما» با حضور در شرکت اتکایی «پارتنرری» با مدیرعامل این شرکت دیدار و مذاکره کرد.
 • حضور رئیس هیات‌مدیره بیمه معلم دراجلاس ایران و اروپا

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره بیمه معلم برای شرکت دراجلاس ایران و اروپا به زوریخ رفت.غلامرضا حیدری‌کرد‌زنگنه به‌عنوان نماینده‌ای از صنعت بیمه به اجلاس ایران و اروپا دعوت شد و با بیمه‌گران خارجی ملاقات کرد.رئیس هیات‌مدیره بیمه معلم پس از دیدار با نمایندگان موسسات بیمه اروپایی ضمن ایراد سخنرانی، با معرفی برند شرکت بیمه معلم به‌عنوان بیمه‌گر فعال در بازارهای بین‌المللی و تاکید در زمینه‌های انتقال تکنولوژی، دانش و آموزش در حوزه صنعت بیمه و توسعه مشارکت در ارائه محصولات جدید بیمه‌ای، به سوالات حاضران در اجلاس پاسخ داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر