آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۴۶

 • چشم‌انداز ۸ بازار غذایی جهان

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی‌ ملل‌متحد» (فائو)، تازه‌ترین گزارش چشم‌انداز غذای خود را منتشر کرد. در این گزارش دو بار در سال وضعیت هشت بازار غذایی جهان برای هر یک از کشورهای جهان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. «گندم»، «غلات درشت‌دانه»، «برنج»، «محصولات روغنی»، «شکر»، «گوشت و محصولات گوشتی»، «شیر و محصولات لبنی» و «ماهی و محصولات شیلات» هشت بازاری هستند که در نسخه جدید گزارش فائو چشم‌انداز آنها تا سال ۲۰۲۰ ارائه شده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، یافته‌های این گزارش پیرامون وضعیت تولید، مصرف و تجارت هشت محصول مذکور به شرح زیر است:
 • کشف منافذ حمایت از صادرات

  دنیای‌اقتصاد: نقشه راه فرصت‌ها و چالش‌های صادرات غیر نفتی کشور از سوی متولی صندوق ضمانت صادرات مشخص شد. رئیس این موسسه حمایتی، در تازه‌ترین اظهارات خود ضمن تشریح مهم‌ترین چالش‌های فعلی برای پوشش ریسک صادرکنندگان، از‌ برخی برنامه‌های سیاستی صندوق ضمانت برای بهبود صادرات رونمایی کرد.
 • درخواست ابهام‌زدایی از یک بخشنامه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران درخصوص بخشنامه اخیر دادستان کل کشور مبنی‌بر عدم واگذاری کارت‌های بازرگانی به غیر به این مقام قضایی نامه نوشت. غلامحسین شافعی در این نامه ضمن تقدیر از برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از کارت‌های بازرگانی، ابهامات بخشنامه مذکور را یادآوری و درخصوص رفع این ابهامات، پیشنهادی را نیز ارائه کرد.
 • وظایف داوران

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  داوران در رسیدگی به اختلاف، چه از سوی طرفین ارجاع شده باشد یا از سوی دادگاه، دارای وظایفی هستند و هر چند برخی از آنها به صراحت در قانون بیان نشده‌اند ولی از اصول حقوقی می‌توان این وظایف را برداشت کرد که در این نوشتار وظایف مهم داوران ذکر خواهد شد.
 • احتمال حذف تدریجی تعرفه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: چین اعلام کرده که با آمریکا بر سر حذف تدریجی تعرفه‌های اضافی وضع شده بر واردات کالا به توافق رسیده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، رویترز در گزارشی نوشت که پس از ماه‌ها تنش و جنگ تجاری بین این دو غول اقتصاد جهان و افزایش تعرفه کالاهای وارداتی دو کشور، وزارت بازرگانی چین روز پنج‌شنبه گذشته سرانجام اعلام کرد که توافق‌ها از حذف تدریجی تعرفه‌های اضافه شده طی این مدت حکایت دارند. این در شرایطی است که آمار صادرات چین از افت صادرات این غول صادراتی جهان برای سومین ماه متوالی در ماه اکتبر حکایت دارد، هر چند افت ۹/۰ درصدی صادرات این کشور کمتر از پیش‌بینی‌هاست، اما رد پای جنگ تجاری در آن مشاهده می‌شود.

بیشتر