درس‏‏‌آموخته‏‏‌هایی از آزمایشگاه سیاستی بریتانیا

 ایفای این نقش به دفتر کابینه قابلیت نظارت گسترده‌‌‌ بر سایر بخش‌‌‌ها را می‌دهد و آن را قادر می‌‌‌سازد اطمینان حاصل کند که دولت در حال دستیابی به اهداف خود در یک‌مسیر ثابت قرار دارد. از سال ۲۰۱۴ به این سو، آزمایشگاه سیاستی، یک تیم جدید (و جمع‌‌‌وجور) که تکنیک‌‌‌های تازه طراحی سیاست را امتحان می‌کند و تمرکز آن بر تجربه کاربر نهایی یا مشتری است در دفتر کابینه مستقر شده است. این تیم به دنبال استفاده از تخصص خود در طراحی خدمات دولتی و نمونه‌‌‌سازی برای آزمایش ایده‌‌‌ها و رویکردهای تازه است. آزمایشگاه سیاستی اولین در نوع خود در بریتانیاست و به‌شدت تحت‌‌‌تاثیر شماری از نمونه‌‌‌های بین‌المللی، مانند مایندلب در دانمارک قرار دارد. متخصصان سیاستگذاری فعال در آزمایشگاه سیاستی، به مایندلب و دیگر نمونه‌‌‌ها در سراسر جهان نگاه کردند و آنها هم مشتاق بودند ببینند که آزمایشگاه بریتانیا در مورد برنامه اصلاحات خدمات دولتی چه کاری انجام می‌دهد. این پروژه همچنین نوعی جاه‌‌‌طلبی در سطح گسترده‌‌‌تر برای حرفه‌‌‌ای کردن سیاستگذاری با بازتر و چابک‌‌‌ترکردن آن بود.

تیم آزمایشگاه بریتانیا به‌عمد به دنبال جلوگیری از اعمال تغییر رادیکال در سیستم بوده است. در عوض، همکاری و هم‌‌‌افزایی در خط مقدم رویکرد آنها قرار دارد. رئیس این آزمایشگاه، دکتر سیودموک، می‌‌‌گوید «ما فکر می‌‌‌کنیم که با سیستم کار می‌‌‌کنیم و بر فرهنگی که از قبل وجود دارد، استوار هستیم. ما به وجود نیامده‌‌‌ایم که به‌خصوص اوضاع را مختل کنیم. بیشتر علاقه‌‌‌مند هستیم که بهترین روش را در هر کجا که وجود دارد شناسایی کنیم، سپس درس‌‌‌آموخته‌‌‌های آن را به طور گسترده در سراسر سیستم به اشتراک بگذاریم.» اولین پروژه‌‌‌ای که آزمایشگاه سیاستی بریتانیا روی آن کار کرد، همکاری با وزارت کشور و نیروهای پلیس شهرهای ساری و ساسکس بود. این پروژه قصد داشت بررسی کند که چگونه پدیده گزارش جرم ممکن است در زمینه فناوری‌‌‌های دیجیتال جدید تغییر کند و اینکه اگر قرار است مردم جرم را به صورت آنلاین گزارش کنند، شیوه جدید چقدر اثربخشی دارد. سیودموک به یاد می‌‌‌آورد: «طبق تحلیل آزمایشگاه، وزیر کشور توانست اعلام کند که پلیس احتمالا می‌تواند ۱۸۰‌هزار ساعت از وقت این اداره و همچنین ۷/ ۳میلیون پوند در سال صرفه‌‌‌جویی کند. این نمونه واقعا جالب از انجام کار کاملا محدود و سپس افزایش تغییرات به گونه‌‌‌ای بود که سایر نیروهای پلیس نیز آن را به جلو ببرند.»

موفقیت آن توجه گسترده‌‌‌ای را به خاطر اثربخشی‌‌‌اش جلب کرد و نامزد جایزه خدمات عمومی شد؛ در کنار بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده دیگر در رده نوآوری. سیودموک می‌‌‌گوید: «برای اولین پروژه ما که فینالیست شد بسیار رضایت‌‌‌بخش و در واقع شگفت‌‌‌انگیز بود؛ زیرا ما حتی متوجه نشده بودیم که نامزد شده است. اما این اتفاق افتاد؛ زیرا تیم روش‌های جدیدی را برای کار امتحان کرده بود و همیشه چالش‌‌‌هایی برای پذیرش چنین ریسکی وجود دارد، اما تیم نشان داد که می‌‌‌توان این کار را انجام داد.»

موفقیت آن همچنین پتانسیل آوردن طراحی کاربرمحور سیاست به مرکز سیاستگذاری را نشان می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که چگونه ابزارهای دیجیتال جدید، مانند نمونه‌‌‌سازی و تجزیه‌‌‌وتحلیل پیشرفته، می‌‌‌توانند به نتایج سیاستی بهتر منجر شوند. این تجربه راه را برای پروژه‌‌‌های دشوارتر و چالش‌‌‌برانگیزتر آزمایشگاه سیاستی بریتانیا باز کرد. سیودموک بر این باور است که این امر ناشی از اعتماد دولت بریتانیا به روش کار آزمایشگاه سیاستی است. اما همیشه کارهای بیشتری برای انجام دادن وجود دارد. سیودموک این‌‌‌گونه نتیجه‌‌‌گیری می‌کند: کار ما دائم در حال یافتن این است که این مزیت کجاست و ایجاد اعتمادبه‌نفس در مورد کار در آن فضا. همه چیز تکامل می‌‌‌یابد. ما دائم با تغییرات مختلفی سروکار داریم؛ اگر دنیا یک‌دقیقه ثابت بماند، کار ما تمام می‌شود.»