تاریخچه ETF‌های بیت‌کوین در ایالات‌‌‌متحده

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)  به دلیل برخی ابهامات موجود در ETF این صندوق‌ها، از تایید درخواست‌‌‌های ابتدایی امتناع می‌‌‌کرد که مهم‌ترین دلایل این کمیته، به شرح ذیل است:

- عدم‌شفافیت در بازار ارزهای دیجیتال؛

- ریسک و احتمال عدم‌نقدینگی؛

- قابلیت دستکاری در قیمت بیت‌کوین؛

- ورود سرمایه‌گذارانی که هویت آنها احراز نشده است؛

- امکان پولشویی و...

در سال ۲۰۲۱ تعداد درخواست‌‌‌های ارائه‌‌‌شده به SEC، بسیار افزایش داشته است. بسیاری معتقدند، با وجود مخالفت‌‌‌های SEC، علت افزایش تعداد درخواست‌‌‌ها، تغییر شخص ناظر بر این کمیسیون بوده است. در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین‌‌‌ماه ۱۴۰۰)، رئیس سابق CFTC، ‌گری گنسلر (Gary Gensler)، جانشین جی‌کلایتون (Jay Clayton) ، رئیس پیشین SEC شد. جنسلر، تجربه وسیعی در زمینه قانون‌گذاری در صنعت کالاها دارد. مهم‌تر از همه اینکه وی پیش از پیوستن به SEC، استاد اقتصاد دانشگاهML Sloan بود و در زمینه فناوری بلاک‌چین، ارزهای دیجیتال، فین‌‌‌تک (FinTech) یا فناوری مالی و سیاستگذاری‌‌‌های عمومی صاحب‌نظر به شمار می‌رفت.در تاریخ ۱۵مارس (اسفندماه۱۳۹۹)، VanEck درخواست خود مبنی بر ثبت ETF مربوط به تراست (VanEck Bitcoin Trust) را ثبت کرد. در ۲۳آوریل (فروردین‌‌‌ماه ۱۳۹۹)، صندوق بیت‌کوین Valkyrie توسط Valkyrie Investments برای فهرست‌شدن سهام خود در صرافی NYSE Arca درخواست خود را ثبت کرد و Stone Ridge و NYDIG به دنبال لیست‌شدن سهام NYDIG Bitcoin ETF در صرافی NYSE Arca، درخواست خود را در ۱۶فوریه (بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹) ارسال کردند.

تراست WisdomTree Bitcoin که زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری WisdomTree است، به دنبال لیست‌شدن سهام خود در صرافی Cboe BZX، درخواست خود را در ۱۱مارس (اسفندماه ۱۳۹۹) ثبت کرد. درخواست تراست برنامه Wise Origin Bitcoin که زیرمجموعه صندوقFD Funds Management LLC  است، برای لیست‌شدن سهام ETF  خود در صرافی Cboe BZX، در تاریخ ۲۴مارس (خردادماه ۱۳۹۹) به SEC ارائه شد.سهام Galaxy Bitcoin ETF که زیرمجموعه صندوق Galaxy Digital Funds LLC  است، ابتدا در صرافی NYSE Arca  فهرست شد. در حقیقت، این صندوق عملکرد شاخص بلومبرگ گلکسی بیت‌کوین را که زیرمجموعهBloomberg Index Services Limited است، پیگیری می‌کند. به‌‌‌طور کلی، این موارد تنها بخشی از تلاش‌‌‌هایی است که در راستای جذب سرمایه‌گذاران آمریکایی برای روی‌آوردن به ETF‌های ارزهای دیجیتال انجام شده است.

طبق اعلامیه ۱۵اکتبر (۲۳مهر) این سازمان، درخواست ثبت ETF بیت‌کوین شرکت والکری (Valkyrie) را برای فهرست‌شدن درNasdaq پذیرفته است. در اعلامیه ۱۱آگوست (۲۰ مرداد)، والکری اعلام کرد، ETF استراتژی بیت‌کوین خود را با قراردادهای آتی تسویه نقدی غیرمستقیم به دارایی رمزارزی ارائه خواهد داد. این قراردادها با استفاده از شرکت تابعه مستقر در جزایر کیمن که کاملا متعلق به صندوق بوده و در صرافی ثبت شده‌‌‌اند، در کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات‌متحده خریداری می‌شود. طبق تصمیم فوری شرکت SEC برای تایید رسمی برنامه ETF والکری ۲۵اکتبر (۳آبان) است، اما می‌‌‌تواند تا دسامبر (آذر) تمدید شود. در حال حاضر، آژانس فدرال در حال بررسی برنامه‌های کاربردی ETF‌های آینده بیت‌کوین ازVanEck ProShares Invesco  و دیگران است.

ETF بیت‌کوین در دیگر کشورها

در سال گذشته، چند ETF بیت‌کوین در کشورهایی مثل کانادا، برزیل، برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه و اروپا راه‌‌‌اندازی شده است.

ETF‌های ارزهای دیجیتال در کانادا

OSC  در ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ (بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹) راه‌‌‌اندازی اولین ETF بیت‌کوین در کانادا را تایید کرد. این امر باعث شد تا تنها یک‌هفته بعد، صندوق ETF BTCC با مدیریت Purpose Investments راه‌‌‌اندازی شود. از نظر فنی، این صندوق را می‌‌‌توان اولین ETF بیت‌کوین در جهان در نظر گرفت؛ چراکه چند ETF مشابه که در حوزه اتحادیه اروپا تایید شده بودند، تنها برای برخی از کالاها و اسکناس‌‌‌های قابل معامله در بازار بورس شناخته می‌‌‌شوند. از طرفی از زمان راه‌‌‌اندازی Purpose Bitcoin ETF در کانادا، چند ETF دیگر مرتبط با رمزارزها نیز راه‌‌‌اندازی شده‌‌‌اند که ازجمله آنها می‌‌‌توانیم به ETF ارائه‌‌‌شده توسط Purpose Investments که مخصوص رمزارز اتریوم است، اشاره‌‌‌کنیم. اما آن دسته از سرمایه‌گذارانی که در کانادا ساکن هستند، در حال حاضر می‌‌‌توانند روی ETF‌های زیر سرمایه‌گذاری کنند:

Purpose Bitcoin ETF

Purpose Bitcoin ETF که در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹) توسط Purpose Investments راه‌‌‌اندازی شد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX) فهرست شده است. این صندوق هم‌‌‌اکنون بیش از ۴/ ۱میلیارد دلار کانادا (معادل BTC ۵/ ۲۲۰۶۲) سرمایه دارد. همچنین بد نیست بدانید که این صندوق در بازار TSX تحت سه‌نماد که هر سه مورد آنها زیرمجموعه این ETF هستند، نمایش داده می‌شود که عبارتند از BTCC، BTCC.B  و BTCC.U.

(Evolve Bitcoin ETF (EBIT

(Evolve Bitcoin ETF (EBIT که زیرمجموعه گروهEvolve Funds Group Inc  است، در ۱۶ فوریه ۲۰۲۱ (بهمن‌‌‌ماه ۱۳۹۹) به‌‌‌وسیله OSC تایید شد که دقیقا یک‌روز پس از شروع معامله Purpose Bitcoin ETF  در بازار بورس TSX بود. از طرفی این صندوق تاکنون سرمایه‌‌‌ای بالغ ‌‌‌بر ۱۱۵میلیون دلار کانادا با نسبت هزینه ۷۵/ ۰ را جذب کرده است.

(iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ

سهام (iQ CoinShares Bitcoin ETF (BTCQ در بازار بورس TSX و تحت نمادهای بدون حفاظت در برابر دلار آمریکا لیست شده است. این صندوق که در ۱۹آوریل ۲۰۲۱ (فروردین‌‌‌ماه ۱۴۰۰) و به‌‌‌وسیله iQ Corp  و با مشارکت CoinShares که در لندن مستقر است، فهرست شده، تاکنون بیش از یک‌میلیارد دلار AUM دارد. از دیگر ETF‌های مربوط به ارزهای دیجیتال که پیش‌‌‌ از این برای خریدوفروش در کانادا راه‌‌‌اندازی شده بودند، نیز می‌‌‌توانیم به (Ninepoint Bitcoin ETF (BITC و (CI Galaxy Bitcoin ETF (BTCX اشاره‌‌‌کنیم که هر دو نیز در صرافی TSX فهرست شده‌‌‌اند.

ETF  بیت‌کوین در برزیل و دبی

بازار بورس اوراق بهادار برزیل نیز معاملات صندوق‌های معاملاتی بیت‌کوین را آغاز کرده است. درواقع، این موضوع به معنای ارتقای سطح پذیرش صنعت کریپتو در این کشور خواهد بود. براساس گزارش‌‌‌ها، صندوق معاملاتی ETF بیت‌کوین در برزیل فعالیت‌‌‌های خود را با ETF بیت‌کوین تحت عنوان QBTC۱۱ که در صرافی B۳ که مستقر در سائوپائولو است، آغاز کرد. این موضوع دقیقا چندماه پس از تایید کمیسیون بورس و اوراق بهادار برزیل در ماه مارس صورت پذیرفت. در کنار این صندوق، ETF  دیگری که مبتنی بر ارزهای دیجیتال است، توسط شرکت سرمایه‌گذاری آمریکای لاتین Hashdex ارائه‌‌‌ شده که برخلاف محصول قبلی، مجموعه متنوعی از چند ارز دیجیتالی ارائه می‌دهد؛ نه فقط منحصرا بیت‌کوین.از طرفی ETF‌های بیت‌کوین در چند حوزه قضایی دیگر مورد توجه قرار گرفته‌‌‌اند. صندوق ETF بیت‌کوین در دبی نیز به‌‌‌وسیله شرکت ۳iQ اداره می‌شود و تقریبا ۵/ ۱میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت خود دارد. فرد پای (Fred Pye)، مدیرعامل این شرکت نیز اعلام کرده است که اگر این ETF با استقبال سرمایه‌گذاران روبه‌‌‌رو شود، میزان سرمایه این صندوق افزایش خواهد یافت.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند